Wyniki wyszukiwania dla zapytania: świadczenie rehabilitacyjne a urlop


witam,

poszukuje kontaktu na radce prawnego poruszajacego sie biegle w temacie
zwolnienia lekarskiego w ciazy i urlopu wychowawczego


Może napisz o co chodzi, bo sam niedawno robiłem rozeznanie w tym temacie.

Jeżeli chodzi o to, że kobieta jest ponad pół roku na zwolnieniu
lekarskim, lekarz mówi że nie może wystawić kolejnego i żeby już wziąć
macierzyński, to to nie jest prawda - trzeba wystąpić do ZUS o AFAIR
"świadczenie rehabilitacyjne".

Natomiast jeżeli chodzi o to, że wyznaczony termin porodu już minął,
dziecka jeszcze nie ma, a ZUS/pracodawca mówi że trzeba wtedy przejść na
macierzyński, to to jest prawda. Ciąża wg. ZUS trwa do dnia wyznaczonego
przez lekarza w czasie badań USG i koniec.WNie chcę "kombinować" z funduszem rehabilitacyjnym....

dlaczego kombinowac? W twojej sytuacji kazdy lekaz orzecznik (nawet zaocznie) da ci swiadczenie rechabilitacyjne.

A swoja droga, jestem ciekawa czy poszlas juz na to zwolnienie, czy nie.
Ja na twoim miejscu bym zaczekala do lutego, a nastepnego dnia po przedluzeniu umowy poszlabym na zwolnienie. a po macierzynskim od razu urlop wypoczynkowy, a pod koniec wyprosic jescze od lekarza kilka miesiecy na dzieko. Przynajmniej mialabys czas dla trojki dzieci

nikt nie może zadecydować za matkę, to kobieta występuje do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego i od tego dnia przysługuje zasiłek macierzyński; prawo przewiduje możliwość udzielenia urlopu macierzyńskiego na conajmniej 2 tygodnie przed terminem porodu ale są to sporadyczne przypadki (np. jeśli kobieta przed porodem nie nabyła prawa do zasiłku choroobwego); nikt nie może zadecydować za kobietę; nie wiem jak było w przypadku Kryszki ale wiem, że ani zus ani pracodawca sam z siebie nie przyzna urlopu macierzyńskiego przed porodem; przecież dziewczyny, które są całą ciążę na zwolnieniu, a więc nie wystarczy m ustawowego okresu zasiłkowego (182 dni) składają wnioski o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, które dostają na okres brakujący do rozwiązania; na każdej decyzji o świadczeniu jest dopisek, że od dnia, od którego ubezpieczona ma prawo do urlopu macierzyńskiego, przysługuje jej zasiłek macierzyński

Mąż dostał w końcu skierowanie do sanatorium, a właściwie jest to szpital uzdrowiskowy w miejscowości Długopole, ma się tam stawić 7 października, myślałam, że skierują go szybciej. Nie napisali jak długo tam ma być, ciekawe?

Ewo m, jeśli masz orzeczony stopień niepełnosprawności, minimum umiarkowany, to jedziesz na turnus rehabilitacyjny, tam dostajesz zaświadczenie, że rzeczywiście byłaś, a pracodawca wypłaca Ci wtedy świadczenie jak za urlop wypoczynkowy. Działa to chyba na zasadzie usprawiedliwionej, płatnej nieobecności w pracy. Mąż dostał informację co mu się należy po komisji ds orzekania o niepełnosprawności.


W dniu 1.11.2007 r pracownica została przyjęta do pracy Już wtedy była w ciąży. Dzieci (bliźniaki) urodziły się 17.04.2008 Do końca października kobieta jest na macierzyńskim , wcześniej była na zwolnieniu chorobowym. W lipcu 2008 wyszła za mąż za właściciela firmy , w której była zatrudniona. Czy w związku z tym , że jest teraz jego żoną zmieniają się jakoś jej prawa , niż gdy była pracownikiem?


W opisanej sytuacji, gdy pracownica zawrła związek małżeński ze swoim pracodawcą w trakcie pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) lub w czasie urlopu wychowawczego. Wówczas do chwili, aż przestanie pobierać zasiłek albo skończy urlop wychowawczy, podlega ubezpieczeniom jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca.

Wiecie co? Mam dziś wizytę u gina. I jakoś dziwnie się czuję na myśl o tej wizycie, bo...
jak zawsze chodziłam co dwa tygodnie, tak teraz gin miał urlop i "wypadałam z rytmu"!
Jestem ogromnie ciekawa co mi powie na temat Malucha, no i jak oceni mój stan.
Z drugiej strony boję się, że mnie zaskoczy jakąś nowiną - i że to niekoniecznie będzie
coś dobrego...

Ale ogólnie jestem szczęśliwa, bo dziś dostałam decyzję orzecznika ZUS o przyznaniu mi
tego "świadczenia rehabilitacyjnego". Przynajmniej jeden problem z głowy
- nie będę się musiała fatygować na spotkanie w ZUSie...

Bea - 32w6d

MAM pytanie:
Gdzie byście postawili krzyżyk wypełniając druk:
DO MIEJSKIEGO ZESPOŁU DO SPRAW ORZEKANIA
O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DLA CELÓW:*
1 - ODPOWIEDNIEGO ZATRUDNIENIA
2 - SZKOLENIA
3 - UCZESTNICTWA W TERAPII ZAJĘCIOWEJ
4 - KONIECZNOŚCI ZAOPATRZENIA W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
5 - KORZYSTANIA Z SYSTEMU ŚRODOWISKOWEGO WSPARCIA W SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI (KORZYSTANIA Z USŁUG SOCJALNYCH, OPIEKUŃCZYCH, TERAPEUTYCZNYCH I REHABILITACYJNYCH)
6 - KORZYSTANIA Z KARTY PARKINGOWEJ (ART. 8 USTAWY Z DNIA 20.06.1997R. PRAWO O RUCHU DROGOWYM)
7 - KORZYSTANIA ZE ŚWIADCZEŃ POMOCY SPOŁECZNEJ
8 - UZYSKANIA ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO
9 - UZYSKANIA PRZEZ OPIEKUNA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO
10 - ZAMIESZKIWANIA W ODDZIELNYM POKOJU (ART. 5 UST. 3 USTAWY Z DNIA 21 CZERWCA 2001R. O DODATKACH MIESZKANIOWYCH)
11 - UZYSKANIA PRZEZ OPIEKUNA URLOPU WYCHOWAWCZEGO W DODATKOWYM WYMIARZE
12 - KORZYSTANIA Z INNYCH ULG (JAKICH?):

Kartę parkingową już mam i jakie cele można wybrać starając się o podniesienie grupy? Mam umiarkowaną, a chcę mieć znaczną i tylko tyle!
Trzymam rękę na sercu i nic mi nie mówi, nic mi nie pasuje, a ja muszę coś zaznaczyć. Jeśli czytacie to czekam niecierpliwie na odzew. Dziękuję...

Karinko - więc jedziemy na tym samym wózeczku, bo ze mną też rozwiązali umowę w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego. Różnica jest taka, że wytrzymali ze mną trochę dłużej, bo ponad 8 miesięcy zanim mnie kopnęli w tyłek. Lecz jak zrozumiałem - Sebastian ma "zamiar" chorować pół roku, potem miesiąc na urlopie, a potem znów na chorobowe półroczne (tak pisał). O ten okres chodzi, a jest pewna różnica między 182-ma dniami chorobowego, a późniejszym ewentualnym świadczeniem rehabilitacyjnym, które może trwać do roku i rzeczywiście pracodawca może w tym czasie rozwiązać umowę. W ogóle, to uważam, że przynajmniej do związków zawodowych powinien się zwrócić o poradę prawną, a najlepiej do prawnika. Wiedza - jak to TERAZ jest z tym prawem - nie zaszkodzi. Szukałem już w Internecie czegoś na ten temat, ale znajdowałem tylko materiały mocno stare, więc nie wiem czy aktualne. Kodeks Pracy często nasze posły aktualizują, więc trzebaby chyba gdzieś trochę poszperać. Pozdrawiam gorąco!

1

tak w ogóle na zwolnieniu lekarskim możesz przebywać 182 dni dopiero po tym okresie wykorzystujesz świadczenie rehabilitacyjne mi 182 dni upłynie 06.10.2008 więc wolała bym urodzić w terminie bo nie będę biegała do ZUS żeby sobie załatwiać to świadczenie. Jestem kadrową więc mam to obcykane czekam jeszcze na decyzje w związku z nowelizacją dotyczącą zwiekszenia wymiaru urlopu macierzyńskiego podobno po wakacjach ma być decyzja, a mnie ten tydzień bądź dwa tygodnie dłuższego urlopu macierzyńskiego baaardzo urządzają

1

Zaplaca Ci świadczenie rehabilitacyjne dopiero jak dostaną DECYZJĘ z ZUS, samo orzeczenie nie upoważnia do wypłaty świadczenia (taka jest niestety biurokracja w razie kontorli w zakładzie pracy przez ZUS).
Natomiast co do macierzyńskiego to na dzień dzisiejszy na drugie dziecko należy Ci się 20 tygodni , a do tej pory kto Ci płacił za zwolnienie lekarskie?? i do kiedy masz umowę o pracę? bo skoro firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników to zasiłek chorobowy jak i zasiłek macierzyński będzie Ci wypłacał ZUS, jeśli firma zatrudnia 20 pracowników i powyżej, to kase wypłaca Ci zakład pracy .
Natomiast jeśli masz umowę do dnia porodu, to macierzyński będzie Ci wypłacał ZUS w takim wypadku radziłabym się zgłosić do ZUSu zaraz po urodzeniu dziecka i dopytać się jakie dokumenty musisz im złożyć, na bank Twój zakład pracy musi przesłac do ZUSu druk Z-3, ale Ty chyba musisz jeszcze do ZUSu dostarczyć podanie o urlop macierzyński wraz z oryginalnym aktem urodzenia dziecka ( co do tego podania to musisz sie jednak dopytać w swoim ZUSie)

1

married_1982m, skoro masz umowę do dnia porodu to świadczenie rehabilitacyjne wypłaca Ci zakład pracy (oni powinni tez dostać tą decyzję, którą i ty dostałaś).
Jak już urodzisz to do zakładu pracy musisz złozyć podanie o urlop macierzyński z oryginalnym aktem urodzenia dziecka ( u mnie w pracy bynajmniej była taka procedura). Zaznaczam, że musisz to zrobić jak najszybciej, może to dostarczyć ktoś z rodziny albo wysłij pocztą. Nastepnie Twój zakład pracy powinien wystawić Ci świadectwo pracy oraz druk Z-3. Taki druk Z-3 wraz z oryginałem Twojego podania o urlop macierzyński zakład pracy musi natychmiastowo wysłac do ZUSu pod który podlegasz. Jak masz jakies watpliwości to radze Ci jeszcze zadzwonić do działu personalnego u Ciebie w pracy i podpytaj się czy chcą to podanie o urlop macierzyński czy wystarczy im tylko takie zaświadczenie ze szpitala o porodzie.

Urlop macierzyński na drugie dziecko wynosi 20 tygodni czyli 140 dni

Yenec, na Boga, miej litość! Kusić nas takim tortem! I to o tej (przedobiadowej) porze! Nie znęcaj się!

No.

Torcik pewnie był pyszny, o czym świadczy Gasparkowa mina. Życzę udanej niedzielnej imprezy! To w poniedziałek kacowe (czyli jeden dzień urlopu w celach rehabilitacyjnych po )?

Pozdrawiam, Margoth

Kasiu-1978 mocno trzymam kciuki Musi sie udać, wszystko jest na dobrej drodze, więc jeszcze tylko 12 dni niecierpliwości i..... ogłosisz nam tą cudowną nowinę.

Alimak jeśli w tej chwili jesteś na urlopie wychowawczym i zajdziesz w ciążę, to niestety nie możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Gdy maleństwo się urodzi, przysługiwałby Ci tylko i wyłącznie urlop macierzyński i to skrócony o 2 tygodnie. potem oczywiście możesz wziąć wychowawczy. Z doświadczenia Ci powiem, że dziewczyny planujące drugie dziecko lub będące w ciąży wracają do pracy i po miesiącu idą na L4. Przysługuje im wtedy wynagrodzenie chorobowe (a po 33 dniach zasiłek chorobowy) przez okres 182 dni. Potem można pójść na świadczenie rehabilitacyjne do końca ciąży.

Dziewczyny, dzięki za kciuki, ale nie chcę się nastawiać, nie chcę myśleć o tym co będzie za 10 dni.... Pass...

Ponieważ tyle przysługuje zwolnienia w czasie ciąży.Ale znalazłam jakieś rozwiązanie. Przerwa w zwolnieniu lub i tutaj cytuje:

"Ze zwolnienia lekarskiego może Pani skorzystać w każdej chwili. Zasiłek chorobowy przysługiwać będzie przez 182 dni. Co najmniej 6 tygodni przed upływem 182 dni należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku ZUS Np-7 i załączyć inne dokumenty o których poinformuje ZUS jeśli to on jest płatnikiem zasiku chorobowego lub pracodawca jeśli wypłaca zasiłki chorobowe. Następnie składa Pani wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i korzysta Pani z niego do dnia rozwiązania. O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS, ale w przypadku kobiet w ciąży można potraktować to jak formalność. Zgodnie z art. 180 § 3 k.p. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Ale to Pani decyduje czy chce skorzystać z tego uprawnienia"

Także wolałam Ci powiedzieć, żebyś się zorientowała w temacie, aby sobie czegoś nie zawalić
Pozdrawiam.

Ja też już po wizycie ale nie robił mi dziś gin USG Na szczęście z wielką łaską wypisał L4 bo powiedział że strajkuja i on nie może być gorszy. Od środy idzie na urlop 3 tygodnie bo ma dość strajków i on nie chce w tym uczestniczyć. KOniec ciąży a Ja musze nowego gina szukać

Co do świadczenia rehabilitacyjnego to dostałam opieprz od szefowej że nie zrobialam badań na początku pracy. Wpisała że badań brak i ona może mieć teraz problem przez to. Nie wiem czy to oddawać czy to wogóle przejdzie.

Andy- niektóre dziewczyny pisały,że w ostatnich tygodniach właśnie wychodziły im rozstępy. Ja też nie mam i niczym nie smaruje brzuszka bo nie mogę(nie chcę znowu mieć jakiegoś uczulenia bo ledwo wyleczyłam sie z jednego)

Amelie- nie ma to jak siostra pocieszy

Pucus- fajnie,że z dzidzia jest wszystko ok

Ewelinko- cieszę sie,że po wizycie wszystko ok i że możesz jechać w podróż

Iwonka- powodzenia na wizycie

Mary- super brzuszek

oczywiście nie załatwiłam wszystkiego dzisiaj w PZU

będę musiała jechać jeszcze raz

ale przynajmniej dowiedziałam sie w ZUS-ie jakie dokumenty mam dać pracodawcy po porodzie w celu otrzymanie urlopu macierzyńskiego. No i skoro jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym to urlop macierzyński będzie liczony od dnia porodu

Ja myslę Gabi, że Ty w przyszłym tyg urodzisz a nie w tym

nie denerwuj mnie

olita- bo Ty zmieniłaś suwaczek chyba i nic nie mówisz że na odliczanku jesteś źle umiejscowiona i na liście nie jestem w stanie kontrolować wszystkich suwaczków

Dziewczyny help. Byłam dziś u mojego gina i powiedział że mi już L4 nie może wypisac bo to już nie jest teraz zagrożenie porodem przedwczesnym i musi mi dać urlop macierzyński. Czy wy też tak macie??

nie, ja jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym bo skończyły mi się 182 dni zwolnienia. A czy Ty już jesteś 182 dni na L4??? bo jeśli nie to idz do lekarza pierwszego kontaktu i on Ci wystawi

Koko Z otrzymaniem zwolnienia lekarskiego nie powinnaś mnieć najmniejszych problemów. Prawie każdy gin wydaje zaświadczenie ZUS ZLA ciężarnej kobiecie, bo nie jest do końca w stanie sprawdzić czy się dobrze czujesz czy nie. A możesz powiedzieć, że zwłaszcza w tym upale nie czujesz się najlepiej. Przysługuje Ci 100% zasiłek chorobowy przez okres 182 dni. Po tym czasie do porodu możesz przebywać na świadczeniu rehabilitacyjnym również płatnym 100%. Na urlop macierzyński możesz przejść na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu. No i z tytułu urodzenia pierwszego dziecka przysługuje Ci 112 dni urlopu macierzyńskiego. Uffff Jak będziesz miała jakieś pytaia w tym zaresie, czy na temat innych przysługujących Ci świadczeń to daj znać.

Ale dziś miałam gonitwę. Z samego rana musiałam oddać samochód do serwisu, potem zakupy Mikołajkowe, po zakupach pojechałam do mamy i na zakończenie dnia miałam jeszcze zajęcia z angielskiego. Ale nareszcie jestem w domku, ufff.
Dostałam dziś orzeczenie orzecznika zus, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na dwa miesiące, czyli do 12 lutego,hurra. Nie ma szans, żeby dwa tygodnie wczesniej zaczął mi lecieć urlop macierzyński.
Asia27 gratuluję syneczka .
Do mnie niestety nie przyszedł dziś Mikołaj, czy ja byłam niegrzeczna

Mikula - jak masz L4 na ciążę - to płacą 100% zarobków, inne L4 - 80 %.
Po 182 dniach przysługuje świadczenie rehabilitacyjne - można je dostać na max 12 miesięcy, alke w ciąży zwykle dają do dnia porodu i jego wysokość zależy od tego na jakim L4 byłaś, ale ono jest waloryzowane już od pierwszego miesiąca świadczenia - czyli że jak współczynnik, który określany jest raz na kwartał (znajdziesz to na stronach zus), wynosi powyżej 1 to wypłacą ci więcej.

We wczorajszej GW dodatek praca - pisali o jednej ciekawej sprawie, ale ja tego w żadnych przepisach nie znalazłam, a szukałam sporo. A mianowicie tam napisali że zanim skończy się te 182 dni i wrócisz do pracy (musisz mieć wóczas zaswiadczenie od lekarza medyny pracy że możesz na nowo pracowac) i weźmiesz od razu jeden dzień urlopu na żądanie, a po nim drugiego dnia przyniesiesz zwolnienmie na inną chorobe to liczą sie te dni od początku.
Jak już pisałam ja tego w przepisach nie znalazłam, a znalazłam info ze po długim zwolnieniu aby móc mieć od nowa liczone te 182 dni trzeba przepracować 60 dni kalendarzowych.

Ciekawe od czego zależy ta interpretacja przepisów?

Pozdrawiam

moja sytuacja wygląda następująco:
182 dni zwolnienia kończy mi się 30 maja i dzisiaj dostałam pismo z ZUS-u o przyznaniu mi świadczenia rehabilitacyjnego. Czyli rozumiem że do dnia porodu będę miała płatne zwolnienie????
dzisiaj moja księgowa mi powiedziała że jak mi się skończy 182 dni L4 to dostaję wypowiedzenie z zakładu pracy,czy tak mogą postąpić i co z urlopem macierzyńskim

Witam,
zgadzam sie z Renatą
- jeśli dziecko urodzi sie wcześniej to wstrzymuję wypłacanie świadczenia rehabilitacyjnego, i wypłacają za urlop macieżyński
- jeśli dziecko urodzi sie później to piszemy podanie o wypłacenie świadczena za te dni i wypłacą ale z opóźnieniem, trzeba dołączyć zaswiadczenie ze szpitalka z datą porodu

miłej niedzieli

1

W szkolnym sekretariacie nie za bardzo sobie radzą w tych sprawach i odsyłają nas gdzie indziej.

czyli gdzie???
Jeśli przerwa w zwolnieniach jest dłuższa niż 60 dni to liczymy zwolnienie od nowa.
Poprzednie choroby nie powinny byc dodawane do tych 182 zwolnienia ciążowego ale ZUS lubi sumowac wszystko razem więc trzeba pilnowac, szczególnie kodu B na L4.
Odnośnie zwolnienia wystawionego przez gatrologa to jeśli będzie z kodem B to nie ma problemu, nastomiat sam specjalista może wymagac zaświadczenia o ciąży, apodstawie którego wpisze ten kod. To samo tyczy się szkoły - wiele placówek wymaga poświadczenia o ciąży na piśmie od lekarza ginekologa. Także radzę postrac się o zwolnienie od ginekologa, odrazu prosząc o zaświadczenie.
Jesli chodzi o zwolnienie w czasie ferii to lepiej na nie iśc bo można sobie później odebrac 2 tygodnie zaległego urlopu. Ponadto jeśli data porodu wypadnie w wakacje to można również skorzystac z urlopu uzupełniającego - w sumie razem z feriami - 8 tygodni.
I kwestia świadczenia rehabilitacyjnego - najlepiej pilnowac samemu tych spraw, wniosek należy złożyc na 6 tygodni przed upływem tych 182 dni. Odpowiednie dokumenty powinna miec kadrowa i u niej nalezy je złożyc. Nie słyszłam żeby ciężarnym odmówiono tego świadczenia, z resztą coś mi się obiło o uszy, że ten durny przepis ma byc zniesiony w tym przypadku.

Witam!
Mam pytanie o zasiłek rehabilitacyjny. Jestem w ciąży zagrożonej, dlatego od początku września jestem na zwolnieniu, jednak na początku marca miną 182dni, a termin mam dopiero w maju. L4 już mi wtedy nie przysługuje, chciałam skorzystać wtedy ze świadczenia rehabilitacyjnego, ale przepracowałam 7 lat i mam prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. Czy to oznacza, że muszę z niego skorzystać?! Jeśli zmuszono by mnie do tego urlopu, czy mogę go wziąć na więcej niż te 2 miesiące, ale wtedy wypadłby w trakcie urlopu macierzyńskiego?!
Bardzo proszę o pomoc! Niestety nie mogę liczyć na pomoc kadr u mnie w pracy

Nie... nie oznacza konieczości korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Jeżeli Twoja niezdolność do pracy będzie trwać powyżej 182 dni wtedy możesz skorzystać z:

1) świadczenia rehabilitacyjnego na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS,

albo

2) urlopu dla poratowania zdrowia

Zatem mozesz wystąpić do ZUS-u o zasiłek i to lekarz orzecznik zdecyduje czy przyzna ten zasiłek czy też bedziesz musiała ubiegać się o zdrowotny.. Co do długości zdrowotnego to nie ma przepisów, ktore regulują o jego minimalnym wymiarze a tylko że maksymalnie może to być rok i tu też decyduje lekarz, ubezpieczenia zdrowotnego o jego długości

Dziękuję za odpowiedzi. Zaopatrzyłam się w druki ZUSu, ale w jednym miejscu mam zaznaczyć czy jestem uprawniona do urlopu dla poratowania zdrowia (przecież jestem) jest też dopisek, że wtedy nie przysługuje mi świadczenie rehabilitacyjne. Kompletnie nie wiem, co mam zrobić w tej sytuacji?

Witam, mam pytanie. Jestem nauczycielem dyplomowanym z osiemnastoletnim stażem pracy. 06.11.2006 r uległam poważnemu wypadkowi. Czy po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia lekarskiego i rocznego świadczenia rehabilitacyjnego mogę jeszcze bezpośrednio uzyskać prawo do rocznego urlopu dla poratowania zdrowia z tytułu wymienionej choroby. Nadmieniam, że jako nauczyciel wykorzystałam tylko 8 miesięcy urlopu dla poratowania zdrowia, z powodu operacji strun głosowych w terminie od 28.06.2004 - 28.02.2005 r. Wymagam dalszego leczenia, przynajmniej rocznego leczenia.

Wklejam podstawę prawną:
Aktualnie pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Jeżeli pracownik nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa on prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przez niego przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Ale i ten warunek ma swoje odstępstwa. Pracownikowi przysługuje prawo do "trzynastki" po przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy w wypadku:

* nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (uczelni),
* zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający co najmniej trzy miesiące,
* powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo do pełnienia obowiązku zastępczej służby poborowych,
rozwiązania stosunku pracy w związku z:
o likwidacją pracodawcy, likwidacją jednostki organizacyjnej, reorganizacją albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn pracodawcy,
o przejściem pracownika na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
o przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem, które wymagają nawiązania stosunku pracy,
o korzystania przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopów dla celów naukowych lub artystycznych,
o korzystania przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu dla poratowania zdrowia,
o korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego.

powiem wam, że to wszystko jest chore!!! teraz czytam, że to pracodawca decyduje czy mi się należy ta 13 czy nie. czytam:
"...Drugie stanowisko, podzielane m.in. przez Departament Prawny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jest takie, że do okresów pracy uwzględnianych przy ustalaniu prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy zaliczyć wszystkie okresy pozostawania w stosunku pracy (nawet jeśli praca nie była faktycznie świadczona). Zatem do takich okresów można zaliczyć np. okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim lub okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Biorąc pod uwagę obecne brzmienie przepisów nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć, która z powyższych interpretacji jest bezwzględnie poprawna. W praktyce o tym, czy dana nieobecność pracownika w pracy będzie miała wpływ na prawo do trzynastki decyduje pracodawca..."
http://www.kadryonline.pl...okosc-1027.html

Doradźcie co mam z tym zrobić!

Dzien dobry

Proszę o radę w sprawie naliczania urlopu
zostałem zatrudniony a zakładzie pracy we wrześniu 2002 przepracowałem do października kiedy to uległem wypadkowi (nie w pracy lub w drodze do pracy)
na zasiłku chorobowym przebywałem przez 9 miesiecy tj.do lipca 2003,a potem na świadczeniu rehabilitacyjnym przez 6 miesięcy. Księgowość w mojej firmie obliczyła że należy mi sie 20 dni urlopu za 2003 ponieważ nie przepracowałem pełnych 12 miesiecy twierdzą ze zasiłek chorobowy wylicza sie do urlopu natomiast świadczenie rehabilitacyjne nie i na tej podstawie zostało mi wliczone do urlopu miesiąc parcy + 9 miesięcy chorobowego czy dobrze zostało mi to naliczone? i czy rzeczywiście świadczenie rehabilitacyjne nie wlicza sie do okresu pracy naliczanego do urlopu.Zaznaczam że z chwilą zatrudnienia sie w obecnym zakładzie miałem ponad 10 lat pracy (nie ciągłej).

Do okresu pracy wlicza się m.in. przerwy w zatrudnieniu spowodowane niezdolnością do pracy, w czasie której przysługiwały zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa lub świadczenie rehabilitacyjne.

Do lolik: forum jest po to aby sobie pomagać,jeśli cię to irytuje, to nie czytaj, albo idź na urlop się odstresować

Pracownik przechorował 182 dni i po zlożenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne otrzymał je na okres 3 miesięcy
Czy w zwiazku z tym po upływie tych 3 miesięcy mogę z nim roziwązać umowę o pracę na podst. Art.53 czy muszę go przyjąc do pracy
Czy jeżeli chorował 182 dni + okres świadczenia rehabilitacyjnego czy za ten okres nieobecności w pracy udzielam mu zaległego urlopu wypoczynkowego?

a ja mam kolejne: czy ułamek etatu wystarczy do uzyskania uprawnień do urlopu macierzyńskiego, swiadczenia rehabilitacyjnego (np. tka jak miałąś fiammo w ciaży przy przedłużonym zwolnieniu) czy odpukac renty w wypadku utraty zdolności do pracy (np oslepnięcia przy porodzie).
Dodam, ze byłoby to max 1/4 etatu, umowa o pracę na uczelni i pewnie na czas okreslony.[/b]

YWET - dziekuje za informacje niestety nikt mi z pracy nie przeslal powiadomienia a dowiedzialam sie przypadkowo dzwoniac do ksiegowej z pracy zr 9 sierpnia koncza mi sie te 182 dni chorobowego i rzadnej inf co dalej a na dodatek to mi niestety nie przysluguje to swiadczenie rehabilitacyjne bo mam rente
mojw pytanie teraz brzmi - jak przerwac teraz ta ciaglosc chorobowego 182 dni czy mozna isc na kilka dni na urlop czy rzeczywiscie trzeba brac az 60 dni urlopu

lub czy mozna zmenic zwolnienie lekarskie z tytulu innej choroby ktore da mi mozliwosc dalszego zwolnienia i przerwie ciaglosc tych 182 dni

Szanowni Państwo
Chciałabym się dowiedzieć czy przysługuje mi się urlop macierzyński.Moja sytuacja wygląda następująco:
-do 28.12.2005miałam własną działalność
-od 28.12.2005 do 27.06.2006 przebywałam na zwolnieniu lekarskim
-od 28.06.2006 mam świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u na okres 4 miesięcy
-termin porodu przewidywany jest na 10.10.2006
Słyszałam ,że przy likwidacji zakładu pracy przysługuje urlop macierzyński jak to wygląda w mojej sprawie ponieważ miałam własną działalność??

Proszę o odpowiedź

pozdrawiam

Mam pytanie. Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. W związku z chorobą nie mogę wrócić do pracy. Leczenie i rehabilitacja potrwa do ok. roku. Mam małe dziecko. Ze względu na wyjazd męża do pracy za granicą (pół roku), musimy się całą rodziną wyprowadzić z Polski. Teoretycznie będąc w kraju mogłabym nadal korzystać ze zwolnienia i starać się o świadczenie rehabilitacyjne (to zaproponował pracodawca). Czy są jakieś przepisy umożliwiające korzystanie z zasiłku chorobowego, czy one są z ZUS-u, czy ubiega się o nie w kraju rezydencji (zagranica)? Czy wyjeżdżając z Polski nie mam prawa do żadnych świadczeń? Na razie bezpiecznym wyjściem jest urlop wychowawczy, tyle że wydatki związane z rehabilitacją nas zjadają. Jakie przepisy to regulują?

Mam dziewczynę, która w listopadzie skladala wniossek do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego (choroba w czasie ciąży).
Do dnia 29.12.2006 wyplacalismy jej zasilek chorobowy, z tym dniem skonczyl sie 182-dniowy okres zasilkowy.
Dnia 1.02.2006 dziewczyna urodzila i poszla na urlop macierzynski, wiec znow wyplacamy jej zasilek macierzynski.

Problem mam z tą przerwą 30.12-31.01. W deklaracjach rozliczeniowych zaznaczylam jej ten czas jako niobecnosc uspr., poniewaz az do dzis ani ona ani my jako zaklad pracy nie dostalismy dokumentow odnosnie swiadczenia (dziewczyna dostala kilka dni temu tylko decyzje o przyznaniu od orzecznika, ale teraz ma czekac na informację z dzialu zasilkow).
Czy w momencie, kiedy otrzymamy informacje o przyznaniu swiadczenia, powinnam zrobic jakąs korekte w Platniku za XII i I ???
Czy to wykazuje się wtedy jakoś inaczej?

Dziewczyny!!
Przechodzę od 25 pazdziernika na świadczenie rehabilitacyjne ponieważ zakończył mi się czas zasiłku chorobowego(182 dni)Przyznano mi do 24 grudnia czyli na okres 2 miesięcy a termin porodu mam praktycznie za miesiąc.Czy w takiej sytuacji przedłuża mi się okres urlopu macierzyńskiego skoro od urodzenie jeszcze przez miesiac bede na tym swiadczeniu.Czy może musze po urodzeniu dziecka zglosic to do ZUS że rozpoczynam macierzynski?
I czy na tym swiadczeniu musze nadal dostarczac zwolnienie lekarskie? Wogole nie mam o tym pojęcia , pomożcie!!

Teoretycznie od dnia porodu jesteś na urlopie macierzyńskim i w tym momencie przerywasz świadczenie rehabilitacyjne (wiem na 100 % bo sama pracuje w ZUSie), ale możesz macierzyński zacząc tydzień przed i tydzień po porodzie.
świadcz. rehabilit. jest jak chorobówka - nieskładkowy, natomiast macierzyński jest okresem składkowym - więc dla Ciebie korzystniejszym

Witajcie,
proszę o odpowiedź, czy podając liczbę zatrudnionych na koniec okresu sprawozdawczego lub np. w karcie GUS Z-KW (po wypadku) wpisujecie wszystkich zatrudnionych łącznie z tymi na urlopach bezpłatnych, świadczeniach rehabilitacyjnych itp, czy tylko tych (fizycznie) na dany dzień świadczących pracę?
Jaką liczbę brać do obliczeń wskaźników wypadkowości?

W 100% zgadzam się w wypowiedzią Magdy.

Znalazłem uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 1995 r. (sygn. akt I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228): w której sąd odniósł się do świadczenia rehabilitacyjnego, analogiczna sytuacja zachodzi gdy pracownik przebywa na chorobowym.

..."Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego."....

W 100% zgadzam się w wypowiedzią Magdy.

Znalazłem uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 1995 r. (sygn. akt I PZP 10/95, OSNP 1995/18/228): w której sąd odniósł się do świadczenia rehabilitacyjnego, analogiczna sytuacja zachodzi gdy pracownik przebywa na chorobowym.

..."Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego."....

Grzegi. Zasiłek chorobowy, czy zwolnienie lekarskie to jedno, a świadczenia rehabilatycyjne to co innego. Świadczenia rehabilitacyjne otrzymuje się po zakończonym zwolnieniu lekatrskim.

16 maja ubiegłego roku miałem wypadek przy pracy(zmiazdzenie prawej dłoni prasą).przez 6 miesiecy bylem na chorobowym(100% platne) a pozniej przez 120 dni na zasiłku rehabilitacyjnym. Swiadczenie owo przysluguje mi do dnia 13 marca. wg ZUSu jestem zdolny do wykonywania pracy. zlozylem odwolanie od decyji lekarza orzecznika.w dniu 14 marca powinieniem sie zglosic do lekarza medycyny pracy. obecnie reka jest sztywna, spuchnieta i obolala, co z racji zajmowanego stanowiska pracy znaczenie utrudniac mi bedzie to prawidlowe funkcjonowanie. nie wiem czy lekarz podpisze mi zdolnosc do pracy Jakie prawa mi przysluguja?? czy zaklad pracy moze zmienic mi stanowisko i obnizyc place z racji uszkodzenia reki?? Mam rowniez zalegly urlop i sie zastanawialm czy nie moglbym go wykorzystac wlasnie teraz, co sie z tym wiaze?? I co by sie stalo gdybym podjal prace na wlasne ryzyko?? Obecnie postepowanie o winie jest w toku. jednak wszytko przemawia za tym ze strona winna wypadku bedzie zaklad. prosze o szybko odpowiedz. mam na utrzymaniu 5 osobowa rodzine i obnizenie i tak skromnej pensji ,badz jej calkowite zabranie pozbawi mnie srodkow do zycia. jako jedyny w rodzinie mam dochody. Bede bardzo wdzieczny bo nie wiem juz co mam zrobic ...jak sie zachowac w tej sytuacji;/

Witam doświadczone forumowiczki i forumowiczów IKNP.

Od lutego 2008 roku byłam na zwolnieniu chorobowym 100% płatnym ze względu na zagrożoną ciążę. Potem po przekroczeniu 182 dni chorobowego przeszłam na świadczenia rehabilitacyjne (tj. od dnia 15.08.2008) do dnia 02.10.2008. Od dnia 03.10.2008 szczęśliwie zostałam mamą i o tego dnia do nadal przebywam na urlopie macierzyńskim. Dowiedziałam się, że od dnia 1 września mam niepłacony dodatek za wychowastwo. Okazało się, że dostaję "gołą" pensję . Czy nauczyciel ciesząc się z macierzyństwa musi się smucić z niepełnej pensji. Czy mam prawo do tych dodatków, czy nie????

Bardzo proszę o pomoc
Lena

- zlikwidowałam Caps Lock - maziunia_03

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.12.08. W dniu 28.06.09 upływa 182 dni pobierania zasiłku. Pracownik ten wie już, że zdolności do pracy nie otrzyma. Ze względu na to, że lekarze nie rokują poprawy stanu jego zdrowia (taka notatka jest w dokumentacji medycznej), świadczenie rehabilitacyjne mu nie przysługuje. Pracownik ten będzie składał wniosek o przyznanie renty. Co w związku z tym powinnam zrobić 29.06?
- Czy pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2009 rok? W pełnym wymiarze czy proporcjonalnie?
- Czy w czasie przebywania na urlopie może złożyć wniosek o rentę?
- Jeśli zostanie mu przyznana renta to czy muszę wypłacić odprawę rentową?
- Jeśli nie otrzyma renty to czy po wykorzystaniu urlopu (jeśli to możliwe) obowiązuje go okres wypowiedzenia (w tym przypadku 3 m-ce)?
- Co w sytuacji gdy skończy się mu okres urlopu, a decyzji o przyznaniu renty jeszcze nie będzie?

Prawo do urlopu wypoczynkowego nie jest bezpośrednio związane z faktycznym świadczeniem pracy, gdyż do nabycia uprawnień urlopowych dochodzi w związku z pozostawaniem w stosunku pracy. Pracownik nabędzie zatem prawo do urlopu wypoczynkowego również w okresach faktycznego niewykonywania pracy, przy czym niektóre z tych okresów będą miały wpływ na wymiar przysługującego pracownikowi urlopu:
- urlop macierzyński, urlop wypoczynkowy, okresy pobierania zasiłków (chorobowych, opiekuńczych), świadczenie rehabilitacyjne, inne usprawiedliwione nieobecności w pracy prócz w.wym- nie zmieniają wymiaru urlopu bez względu na długość trwania.
Natomiast urlop bezpłatny, urlop wychowawczy, odbywanie zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenie wojskowe lub ćwiczenia, tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności, nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy- nie zmieniają wymiaru urlopu, jeżeli w roku kalendarzowym trwają krócej niż miesiąc (30 dni).

Olu a jak to powinno wyglądać w praktyce. Urodzę i z tym dniem kończy mi się umowa o pracę. Jest duza szansa na to ze do tego dnia firma nie wyplaci mi zasilku rehabilitacyjnego. Ale czy niezależnie od niego wypłaci mi ekwiwalent za urlop? Czy dostanę je razem z zaleglym świadczeniem czyli w terminie późniejszym. Jest jakis przepis który mówi w jakim terminie wypłaca sie ekwiwalent? Czy w momencie wydania świadectwa pracy, czy moze na koniec miesiaca??
Gryzie mnie to bo pieniądze są potrzebne, a w kwietniu będziemy ubożsi o jedną pensję.

no własnie ja też znalazłam coś takiego

Jest niemal pewne, że jeśli w ciągu trzech ostatnich lat chorowaliśmy lub przebywaliśmy na urlopie macierzyńskim, to nasz zasiłek został naliczony nieprawidłowo. Do tej pory przy jego obliczaniu nie brano pod uwagę tych składników wynagrodzenia, o których nie można się było dowiedzieć z regulaminów wynagradzania, czy mają być wypłacone w okresie pobierania zasiłku (nagrody, premie uznaniowe np. za wyniki, kwartalne, roczne oraz niektóre dodatki). I choć były od nich potrącane składki na ubezpieczenie chorobowe (2,45 proc.), to pracownik nie mógł z nich później skorzystać. Dzięki wyrokowi TK można się starać o nadpłatę zasiłków wraz z odsetkami.

Dotyczy to też wynagrodzenia za czas choroby wypłacanego przez pracodawcę (przez pierwsze 33 dni w roku), zasiłków opiekuńczych (opieka nad dzieckiem i chorym członkiem rodziny), a także świadczeń rehabilitacyjnych.

i generalnie to musze wybrac się do zusu bo mnie też by to dotyczyło...

Jestem zleceniobiorcą, od 6 miesięcy - na chorobowym z powodu ciąży.
Moja umowa wygasa z końcem grudnia, a poród mam na styczeń.
1. Czy pracodawca przedłuży mi umowę zlecenia do momentu porodu?
2. Czy należy mi się urlop i zasiłek macierzyński?

Przedłużenie umowy do momentu porodu obowiązuje tylko w odniesieniu do umowy o pracę na czas określony, o ile termin wygaśnięcia takiej umowy przypada na okres ciąży. Zlecenie nie daje takiego przywileju. Natomiast dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy – dodajmy: w tym także menadżera - daje prawo do zasiłku chorobowego na zasadach ogólnych, tj. jeśli niezdolność do pracy powstała w okresie wykonywania zlecenia i utrzymuje się po jego wygaśnięciu lub też powstała w ciągu 14 dni od jego wygaśnięcia.

Po wyczerpaniu 6-miesięcznego okresu zasiłkowego, jeśli niezdolność do pracy będzie się przedłużać, może Pani uzyskać tzw. świadczenie rehabilitacyjne. Jeśli jedyną przyczyną niezdolności do pracy jest ciąża, to wówczas świadczenie to będzie wypłacane do dnia porodu. Nie będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński. On jest wypłacany tylko osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, jeśli Pani zlecenie wygasło, to wygasł również okres ubezpieczenia chorobowego, jakim była Pani objęta. Z kolei urlop wychowawczy jest przywilejem wyłącznie pracowniczym, nie mogłaby Pani więc z niego korzystać, nawet jeśliby nadal wykonywała Pani umowę zlecenia.

żródło tvp.pl

przeczytaj jeszcze tutaj http://prawo.hoga.pl/_default_full.asp?strona=1&id=5582

Mam pytanko odnoscnie zwolnienia.Firma robi redukcjie pracownikow i nastepuja nagminne zwolnienia.Ci pracownicy dostaja odprawe w wysokosci 2 miesiecznych zarobków jak i również wypłacaja zaległe urlopy. U mnie jest taka sytuacja ze jestem obecnie na swiadczeniu rehabilitacyjnym i czy moge rowniez ubiegac sie u pracodawcy o odprawe i wypłacenie urlopu bo zostało mi 34 dni a to nie mało. Z góry dziekuje za odp

Witam mam pytanie moj maz od pol roku jest na L-4 i w dn.wczorajszym tzn.12.03.07r.skonczylo mu sie L-4 pani w Z.U.S-ie doradzila mu aby wybral od dn.13,03,07rnie wykorzystany urlop bo w tym samym dniu mial rowniez komisje.Orzecznik dal mezowi swiadczenia rehabilitacyjne na okres 4 miesiecy ktore mial dostarczyc do pracy.Lecz zostal zaskoczony przez pracodawce tym,ze z dn 14.03.07r.zostaje zwolniony z pracy.Czy w takiej sytuacji pracodawca ma prawo zwolnic zwolnic meza a jezeli tak to co mu przysluguje z zakladu pracy .Prosze o pilna odpowiedz.Pozdrawiam Kornelia moj e-mail corni34@vp.pl

Pracownikowi, po powrocie z długiego zwolnienia lekarskiego wręczyłam wypowiedzenie (3 m-ce). W trakcie trwania wypowiedzenia otrzymalam decyzje z zusu o przyznaniu mu świadczenia rehabilitacyjnego od dnia, w którym wręczałam wypowiedzenie. bardzo proszę o odpowiedź czy powinnam wycofac to wypowiedzenie, czy traktować je jako prawomocne i z jego końcem pożegnać się z pracownikiem?
Nadmienię, że cofnęłam pracownikowi urlop - wypłacę ekwiwalent.
Pozdrawiam

Zwolniliśmy pracownika z art.53 /długa choroba i pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego/. Miał zajęcie wynagrodzenia przez komornika./ponieważ chorował i jest na świadczeniu wypłacanym przez ZUS wypłaciliśmy mu ekwiwalent za urlop i tylko z tego miał potrącone zajęcie komornicze/ Wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego prowadzi ZUS do 24.11.06 Czy po zwolnieniu pracownika należy powiadomić ZUS o zwolnieniu pracownika. Czy ze świadczenia rehabilitacyjnego też potrąca się komornika? Wiadomość o zwolnieniu dostał komornik. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Iwona.

Będac na zwolnieniu lekarskim(zasiłek chorobowy)jesteś w stosunku pracy inaczej nie miałabyś płacone,Na świadczeniu rehabilitacyjnym-nie wliczasz do okresów uprawniajacych do nagrody jubileuszowej,nie jesteś w stosunku pracy,natomiast na urlopie wychowawczym też nie jesteś w stosunku pracy ale okres ten wlicza sie do nagr.jubil.

Osoba zatrudniona na umowę o pracę od 01.10.2003 roku. Od 03.02.2004 przebywała na zwolnieniu lekarskim i świadczeniu rehabilitacyjnym do dnia 25.05.2005. Po zakończeniu świadczenia stawiła się w pracy ale nie może i nie chce wykonywać swoich obowiązków ze względu na przebytą chorobę /masażystka/. Jak zakończyć umowę z takim pracownikiem? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec niej? co z ekwiwalentem za urlop i innymi świadczeniami? Z góry dziękuję za pomoc:-)

1/ umowa na czas okreslony uległa przedłużeniu do dnia porodu.
2/ pracownica moze wziąc urlop macierzyński dwa tygodnie przed planowanym porodem (lekarz wystawia) albo jesli nie chce to może stanąć na komisji o przyznaniu na kilka dni świadczenia rehabilitacyjnego przez lekarza orzecznika ZUS.(wypełnic wniosek, ale bardzo jest krótki termin)
3/ Jesli weżmie urlop macierzyński, to do dnia porodu zasiłek wypłaca zakład pracy a potem przekaze dokumentacje do ZUS.(nie pracownika tylko firma)

Jakie świadczenia przysługują matce - rencistce zmarłego pracownika? Syn pracował w instytucji samorządowej na pełnym etacie. W ostatnim czasie pobierał świadczenie rehabilitacyjne z tytułu choroby nowotworowej. Zmarł 10 października 2004 r. Przysługiwały matce (syn mieszkał z nią, prowadzili wspólne gospodarstwo, był rozwiedziony, jedyny syn jest pełnoletni, nie utrzymywali kontaktów) w myśl przepisów, w pierwotnej interpretacji zakładu pracy następujące świadczenia: 1.1/2 odprawy pośmiertnej 2. Świadczenie rehabilitacyjne za 10 dni października 3. Ekwiwalent za 30 dni urlopu. Wypłacono dopiero po dwóch miesiącach dwa pierwsze składniki. Nastepnie po powtórnej opinii radcy prawnego kazano zwracać kwotę świadczenia rehabilitacyjnego. Zakomunikowano matce, że ekwiwalent za urlop także się nie należy. Wszystkie czynności prawne zostały wykonane z brakiem poszanowania najbliższych osób z rodziny zmarłego. Proszę mi opowiedzieć jak to powinno być załatwione?

Jeżeli nie został rozwiązany stosunek pracy w trybie art. 53 k.p., to pracownik przez cały okres świadczenia rehabilitacyjnego jest pracownikiem. Okres świadczenia rehabilitacyjnego traktowany jest jak usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Pracownik ten ma więc prawo do urlopu wypoczynkowego, a okres jego nieobecności, spowodowanej przebywaniem na zasiłku, wliczany jest do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Mam wielki probelm z ZUS-em. Właśnie kończy się 6 m-cy jak przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jestem po operacji kręgosłupa, byłam niedawno 3 tyg. na oddziale rehabilitacji w szpitalu ale okazało się, że bedę pusiała przejść jeszcze 2 operacje różnych części kregosłupa. Tak więc mój stan zdrowia raczej się nie poprawił. Okazuje się, że aby nadal otrzymywać świadczenie muszę czekać na komisję lekarską ok. 3-4 m-ce. W tym czasie nie mogę iść na zwolnienie lekarskie, ani do pracy. Tak więc przez najbliższe miesiące mam żyć powietrzem. Morał jest taki, że chora osoba ma po ok. 2 miesiącach świadczenia już wiedzieć w jakim stanie bedzie po ukończeniu wszelkich zabiegów, bo trzeba złożyć wcześniej wniosek na kolejne 6 m-cy, a może trzeba było od razu składać dwa?!
W ZUS-ie dowiedziałam się, że nie informuje on klientów o takim stanie rzeczy (i nie musi przez to płacić!). Pani w okienku poradziła żeby obecny pracodawca udzielił mi urlopu bezpłatnego i o ile się na to zgodzi, to i tak nie zmnienia to faktu, że nie będę miała żadnych dochodów, a 3 miesiące to trochę długo.
Mam więc pytanie czy jak pójdę do lekarza który wystawi mi zwolnienie na pół roku to potem co będzie dalej, czy ZUS da mi po kolejnych operacjach znów świadczenie rehabilitacyjne czy już nie? To jakiś obłęd bo oni tam myślą, że taka kretynka w kołnierzu i na wózku to przyłazi do nich tylko po to aby wyciągnąć kasę, a ja chętnie się z nimi zamienię!

Pracownikowi naszemu upłynął okres zasiłkowy 182 dni - 04.07.2006. Od 05.07.2006 otrzymal świadczenia rehabilitacyjne. Z jaką datą rozwiązać stosunek pracy - czy z dniem 05.07.2006 ?
Kto bedzie wyplacal swiadczenia rehabilitacyjne i czy wynagrodzenie - tj. zasilek chorobowy mamy wyplacic tylko do 04.07.2006 + ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Proszę o pomoc, dziękuję.

Jeżeli Twój okres zasiłkowy przekroczy 182 dni to zakład przcy zaprzestanie wypłaty zasiłku chorobowego. Wówczas możesz złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiegoi będziesz miała wypłacany zasiłek macierzyński. Jeżeli natomiast nie chcesz wybierać macierzyńskiego przed porodem to wówczas możesz starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia jest wniosek o świadczenie rehabilitacyjne złożony na druku ZUS Np-7. O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS.

kiedys była "komisja" o przedłużenie zasiłku chorobowego, teraz nie ma przedłużeń zasiłku, można zamiast tego uzyskac własnie świadczenie rehabilitacyjne ale nie ma co martwic sie na zapas bo o ile dobrze kojarzę to jesli przerwiesz zasiłek chorobowy na przełomie roku tak żeby nie byc na zwolnieniu np. 31.12 i 01.01. to w 2006r. zacznie Ci na nowo biec najpierw okres wynagrodzenia za czas choroby i nowy okres zasiłkowy a ten z 2005r. że tak powiem pójdzie w niepamięć. przed toba wiec dalsze 182 dni a w tym czasie to albo juz urodzisz albo będziesz tuż przed porodem i weźmiesz o ten tydzień czy dwa wczesniej urlop macierzyński. upewnij sie jednak u kogoś kto zajmuje się naliczaniem zasiłków czy rzeczywiście od nowa w 2006 zacznie ci się liczyć te 182 dni jeśli wejdziesz w nowy rok nie na zwolnieniu, bo ja to wiem tylko z własnego przypadku

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy przysługują, bez okresu wyczekiwania: m.in.
-osobom ubezpieczonym obowiązkowo posiadającym wcześniejszy co najmniej 10 letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (przy czym do tego okresu nie zalicza się okresów urlopu wychowawczego lub bezpłatnego, pozostawania zarejestrowanym jako bezrobotny oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego, chorobowego, lub świadczenia rehabilitacyjnego, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia),
wydaje mi się więc że wojska też się nie zalicza do tego okresu więc nie należy mu się wynagrodzenie ale dla pewności zadzwoń do zusu

rozwiązaliśmy umowę z pracownicą która urodziła dziecko (umowa do dnia porodu)muszę jej wypłacić ekwiwalent za 16 dni urlopu. jaką podstawę wziąć do obliczenia:pracownica pracuje od 01.08.2005 na chorobowe poszła 11.10.2005 i cały czas była na chorobowym potem na świadczeniu rehabilitacyjnym aż do porodu. podstawę do chorobowego stanowiło wynagrodzenie za 08.20005 i 09.2005.dodam jeszcze że pracownica wynagradzana jest godzinowo.

25 czerwca kończy mi sie swiadczenie rehabilitacyjne ktore trwało 4 miesiace. do domu wróciłem wczoraj tzn 21 czerwca i nie mialem mozliwosci zlozyc wniosku o dalsze swiadczenie.Mój lekarz obecnie jest na urlopie bedzie dopiero 2 lipca w pracy. Nikt inny nie jest w stanie mi wypisac zaswiadczenia o stanie zdrowia. Byłem w Zusie i powiedziano mi ze nie ma z tym problemu bo mozna dowiesc to pozniej.Ale co w takim razie zrobic z zakładem pracy jak go poinformowac ze jeszcze nie jestem zdolny do pracy.Czy jest mozliwosc wypisania jakiegoś L4 lub czegos innego do momentu kiedy lekarz nie wystawi mi tego zaswiadczenia ??? z góry dziekuje za odp

może mi ktoś jaśniej wyjaśnić tą odpowiedz?? "Biegnij do z-du weź skierowanie na badania kontrolne i pędź do lekarza medycyny pracy po zdolność do wykonywania obowiązków"

a chodzi o to ze jeszcze do pracy nie jestem gotowy a swiadczenie jest tylko do 25 ...

Niestety takie sytuacje u mnie też się zdarzają i jestem wtedy w kropce. Ale robię wtedy tak: ( ręki nie daję uciąć, że na mur jest wszystko OK) Wysyłam pracownika na badania kontrolne, jeżeli lekarz nie wystawia dopuszczenia, to ja również nie dopuszczam pracownika do pracy, umowy na razie jeszcze nie rozwiązuję, bo pracownik zamiast renty może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne a wtedy przez 3 miesiące jest jeszcze chroniony.Pracownik oczekuje na wezwanie orzecznika a ja te dni zaznaczam jako usprawiedliwione niepłatne. Jeżeli pracownik dostaje rentę to rozwiązujemy umowę za porozumieniem stron albo rozwiązuję bez wypowiedzenia z Art.53.Trochę więcej problemu jest gdy orzecznik nie da ani renty ani świadczenia, bo orzecznik orzeka , że brak jest niezdolności do pracy, wcześniej lekarz medycyny pracy orzekł, że pracownik jest niezdolny do pracy i nie wiadomo jak z tego wybrnąć.Jeżeli pracownik ten jest potrzebny firmie i szkoda by się było go definitywnie pozbywać to proponujemy , by wystąpił o urlop bezpłatny na wykurowanie się, licząc że lekarz medycyny pracy może wkrótce dopuścić go pracy.

Witam.Jestem zatrudniona od 1.03.1995r na czas nie okreslony.Od maja 2003 przebywalam na zwolnieniu lekarskim a pozniej na swiadczeniu rehabilitacyjnym.Obecnie bede przechodzic na rente interesuje mnie to czy ja jako ubezpieczony mam sie zwolnic czy zaklad pracy.Jakie naleza mi sie swiadczenia zwiazane przejsciem na rente typu odprawa rentowa czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop i czy obowiazuje mnie jakikolwiek okres wypowiedzenia normalny czy tez skrocony.Pozdrawiam. anunia@inetia.pl

Co mam robić 22-go kończy mi się świadczenie rehabilitacyjne 7 listopada mam na komisję mimo że złożyłam półtora miesiąca temu , co mam zrobić od 23 pażdziernika do 6 listopada, w zakładzie proponują mi się zwolnić i zarejestrować na zasiłek , mam niewykorzystany urlop ale mój zakład twierdzi że na urlop mnie nie może wysłać bo nie mam badań okresowych błagam pomużcie

Pracodawca może zwolnić pracownika jeżeli skończyło się 182 dni zwolnienia lekarskiego oraz 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego (art. 53 KP).A tak na marginesie dziwi mnie , że w oczekwianiu na decyzję ZUS pracodawca udzielił ci urlopu wypoczynkowego bez zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy . Nie wymieniasz żadnych dat otrzymywania tych świadczeń , a one wiele mówią. Art 53 mówi , że"pracodawca może" rozwiązać umowę o pracę. Być może ,że teraz też tego nie zrobi ale ma do tego prawo.

Pracownica zatrudniona do 31.12.2005 r na czas określony , nie wykorzystał urlopu, gdzie to wpisać, a dostała ekwiwalent. Korzystała z wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku macierzyńskiego czy to wszystko wpisać w (liczbie dni zg zart 92 kodeksu)

Mam pracownika, który od 05.01.2008r do 06.07.2008r przebywał na 182 dniach zwolnienia lekarskiego. Od 07.07.2008r otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 6 miesięcy. Wiem że po trzech miesiącach pobierania świadczenia można rozwiązać z pracownikiem umowę z art 53 kp. Niestety nie wiem jak wyliczyć mu za ten rok wymiar urlopu aby wypłacić mu ekwiwalent za urlop (zaznaczam, że pracownik ma prawo do 26 dni urlopu w 2008r i nie wykorzystał jeszcze ani jednego dnia). Proszę o pomoc

Jak wogóle się zabrać do tej sprawy?

Hej Zosia Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności , więc mogę Ci podpowiedzieć. Powinnaś pobrać wnioski w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności w swoim miejscu zamieszkania, wypełnić odpowiednio, jeden druk sama, drugi druk w Ośrodku Pomocy Społecznej, trzeci druk to zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdujesz (może to być lekarz pierwszego kontaktu albo neurolog), dokument ten jest ważny przez 1 miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek, Do wniosku dołączasz kserokopie dokumentacji medycznej (historia choroby), wypisów szpitalnych, wyników badań. Kompletne wnioski, wraz z dokumentacją choroby, składasz do zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Musisz się dowiedzieć, gdzi w twojej miejscowości jest taki zespół, u nas znajduje sie przy Centrum Pomocy Rodzinie. Potem oczekujesz na listowne powiadomienie o terminie posiedzenia składu orzekającego. Pojawia się ono wraz z wezwaniem do stawienia się w zespole zazwyczaj na 2 tygodnie przed terminem posiedzenia. W przypadku, gdybyś nie mogła uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej choroby uniemożliwiającej osobiste stawienie się w zespole (co trzeba udokumentować odpowiednim zaświadczeniem lekarskim), badanie stanu zdrowia, konieczne do wydania orzeczenia może być przeprowadzone w miejscu pobytu.
Posiadanie takiego orzeczenia pozwala korzystać z wielu form pomocy bądź szczególnych uprawnień, takich jak:
- w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia, możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia, korzystania ze szkoleń (także specjalistycznych) czy podleganie przywilejom pracowniczym osób niepełnosprawnych (np. prawo do dodatkowych urlopów i przerw w pracy),
- w zakresie rehabilitacji, np. możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej,
- z ulg, np. podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienie z opłat radio-wo-telewizyjnych,
- w zaopatrzeniu, na zasadach przewidzianych dla osób niepełnosprawnych, w przedmioty ortopedyczne (kule, laski, wózki, protezy itd.), środki pomocnicze (np. przedmioty higieny osobistej) oraz pomoce techniczne ułatwiające codzienne funkcjonowanie,
- z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń, na przykład dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością.
Pozdrawiam

Ponadto ludzie (nawet po studiach i kobiety) pracują dłużej niż 40
>>>>>> lat
>>>>>> (65-19=46, 65-24=41, 60-19=41; tylko kobiety po studiach pracują
>>>>>> krócej:
>>>>>> 60-24=36.


nie do końca tak jest....
wiek, jaki trzeba osiągnąć, aby otrzymać emeryturę to: 60 (babki), 65 (goście).
Czas potrzebny do przyznania emerytury (babki – 30 lat; goście – 35 lat) składa się z okresów składkowych i nieskładkowych. Okresy nieskładkowe są to np. urlopy wychowawcze (do 3 lat na 1 dziecko), okresy pobierania świadczeń chorobowych, rehabilitacyjnych itd.itd. (jest tego trochę).
Okresy nieskładkowe mogą stanowić max. 1/3 okresu składkowego -> z tego wynika, że faceci muszą przepracować de facto min. ok. 26,5 lat, babki – ok. 22,5 lat (resztę może stanowić okres „nieskładkowy”). To jest minimum, ale rzeczywiście często ludzie pracują dłużej...

Dla osób młodszych warunkiem otrzymania emerytury będzie osiągnięcie wieku emerytalnego. Emerytura będzie wynikała z:
1. (zrewaloryzowanego) tzw. kapitału początkowego obliczanego na podstawie składek wpłaconych do 1999 r.
2. składek wpłaconych po 1999 (wtedy była reforma systemu)
->to wszystko (upraszczając) trza będzie podzielić przez średnie dalsze trwanie życia (czy jakoś tak to się nazywa – w każdym razie to jakieś językowe, biurokratyczne 'cudeńko') ) i już .
Do tego dochodzi sprawa II i III filaru… mniejsza z tym.

Pewnie sobie myślicie, że mnie popierdzieliło, że wiem takie rzeczy. A ja tylko miałam "przyjemnośc " wysyłać rodzicielkę na emeryturę.

Z takich wkurzających rzeczy to np.: 2,5 miesiąca po złożeniu dokumentów (i braku odpowiedzi) pojechałam zapytać, co jest grane. Pani po wstukaniu danych do komputera oświadczyła mi, że mojej mamy nie ma (w systemie). Najpierw się przestraszyłam, potem trochę zezłościłam , bo złożyłam oryginały dokumentów (kopii nie chcą), a ich odtworzenie pewnie trochę czasu by zajęło. Potem powiedziałam pani, że nie wyjdę z pokoju dopóki nie znajdzie mojej mamy [quote="Sylwek"]5. min. mama się znalazła (taki matrix reloaded) . Po kolejnym miesiącu przyszła decyzja (Jak zobaczyłam, jaką emeryturę przyznano, to mi ręce opadły...). Potem jeszcze tylko 2 pisma z ZUSu , składanie wyjaśnień... i już.

wnioski: jeśli ktoś by słyszał o jakiejś obywatelskiej inicjatywie p.t. "zbieranie podpisów pod wnioskiem o zlikwidowanie ZUS".....

tu mam coś 'w temacie'
http://pl.youtube.com/watch?v=9BkSjph-dDA

Dzisiaj od rana mam kiepską forme,ZUS potrafi człowieka zdołowac.Najlepiej to bym to wszystko zostawiła i niech się dzieje co chce.
Jeszcze sympatyczna pani w ZUS powiedziala mi ze jak mam swiadczenie rehabilitacyjne to nie mogę wyjechac na urlop-ZAŁAMAŁA MNIE

Na brudno, materiał do dyskusji i poprawek:
1. organizacja i finansowanie kursów uaktualniających/podnoszących/zmieniających kwalifikacje;
2. podjęcie pracy nie powinno skutkować odebraniem świadczenia pielęgnacyjnego;
3. rozwiązania podatkowe dla pracodawców promujące zatrudnianie w niepełnym wymiarze etatu, z elastycznym czasem pracy, telepracę;
4. opieka pielęgniarska w szkołach i przedszkolach;
5. lepsza praca świetlic szkolnych;
6. dobra organizacja dojazdów do szkół i in. placówek - busy z opiekunami;
7. dostosowanie organizacji pracy poradni specjalistycznych do możliwości pracujących matek;
8. opieka nad najbardziej chorymi dziećmi traktowana jako praca zawodowa - szukanie rozwiazań prawnych - np. praca na zlecenie;
9. znalezienie rozwiązania dla matek, które utraciły prawo do wcześniejszej emerytury i po latach pracy muszą z niej zrezygnować, żeby opiekować się dzieckiem;
10. wydłużenie urlopu macierzyńskiego matkom, które urodziły chore dziecko.

I inne ułatwienia, które już stosuje się w przypadku ON (trzeba poszukać, jakie).

Tyle zebrałam, wyłapcie, co pominęłam, a trochę chciałabym dodać:
11.ogólnopolska akcja pod hasłem np. "mama niepełnosprawnego dziecka chce pracować" (bo nie jesteśmy roszczeniowe:), promująca telepracę i in. w.w.;
12. zobowiązanie urzędów pracy do intensywnego wspierania kobiet szukających takiej pracy;
13. powstanie i rozpropagowanie portalu internetowego dla oferujących i szukających pracy na w.w.warunkach;
14. wydłużenie prawa do płatnej opieki nad chorym dzieckiem poza granicę 15 lat w przypadku starszych ON, które nie mogą same zostać w domu w razie choroby, z możliwością korzystania z tego prawa w czasie turnusów rehabilitacyjnych;
15. ułatwienia w płaceniu składek ZUS dla osób prowadzących drobniuteńką jednoosobową działalność gospodarczą, np. jakaś forma "działalności na pół etatu" z obniżonymi składkami, do osiągnięcia pewnego progu dochodowego;
16. większa dostępność usług opiekuńczych.
17. więcej zajęć z rehabilitacji ruchowej, logopedii itd. w szkole, żeby dziecko miało zagospodarowany czas po lekcjach, a matka miała mniej obowiązków związanych z rehabilitacją po pracy.

Ze swej strony mogłybyśmy przygotować listę prac, które chciałybyśmy i mogły np. wykonywać w domu.

no właśnie można iść na świadczenie(zasiłek) rehabilitacyjny jak się skończą te 182 dni i być na zasiłku do rozwiązania
ale ja zrobię inczej- w styczniu pójdę na urlop i po urlopie znowu na zwolnienie i już nie będzie ciągłości tylko muszę zadzwonić do ZUS-u

co do tego świadczenia rehabilitacyjnego to mi przyznali 2 miesiace i też nie potrzebuję L4

eda nic na siłę...

przypominam tylko, ze mój M. ma urlop i mogę dłuuugooooooooo leżeć rano w wyrku, więc bez paniki

Poza tym jak się ma świadczenie rehabilitacyjne (po 182 dniach zasiłku chorobowego), to urlop macierzyński zaczyna się z dniem porodu.

Witam
Mam pytanie dotyczące rozliczenia godzin nadliczbowych za turnus rehabilitacyjny. Mianowicie byłam wraz z koleżanką terapeutką dwa razy na turnusie rehabilitacyjnym, miałyśmy pod opieką 10 osób, turnusy trwały po dwa tygodnie każdy, na turnusie nie byłyśmy w ramach urlopu. Niedawno się dowiedziałyśmy że możemy się ubiegać o zwrot dni wolnych za nadgodziny tam wypracowane, zgłosiłyśmy się z tym do kierowniczki która powiedziała nam że byłyśmy tam dobrowolnie i jako wolnotariuszki i jeśli ruszymy tą sprawę to ona odejmie nam jeszcze ten urlop prawnie nam się należący. Proszę o jakąś wskazówkę gdyż nie wiemy czy należą nam się te dni wolne czy nie, z tego co same zdążyłyśmy się zorientować to należą nam się. Proszę o szybkie odpowiedzi gdyż jesteśmy w stanie wojny z kierowniczką )


Witam,

odpowiedź na pytanie:
"Nie można jednoznacznie ocenić tego, czy świadczyła Pani pracę czy była wolontariuszem - za mało informacji Pani przedstwiła. Najważniejsze jest określenie na rzecz jakiego podmiotu wykonywała Pani obowiązki terpeutki. Jeżeli był to Pani pracodawca, dla którego świadczy Pani normalnie pracę w zakresie prowadzenia terapii, to raczej trudno uznać takie świadczenie jako
wolontariat. Chyba że co innego zostało uzgodnione, ale z tego co Pani pisze nie zostało. Ważne jest także, że z pracy wolontairusza mogą korzystać tylko niektóre podmioty - np. orgnizacje pozarządowe, organy administracji publicznej, jednostki organizacyjne podległe organom adminstracji z wyłączeniem jednak działności gospodarczej prowadzonej przez te organy lub jednostki. Kwestia ewentulanych nadgodzin uzanleżniona jest oczywiście od sprawy wyżej opisanej i ilości czasu, jaki Pani pracowała. Jeżeli czas pracy był dłuższy niż przewidziane dla Pani normy, to należy przypuszczać, że będą to nadgodziny, za które bądź należy się Pani dodatkowe wynagrodzenie bądź czas wolny. Podsumowując należy stwierdzić, że wbrew woli jednej ze stron (np. wolontariusza) nie można mówić o tym, że działania wykonywane przez Panią były świadczone jako wolntariat. Jeżeli jeszcze dodatkow zakres obowiązków wykonywanych podczas turnusu był podobnych do wykonywanych w normalnych warunkach, można uznać, że obowiązki te były wykonywane w zakresie umowy o pracę. W związku z tym przekroczenie określonego dla Pani wymiaru czasu pracy rodzi konieczność zakwalifikowania tej pracy jako wykonywanej w nadgodzinach."

Pozdrawiam,
Rafał Kołodziński
GESTOR

Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, prawo do zasiłku nabywa po upływie 180 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym.
Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających niezdolności do pracy.


Jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży - zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru (także za okres pobytu w szpitalu).

Idac po raz pierwszy na zwolnienie skladamy w oddziale ZUS (lub wysylamy - druk do pobrania na stronach ZUS) druk ZUS Z-3a oraz zwolnienie lekarskie.
Uwaga: na druku Z-3a musimy wyszczegolnic podstawy i ilosc przepracowanych dni z ostatnich 12 miesiecy. (Lub tylu od ilu trwa ubezpieczenie)
Kazde nastepne zwolnienie przesylamy poczta lub prosimy meza o zaniesienie - uwaga - na odwrocie nalezy umiescic informacje od kiedy do kiedy podlegamy ubiezbieczeniu chorobowemu (np: ubezpieczeniu chorobowemu podlegam od 10.10.2002 do: nadal", stempelek i podpis oraz slowo "WLASCICIEL"

Chorobowe przysluguje przez 182 dni nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego (dotyczy to tez przypadkow gdy odstep pomiedzy zwolnieniami jest krotszy niz 60 dni).

po tym okresie mozna starac sie o swiadczenie rehabilitacyjne rowniez w wysokosci 100% podstawy. Wszstkie druki do pobrania na stronach ZUS, czyli ZUS N-9 - wypelnia lekarz oraz wniosek ZUS Np-7, wypelniamy tylko na pierwszej stronie, druga strone wypelnia ZUS jako platnik.

..............................

Macierzynski itd to juz chyba w innym dziale forum

W sanatorium i na rehabilitacji

Leczenie uzdrowiskowe z NFZ

DO SANATORIUM RAZ DO ROKU

Wybierając się do sanatorium, trzeba liczyć się z pewnymi wydatkami. Kuracjusz musi pokryć z własnej kieszeni część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem.

WOLNE NA WYJAZD DO UZDROWISKA

Skierowanie do sanatorium nie jest traktowane jako zwolnienie lekarskie. Osoby pracujące powinny wziąć urlop. Czasami konieczny jest urlop bezpłatny. Strona A4

POMOC OD PRACODAWCY

Pracownik, który chciałby otrzymać dofinansowanie z zakładu pracy do kosztów pobytu w sanatorium, musi sprawdzić, czy taką możliwość przewiduje zakładowy regulamin.

Leczenie rehabilitacyjne

ŚWIADCZENIA MOŻLIWE TAKŻE W DOMU

Kierowanie na leczenie rehabilitacyjne w poradni oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne może wystawić również lekarz rodzinny. Rehabilitacja jest ponadto możliwa w domu.

TURNUSY REHABILITACYJNE

Osoby niepełnosprawne mogą otrzymać dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego. Wysokość dopłat zależy od stopnia niepełnosprawności, wieku i sytuacji materialnej.

ZAKŁADOWY FUNDUSZ WSPARCIA

Niepełnosprawny pracownik może ubiegać się o wsparcie w pokryciu kosztów pobytu w sanatorium ze środków zakładowego funduszu rehabilitacyjnego.

WARUNKI LECZENIA W UZDROWISKACH

Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego mają dwa lata na dostosowanie warunków pobytu kuracjuszy i ich leczenia do nowych, obowiązujących od niedawna wymagań.

REFUNDACJA SPRZĘTU ORTOPEDYCZNEGO

Niepełnosprawni mają prawo do sprzętu ortopedycznego sfinansowanego w całości lub w części przez NFZ. Do tego potrzebne jest zlecenie od lekarza i potwierdzenie funduszu.

Podatkowa ulga rehabilitacyjna

DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH OPIEKUNÓW

Ulga na rehabilitację przysługuje nie tylko niepełnosprawnym podatnikom, ale także opiekunom takich osób. Część wydatków do odliczenia od dochodu jest limitowana.

Z WYJAŚNIEŃ URZĘDÓW SKARBOWYCH

Ulga rehabilitacyjna stwarza podatnikom problemy. W poradniku omawiamy wyjaśnienia urzędów skarbowych – np. dotyczące odliczeń wydatków na pobyt w sanatorium.

Źródło - Gazeta Prawna
http://www.gazetaprawna.pl/?action=showNews&dok=1828.11.804.2.1.1.0.1.htm

Ja juz chyba nawet nie mam sil sie wkurwiac, 27-30 sierpnia znow bylem w wawie na badaniach w szpitalu mswia, zgubili moje badania, dopiero dzis po wykonaniu 100 telefonow sie znalazly, cudem tez zalatwilem by mi kumpel odebral zwolnienie tam ze szpitala i wysyla jutro priorytetem, zbieram papiery do ZUSu o swiadczenie rehabilitacyjne mimo ze mi nie przysluguje bo mam prawo do urlopu dla poratowania zdrowia dla pracownikow mianowanych z firmy, po wyprawie do wawy napierdala mocniej i znow stan mi sie pogorszyl, na wynikach wyszlo ze mam dalej spory ucisk na korzen nerwowy a pani dr z wawy mowi ze jestem ewenementem lub mam wielkiego pecha, jedyna szansa w magiku z szaserow ale juz raz mnie wypierdolil z gabinetu prawie a gdy potem dzwonilem o termin operacji to zapomnial ze u niego bylem prywatnie i z marda 'kto pan jest', nie wiadomo czy mnie kiedykolwiek naprawią, nie jestem w stanie sam jezdzic do wawy a nie bardzo ma kto mnie tam wozic, w rozpierdolonym mieszkaniu plytkarz zaczyna dzialac i wszystko sie sypie, videofon sie spierdolil, plytkarz nie chce sam odkrecac kaloryfera, 100 spraw moze dla zdrowego a nie dla kogos kto po 1,5 h na nogach wyje z bolu, wogole nie mysle o przyszlosci a jak za kilka miesiecy bede mogl chodzic i siedziec bez bolu to bedzie... cud... przerasta mnie zycie i jestem na krawedzi zalamania nerwowego, od miesiecy juz nie sluchalem muzyki, nie mam na to wcale ochoty, jak czytam forum, ba, jak ogladam tv to problemy ludzkosci codzienne wydaja mi sie z kosmosu, nawet jakas strzelanka mi sie nie chciala zainstalowac tylko ukladam ze zbolala mina pasjansa i probuje nie oszalec, mam wrazenie ze zycie sypie mi sie na cacy, za kilkanascie dni bede musial chyba wyssac fiutka arogancekiemu profesorowi pulkownikowi by mnie operowal, znow nie wiadomo czy sie uda, znow 2 miesiace lezenia non stop, znow kurwa brak pewnosci jutra, fuck, szlag and big kaku
zebrana frustracja zostala wylana, cieszcie sie tym co macie.
I jeszcze dzis odwiedzil mnie kumpel ze studiow, tez 30latek, stwierdzili mu stwardnienie rozsiane, borelioze i toksoplazmoze na raz, to tej jebany czernobyl, czy co??
fuck

Skro, definicję zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego to ja znam.
Wypowiedź moją chciałem poprzeć jakimś orzeczeniem sądu, pod ręką miałem dotyczący świadczenia rehabilitacyjnego, który przez analogię dotyczy również zasiłku chorobowego.

Przytoczę kilka przepisów z Kodeksu Pracy, w celu wyjaśnienia tematu do końca.

Przepis art. 155(1) § 1 Kodeks Pracy - określa zasadę zmniejszania wymiaru urlopu. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

W art. 155(2) § 1 K.P. ustawodawca stanowi z kolei, że przepis art. 155(1) § 1 pkt 2 K.P. stosuje się odpowiednio do pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
1) urlopu bezpłatnego,
2) urlopu wychowawczego,
3) odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
4) tymczasowego aresztowania,
5) odbywania kary pozbawienia wolności,
6) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Przepis art. 155(2) § 1 K.P. nie mówi o świadczeniu rehabilitacyjnym czy okresie pobierania zasiłku chorobowego jako o okresach, za które nie przysługuje urlop. Okres niezdolności do pracy z powodu choroby nie powoduje utraty prawa do urlopu za miesiące objęte zwolnieniem lekarskim. Zarówno w okresie pobierania zasiłku chorobowego jak i świadczenia rehabilitacyjnego wzajemne prawa i obowiązki stron wynikające z umowy o pracę nie ulegają zawieszeniu a stosunek pracy trwa nadal. Okresy tych nieobecności - bez względu na ich długość - są wliczane do okresu pracy, od którego zależy ilość dni urlopu.

Podstawowe informacje o leczeniu uzdrowiskowym

W leczeniu uzdrowiskowym wyodrębnia się następujące zakresy świadczeń:

dla dorosłych:

* uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne - trwa 21 dni i prowadzone jest w ramach urlopu wypoczynkowego;
* uzdrowiskowe leczenie szpitalne - trwa 21 dni i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego;
* rehabilitacja dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym - od 2008 roku trwa 28 dni, a leczenie odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. W ramach leczenia wykonywanych jest nie mniej niż 5 zabiegów fizykalnych dziennie, przez 6 dni w tygodniu.
Świadczenia udzielane są w określonych profilach:

o choroby ortopedyczno-urazowe,
o układu krążenia,
o układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii (endokrynologia),
o choroby układu oddechowego.

Z leczenia może skorzystać pacjent ze schorzeniami przewlekłymi z zachowaną samoobsługą w stopniu pełnym lub z niewielkim ograniczeniem, który nie wymaga opieki osoby drugiej. Na turnus kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

* rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym - od 2008 roku trwa 28 dni, a leczenie odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. W ramach leczenia wykonywanych jest nie mniej niż 5 zabiegów fizykalnych dziennie przez 6 dni w tygodniu.
Świadczenia udzielane są w profilach leczniczych:

o choroby ortopedyczno-urazowe,
o choroby układu nerwowego,
o choroby reumatologiczne.

Na turnus kieruje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalistycznej poradni ortopedycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej lub reumatologicznej bądź lekarz z odpowiedniego oddziału szpitalnego.

Więcej info znajdziesz choćby tutaj
Nie do końca miałem rację - sorki, ale w przypadku leczenia żołnierzy na turnusie profilaktyczno-leczniczym to na pewno się nie mylę.

No to może ja coś napiszę...

1. dodatkowe 15 minut przerwy w pracy na wypoczynek lub gimnastykę usprawniającą
2. pracownik z orzeczonym st. niepełnosprawności nie pracuje w porze nocnej i godzinach nadliczbowych
3. ze znacznym i umiarkowanym stopniem do zwolnień z pracy w celu przeprowadzenia badań specjalistycznych
4. Pracownikowi ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze dziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do wymienionego wcześniej. stopnia niepełnosprawności. Jeżeli jednak pracownik jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub innego urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów prawa pracy, wówczas urlop dodatkowy przewidziany w ustawie mu nie przysługuje.
5. Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy: w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku oraz w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli te czynności nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Uzyskanie stopnia niepełnosprawności:
Obecnie obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa, regulowane odrębnymi ustawami i prowadzone przez różne instytucje:
* do celów rentowych - orzecznictwo rentowe prowadzone przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), -związane ze świadczeniami rentowymi.
do celów pozarentowych - orzecznictwo pozarentowe prowadzone przez Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. - dotyczące uprawnień i ulg.
Posiadanie orzeczenia z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności pozwala korzystać z następujących form pomocy, bądź uprawnień:
* korzystanie z ulg np. podatkowych, komunikacyjnych (np. w Krakowie osoby ze st. znacznym i umiarkowanym R-05 mogą jeżdzić za darmo), zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych ( znaczny),
* w zakresie rehabilitacji społecznej, zawodowej
* w zakresie pomocy społecznej
* korzystania z usług socjalnych i opiekuńczych
* uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego (MOPS i GOPS) obecnie 153 zł miesięcznie
* uprawnienia do niestosowania się do niektórych znaków drogowych (karty drogowe)
* prawa do zamieszkiwania w osobnym pokoju.

Jak sobie jeszcze coś przypomnę to napiszę

jeżeli po swiadczeniu rehabilitacyjnym, dalej bedziesz niezdolny do pracy to pracodawca zwolni Ciebie z art.53 i nie dostaniesz żadnej odprawy z tytułu zwolnień a tylko ekwiwalent za urlop.

POMOCY
Czy pracownikowi przebywajacemu na świadczeniu rehabilitacyjnym od 22,01,2004 r do 21,01,2005 lecz nadal pozostajacemu w stosunku pracy przysluguje urlop za rok 2004 w pelnym wymiarze .

Niestety urlop wypoczynkowy można udzielić jezeli pracownik jest zdolny do pracy. A zwolnić z art.53 wtedy jeżeli przebywałby 3 miesiące na świadczeniu rehabilitacyjnym.Czekam na Wasze opinie .Dziękuję.

niestety, za okres zwolnien i świadczenia rehabilitacyjnego nabywa się prawa do urlopu, czyli wypłacasz ekwiwalent za 2003, 2004 i 5/12 2004r.
Był pracownikiem, jedyne wyłączenia zawiera art. 155(2) par. 1 KP. -gdy nie nabywa prawa za ten okres.

Jak wygląda sprawa urlopu wypoczynkowego pracownika który korzysta ze swiadczenia rehabilitacyjnego . Czy podczas korzystania ze swiadczenia urlop jest zawieszony.

Tak urlop wypoczynkowy przysługuje zarówno za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim jak i na świadczeniu rehabilitacyjnym. Ale jeśli pani pyta czy pracodawca musi pani udzielić urlopu wypoczynkowego tak jak po macierzyńskim - to nie musi

Po upływie 182 dni okresu zasiłkowego możesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne albo złożyć u pracodawcy wniosek o wsześniejsze udzielenie urlopu macierzyńskiego.

Poz. 3 - za wypowiedzeniem art. 30 &1 pkt 2. Poz. 10 - okresy nieskładkowe to wszystkie dni, za które nie opłacano składek na ubezpieczenia społeczne, np. choroby, urlopy wychowawcze, bezpłatne, opieka nad dzieckiem - zwolnienie lekarskie, świadczenia rehabilitacyjne itd. Powodzenia :)

oczywiście możesz chorować, czego Ci nie życzę, napewno nic nie stracisz i dostaniesz wynagrodzenie i zasiłek za czas choroby a następnie świadczenie rehabilitacyjne i urlop macierzyński, powodzenia

uchwała SN I PZP 10/95 OSNP 1995/18/228
Pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku, mimo że pozostając w stosunku pracy nie przepracował w tym roku kalendarzowym ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego.

Na pierwszy rzut oka aż nie wypada się z Tobą nie_zgodzić.
Mysl przednia, powiązać stołek z wykonem. Diabeł niestety tkwi w szczegółach. Pozwolę sobie w punktach, będzie łatwiej dyskutować.

1. Kto miałby takiej oceny dokonywać?
Wobec Prezydenta dokonuje jej już przecież Rada Miasta, z tą różnicą że nie może Prezydenta zastrzelić Wracając do ocen, to kto miałby oceniać radnych?

2. Jakie przyjmiemy kryteria?
Zrobił - ok, nie zrobił - źle i weg z nim? No dobrze ale skąd wiadomo czy dany zawodnik coś zrobił czy nie? Powiesz, że to przecież widać? To podsuwam przykład z wielkiej polityki: Polska na ostatnim szczycie UE uzyskala tzw "hamulec z Joaniny" na dwa lata czy nie? Bliźniacy i Fotyga twierdzą, że tak cała Europa że nie.

3 Diety
Wypłaconego wynagrodzenia za pracę (a takim jest dieta) nie możesz odebrać. wymagałoby to zmiany mnóstwa przepisów i ustaw zapewne (pisze "zapewne" bo nei jestem prawnikiem).

4. Kontrakt.
Załozmy jednak że dziwnym sposobem mamy taki stan prawny. Rajcy miejscy mają podpisane kontrakty "o dzieło" np na rozwój komunikacji miejskiej. Wyobraź sobie dwie frakcje o porównywalnej liczbie głosów w Radzie Miejskiej. Jedni chca autobusów zielonych, drudzy niebieskich i jedni drugim uniemozliwiają podjęcie decyzji. Kończy się kadencja i każdy z radnych twierdzi "ja chciałem, to oni nie pozwolili pchnąć sprawy do przodu!". Banalny problem powiesz? Dokładnie taką sytuację mamy w Rynku. Jedni i drudzy chcą aby Rynek tetnił życiem. Każdy na swój sposób i jedni drugim jak tylko moga kopią dołki pod nogami.
Jak w takiej sytuacji egzekwować niewykonanie kontraktu (modernizacji komunikacji czy dziurę w ziemi zamiast Rynku?

To tylko kilka wątpliwości. Czy zatem jesteśmy bezradni? No nie, naszą siłą póki co jest głos w wyborach i my sami. Idę o zaklad, że 90% z tych czterdziestu kilku, które poszły do wyborów samorzadowych nie znało ludzi na których oddali swój głos. Głosowali, na partię czy blok albo dlatego, że nazwisko się obiło o uszy, a nei dlatego że to najlepszy kandydat.
Wg mnie recepta jest większe zainteresowanie tym kogo wybieramy ale tego nie zrobi za nas nawet najlepszy system kontraktów
inna rzeczą jest, że obecny system jest zwyczajnie do dupy. Przerośnięta biurokracja narzucona przez ustawę o samorzadzie terytorialnym ( w Nowym Jorku jest mniej radnych niż w Lubinie na przykład i dają radę!) rozmywa odpowiedzialność, na przykład, poza tym nie wymaga od radnych zaangażowania i fachowości. Ja chciałbym aby osoba wybrana na radnego otrzymywała bezpłatny urlop z pracy i stawała się pracownikiem miasta. Pracownikiem w sensie świadczenia pracy na okrągło, a nei w godzinach posiedzeń rady. Wydaje mi się, że gdyby zmniejszyć liczbę radnych w naszym mieście do np 7 osób a podzielić na 7 osób pieniądze wydawane w tej chwili na całą radę, to radni byliby zadowoleni a i na przykład pan Niewodniczańsk*i nie musiałby dorabiać w przychodni tylko zająć się stricte tym, do czego otrzymał mandat od mieszkańców.
Jeszcze jedna rzecz która wg mnie ożywiła by nieco radnych między kadencjami i zmusiał do oglądania się na mieszkańców. Jednomandatowe okręgi wyborcze. sprawa jest prosta, sprawdziłeś się wchodzisz, nie sprawdziłeś nie wchodzisz. Żadne listy, blokowania i sujusze nie mają racji bytu, zwyczajnie wygrywa ten, kto otrzymał najwięcej głosów w danym okręgu/osiedlu czy dzielnicy. Proste?
Proste ale ryzykowne dla tych, którzy przepisy tworzą, bo zniknełby wtedy własnie dziwne sojusze lokalne i ogólnokrajowe, zniknęłyby listy krajowe ze słynnymi spadochroniarzami, którzy dwa dni przed wyborami jadą zobaczyć jak wygląda ich okręg wyborczy, w którym w życiu nie byli.

Alem się rozpisał! Mam nadzieję, ze Moderatorstwo Szanowne tego OT równo z trawą nie wytnie, albowiem jest to częściowa odpowiedż, dlaczego mamy dziure w Rynku zamiast Rynku.

* - Pan Niewodniczański przyszedł mi do głowy bom widział go niedawno w przychodni rehabilitacyjnej (czy jak się to nazywa) wcale nie w charakterze pacjenta innych radnych natomiast spotkać okazji nie miałem.

http://www.prawopracy.fr.pl/11.php

Kto ma prawo do zasiłku

Na zasadach ogólnych:
Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli: nie ma dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia, skierowania do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na utworzone dodatkowe miejsce pracy oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni:

był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej najniższego wynagrodzenia, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z wyjątkiem obowiązku opłacania składek za niektóre osoby niepełnosprawne, w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni,
wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, jeżeli osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej najniższego wynagrodzenia,
wykonywał pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej najniższego wynagrodzenia,
podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej najniższe wynagrodzenie,
wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej najniższego wynagrodzenia,
wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych (usług rolniczych), będąc członkiem tej spółdzielni, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej najniższego wynagrodzenia,
opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,
był zatrudniony za granicą i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant.
Do 365 dni zalicza się również okresy:

zasadniczej służby wojskowej, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego, ćwiczeń wojskowych, okresowej służby wojskowej oraz zasadniczej służby w obronie cywilnej i służby zastępczej,
urlopu wychowawczego, udzielonego na podstawie odrębnych przepisów,
pobierania gwarantowanego zasiłku okresowego z pomocy społecznej,
pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, świadczenia rehabilitacyjnego oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności - okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub opiekuńczego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków stanowiła kwota w wysokości co najmniej najniższego wynagrodzenia,
nie wymienione w ust. 1 pkt 2, za które opłacana była składka na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy lub zaopatrzenie emerytalne i Fundusz Pracy, jeżeli podstawę wymiaru składki stanowiła kwota wynosząca co najmniej najniższe wynagrodzenie,
okres, za który przyznano odszkodowanie z tytułu niezgodnego z przepisami rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy (stosunku służbowego), oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Na zasadach szczególnych:

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnym zwolnionym z zakładów karnych i aresztów śledczych, zarejestrowanym w okresie 30 dni od dnia zwolnienia, jeżeli suma okresów, o których mowa wyżej , przypadających w okresie 18 miesięcy przed ostatnim pozbawieniem wolności, oraz wykonywania pracy w okresie pozbawienia wolności wynosiła co najmniej 365 dni, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota w wysokości co najmniej najniższego wynagrodzenia. W przypadku pozbawienia wolności w okresie pobierania zasiłku, po zwolnieniu z zakładu karnego lub aresztu śledczego przysługuje prawo do zasiłku na okres skrócony o okres pobierania zasiłku przed pozbawieniem wolności i w trakcie przerw w odbywaniu kary.
Prawo do zasiłku przysługuje również bezrobotnym zwolnionym po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres jej odbywania wynosił co najmniej 350 dni i przypadał w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Bardzo przepraszam, że dopiero dzisiaj się odzywam ale wróciłam wczoraj do domu po 22 w dodatku z niesamowitym bólem głowy... Nie byłam w stanie usiąść do komputera... a szczerze mówiąc liczyłam, że może ktoś z uczestników wrzuci krótką notkę

RELACJA ZE SPOTKANIA
A teraz kilka słów o spotkaniu...
Stawiliśmy się na spotkanie w 10 - wszystkim przybyłym wielkie dzięki, w realu okazliście się jeszcze fajniejsi Ze strony rządowej było równie wielu przedstawicieli, a w pewnym momencie mieli nawet nad nami przewagę liczebną 10 : 15 Głównymi przedstawicielami Ministerstwa Pracy była pani wiceminister Agnieszka Chłoń - Domińczyk, a później dołączył Rzecznik d/s Osób Niepełnosprawnych Andrzej Duda i poseł Marek Plura ze swoimi doradcami i dyrektorami :)
Generalnie atmosfera rozmów była bardzo życzliwa (mimo kilku podniesionych głosów:) a strona rządowa wydawała się być zainteresowana rozwiązaniem problemów, z którymi przyjechaliśmy. Byli też chyba zdziwieni, że rodzice dzieci niepełnosprawnych wreszcie zaczęli wspólnie działać, żeby coś zmienić... Mam nadzieję, że to nie tylko moje odczucie :)

Co do konkretów:
- możemy zapomnieć o wcześniejszych emeryturach (obowiązuje nowy system, w którym nie ma miejsca na tworzenie wyjątków - to tak w skrócie :)
- w moim odczuciu możemy również zapomnieć o asystencie-pielęgniarzu (problem ze znalezieniem pracodawcy czyli kto miałby odprowadzać składki, wypłacać wynagrodzenia, problemy z dotrzymaniem zapisów kodeksu pracy: urlopy, nadgodziny, wypowiedzenia umowy, nadzór i rozliczenie wykonanej pracy itp.) Sprawa nie została ostatecznie zamknięta ale wydaje mi się, że bardziej skłaniali się ku "nie"
- w zamian za to ze strony pani wiceminister padła propozycja rozważenia możliwości zupełnego zniesienia kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego (myślę, że nasza propozycja jest bardziej sprawiedliwa społecznie ale to tak na marginesie) i stopniowe podnoszenie kwoty tego świadczenia. Zmiany będą jeszcze kwestią szacowań i dyskusji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na przyszły rok przewidują kryterium do świadczeń rodzinnych ustawić na poziomie ok 770 zł. /os. Oczywiście skrytykowaliśmy wysokość :)
- poruszyliśmy również problem aktywizacji zawodowej tych rodziców, których stan zdrowia ich niepełnosprawnych dzieci pozwałałby na podjęcie np. pracy na pół etatu albo pracy w domu
- podnieśliśmy kwestię braku informacji o ośrodkach i instytucjach, które powinny wspierać rodziców dzieci niepełnosprawnych (wczesna interwencja, dofinansowania PFRON i PCPR) Skrytykowaliśmy dostępność do Programu Wczesnej Interwencji...
- poruszyliśmy również temat środków przyznanych na dziecko niepełnosprawne, które w całości są przerzucane do przedszkola, w którym dziecko jest dużo krócej niż w ośrodku rehabilitacyjnym
- zasygnalizowaliśmy temat złego rozdysponowania środków na sprzęt (limity cenowe) na których zarabiają głównie sklepy medyczne windując w nieskończoność ceny.
- naświetliliśmy również bariery w dostępie do edukacji

Wręczyliśmy petycję pani wiceminister i panu rzecznikowi. Pani wiceminister obiecała, że w przeciągu kilku dni dostaniemy pisemną notkę -odpowiedź podsumowującą spotkanie. Zaproponowała też cykl kolejnych spotkań. Pan minister Duda zaproponował kolejne spotkanie w połowie grudnia.

Po krótce to chyba tyle. Jeżeli o czymś zapomniałam to dopiszcie współuczestnicy

Na brudno, materiał do dyskusji i poprawek:
1. organizacja i finansowanie kursów uaktualniających/podnoszących/zmieniających kwalifikacje;
2. podjęcie pracy nie powinno skutkować odebraniem świadczenia pielęgnacyjnego;
3. rozwiązania podatkowe dla pracodawców promujące zatrudnianie w niepełnym wymiarze etatu, z elastycznym czasem pracy, telepracę;
4. opieka pielęgniarska w szkołach i przedszkolach;
5. lepsza praca świetlic szkolnych;
6. dobra organizacja dojazdów do szkół i in. placówek - busy z opiekunami;
7. dostosowanie organizacji pracy poradni specjalistycznych do możliwości pracujących matek;
8. opieka nad najbardziej chorymi dziećmi traktowana jako praca zawodowa - szukanie rozwiazań prawnych - np. praca na zlecenie;
9. znalezienie rozwiązania dla matek, które utraciły prawo do wcześniejszej emerytury i po latach pracy muszą z niej zrezygnować, żeby opiekować się dzieckiem;
10. wydłużenie urlopu macierzyńskiego matkom, które urodziły chore dziecko.

I inne ułatwienia, które już stosuje się w przypadku ON (trzeba poszukać, jakie).

Tyle zebrałam, wyłapcie, co pominęłam, a trochę chciałabym dodać:
11.ogólnopolska akcja pod hasłem np. "mama niepełnosprawnego dziecka chce pracować" (bo nie jesteśmy roszczeniowe:), promująca telepracę i in. w.w.;
12. zobowiązanie urzędów pracy do intensywnego wspierania kobiet szukających takiej pracy;
13. powstanie i rozpropagowanie portalu internetowego dla oferujących i szukających pracy na w.w.warunkach;
14. wydłużenie prawa do płatnej opieki nad chorym dzieckiem poza granicę 15 lat w przypadku starszych ON, które nie mogą same zostać w domu w razie choroby, z możliwością korzystania z tego prawa w czasie turnusów rehabilitacyjnych;
15. ułatwienia w płaceniu składek ZUS dla osób prowadzących drobniuteńką jednoosobową działalność gospodarczą, np. jakaś forma "działalności na pół etatu" z obniżonymi składkami, do osiągnięcia pewnego progu dochodowego;
16. większa dostępność usług opiekuńczych.
17. więcej zajęć z rehabilitacji ruchowej, logopedii itd. w szkole, żeby dziecko miało zagospodarowany czas po lekcjach, a matka miała mniej obowiązków związanych z rehabilitacją po pracy.

Ze swej strony mogłybyśmy przygotować listę prac, które chciałybyśmy i mogły np. wykonywać w domu.


Moje przemyślenia jeszcze do tych punktów aby dodać:

4. opieka pielęgniarska w szkołach i przedszkolach; dostosowanie placówek do potrzeb niepełnosprawności
6. dobra organizacja dojazdów do szkół i in. placówek - busy z opiekunami; dostosowanie busów do potrzeb niepełnosprawności,rygorystyczne przestrzeganie i kontrol busów wożących ON
8. opieka nad najbardziej chorymi dziećmi traktowana jako praca zawodowa - szukanie rozwiazań prawnych - np. praca na zlecenie;(ew. zatrudnianie nas przez PCPR....analogicznie do rozwiązań przy rodzinie zastępczej)
16. większa dostępność usług opiekuńczych,zwrot kosztów ponoszonych za opiekunkę dla rodziców chcących nadal pracować(analogicznie do obecnej sytuacji ,gdzie PFRON zwraca pieniądze ON mającym dzieci a pragnącym podjąć zatrudnienie)

Jeszcze propozycja Lucynki
17 rozwiazanie problemów w odprowadzaniu składek emerytalno-rentowych /wysokosc, wydłuzyc lata płacenia/
Zniesienie czasu opłacania składek em-rentowych pozostających na świadczeniu pielęgnacyjnym dla rodziców dzieci niepełnosprawnych -bo co do ich wysokości to mamy to już w petycji....
Ja ze swojej strony wpisałabym jeszcze :

18. Zwiększenie żenująco niskiej kwoty (400 zł)za urlop wychowawczy dla rodziców będących w konieczności rezygnacji z zatrudnienia aby zaopiekować sie dzieckiem niepełnosprawnym,oraz zwiększenie ich składek emerytalno-rentowych,podniesienie progów dochodowych (obecny to również- magiczne 584 zł) umożliwiających korzystanie z płatnego urlopu wych. szerszej grupie rodziców

Ponieważ tu ujmujemy wszystkie ...mam nadzieję problemy rodziców chcących pracować /pracujących z tego działu dopisujcie problemy z tym związane w tym dziale.
Mnie jeszcze przyszło na myśl zresztą -problem poruszony w wątku urlopy....
19.Nielimitowanie czasu związanego z wyjazdami rodzica pracującego na turnus reh. , leczenie szpitalne i wizyty kontrolne(obecnie 60 dni w roku)
Nie wiem czy nie przeginam....
20.Dopasowanie godzin pracy dla rodzica ON do jego możliwości czasowych związanych z opieką nad dzieckiemProponowane zajęcia ....kurcze- to chyba wszelka praca chałupnicza...zasięg jest tu duży...a chyba nie chcemy sie ograniczać co do rodzaju pracy...ważne aby była zgodna z naszymi możliwościami ; i fizycznymi i czasowymi....jeśli będzie zgoda na jej wykonywanie nawet w wymiarze minimalnym...to już będzie coś...tylko że znów ryzykujemy ..bo jeśli będzie ustalony próg dochodowy.....
Ale oczywiście dobrze jest mieć prawo wyboru i o nie należy walczyć....bo sytuacja każdej z nas jest całkiem inna........

Spróbuję to zebrać......
Czyli mamy:

1. Organizacja i finansowanie kursów uaktualniających/podnoszących/zmieniających kwalifikacje;
2. Podjęcie pracy nie powinno skutkować odebraniem świadczenia pielęgnacyjnego;
3. Rozwiązania podatkowe dla pracodawców promujące zatrudnianie w niepełnym wymiarze etatu, z elastycznym czasem pracy, telepracę;
4. Opieka pielęgniarska w szkołach i przedszkolach;dostosowanie placówek do potrzeb niepełnosprawności
5. Lepsza organizacja świetlic szkolnych;
6. Dobra organizacja dojazdów do szkół i in. placówek - busy z opiekunami;dostosowanie busów do potrzeb niepełnosprawności,rygorystyczne przestrzeganie i kontrol busów wożących ON
7. Dostosowanie organizacji pracy poradni specjalistycznych do możliwości pracujących matek;
8. Opieka nad najbardziej chorymi dziećmi traktowana jako praca zawodowa - szukanie rozwiazań prawnych - np. praca na zlecenie;;(ew. zatrudnianie nas przez PCPR....analogicznie do rozwiązań przy rodzinie zastępczej)
9. Znalezienie rozwiązania dla matek, które utraciły prawo do wcześniejszej emerytury i po latach pracy muszą z niej zrezygnować, aby zaopiekować się dzieckiem;
10. Wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla matek, które urodziły chore dziecko.
11.Ogólnopolska akcja pod hasłem np. "mama niepełnosprawnego dziecka chce pracować" , promująca telepracę i in. w.w.;
12. Zobowiązanie urzędów pracy do intensywnego wspierania kobiet szukających takiej pracy;
13. Powstanie i rozpropagowanie portalu internetowego dla oferujących i szukających pracy na w.w.warunkach;
14. Wydłużenie prawa do płatnej opieki nad chorym dzieckiem poza granicę 15 lat w przypadku starszych ON, które nie mogą same zostać w domu w razie choroby, z możliwością korzystania z tego prawa w czasie turnusów rehabilitacyjnych;
15. Ułatwienia w płaceniu składek ZUS dla osób prowadzących jednoosobową niewielką działalność gospodarczą, np. jakaś forma "działalności na pół etatu" z obniżonymi składkami, do osiągnięcia pewnego progu dochodowego;zasadnym byłoby,by składki na ZUS odprowadzać od dochodu lub przychodu w zależności od wybranej formy opodatkowania(a nie jak muszą przedsiębiorcy:od bodajże 60% średniej krajowej),również składka na NFZ powinna być inna niż dla typowej osoby prowadzącej działalność.Zwrot składek dla rodziców dzieci niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą również przez PFRON
16. Większa dostępność usług opiekuńczych,,zwrot kosztów ponoszonych za opiekunkę dla rodziców chcących nadal pracować(analogicznie do obecnej sytuacji ,gdzie PFRON zwraca pieniądze ON mającym dzieci a pragnącym podjąć zatrudnienie)
17. Więcej zajęć z rehabilitacji ruchowej, logopedii itd. w szkole,zakłodach opiekuńczo - reh., aby dziecko miało zagospodarowany czas po lekcjach, a matka mniej obowiązków związanych z rehabilitacją dziecka po pracy.
18. Zniesienie czasu opłacania składek em-rentowych dla rodziców dzieci ON pozostających na świadczeniu pielęgnacyjnym
19. Zwiększenie żenująco niskiej kwoty (400 zł)za urlop wychowawczy dla rodziców będących w konieczności rezygnacji z zatrudnienia aby zaopiekować sie dzieckiem niepełnosprawnym,oraz zwiększenie ich składek emerytalno-rentowych,podniesienie progów dochodowych (obecny to również- magiczne 584 zł) umożliwiających korzystanie z płatnego urlopu wych. szerszej grupie rodziców
20.Nielimitowanie czasu związanego z wyjazdami rodzica pracującego na turnus reh. , leczenie szpitalne i wizyty kontrolne(obecnie 60 dni w roku)
21.Dopasowanie godzin pracy dla rodzica ON do jego możliwości czasowych związanych z opieką nad dzieckiem
22.Zrównanie statusu rodziców dzieci niepełnosprawnych w kwestii zatrudnienia,ze statusem osób niepełnosprawnych.

Trochę sie tego uzbierało.....zebrałam tu już wszystkie(chyba) wasze propozycje ...ale dotyczące tematu pracy...niektóre aby nie robić tutaj bałaganu znajdą sie w wątku rehabilitacja.....zresztą Jola je podsumowała i te problemy są tam zawarte...
Co do ubrania problemów w słowka i pogrupowanie to..... kurcze liczę na Jolę...
Prosze przeczytajcie je napisane tak na brudno i podyskutujmy ....czy o te zmiany nam wszystkim chodzi.....w zakresie zatrudnienia...

Ewuś :- składki od świadczenia pielęgnacyjnego powinny być opłacane od najniższego wynagrodzenia tak jak to było do 2002r.- ale to jast przecież zawarte w petycji która jest już w ministerstwie...czy ponownie będziemy powtarzać to samo......

Witam serdecznie! Mam pytanie odnośnie trzynastki. W zeszłym roku od końca stycznia byłam na L4 (w związku z ciążą), potem na urlopie macierzyńskim (do 20 sierpnia), a potem na urlopie wypoczynkowym (jakoś do 20 października). A potem znowu L4 (10 dni) i od 1 listopada wróciłam do pracy. I nie wiem czy za czas kiedy byłam na urlopie wypoczynkowym i czas pracy (styczeń oraz od listopada do grudnia) należy mi się trzynastka czy nie? W sumie L4 i urlop macierzyński trwały łącznie 7 miesięcy. A co z trzynastką za pozostałe 5?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości jest efektywne przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Oznacza to, że "trzynastkę" w pełnej wysokości otrzyma w roku 2008 tylko ten nauczyciel, który przepracował faktycznie cały rok 2007 (przepracowanie oznacza tu faktyczne wykonywanie pracy). Trzynastkę naliczoną proporcjonalnie do okresu przepracowanego w roku 2007 otrzyma natomiast ten nauczyciel, który faktycznie wykonywał pracę w 2007 r. przez co najmniej 6 miesięcy, za wyjątkiem przypadków szczególnych, określonych w art. 2 ust. 3 ww. ustawy.

Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach enumeratywnie wymienionych w art. 2 ust. 3 ustawy tj.:

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły,

2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,

3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,

4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,

5) podjęcia zatrudnienia:
a) w wyniku przeniesienia służbowego,
b) na podstawie powołania lub wyboru,
c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,

6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Zatem do okresu zatrudnienia uprawniającego do "trzynastki" nie zalicza się czasu usprawiedliwionych nieobecności w pracy, takich jak okres przebywania na zwolnieniu lekarskim, czy przebywania na urlopie macierzyńskim.

Nie będzie trzeba iść na wcześniejsze urlopy macierzyńskie
ZUS po stronie matek

<head>Matki oczekujące

Matki oczekujące narodzin dziecka i przebywające na zwolnieniach lekarskich już niebawem nie będą musiały się obawiać, że po 182 dniach zostaną zmuszone do powrotu do pracy albo - w przypadku bliskiego terminu porodu - pójścia na wcześniejszy urlop macierzyński. Specjalny zespół pod kierownictwem wicepremiera Ludwika Dorna, na wniosek ZUS, uznał, że kobietom tym powinno przysługiwać prawo do 270 dni chorobowego. Teraz odpowiednią regulację prawną w trybie pilnym ma przygotować Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Po naszych publikacjach dotyczących wysyłania przez lekarzy matek na wcześniejsze urlopy macierzyńskie prezes ZUS Aleksandra Wiktorow chce, by kobiety mogły przebywać na zwolnieniach lekarskich dłużej niż ustawowe 182 dni. - Prezes postanowiła zwrócić uwagę zespołu premiera Dorna na problem zwolnień lekarskich wykorzystywanych przez kobiety w ciąży - powiedział nam wczoraj rzecznik ZUS Sławomir Przybylski. Według niego, ZUS sam nie może zmienić ustawy. - Możemy jedynie sugerować pewne rozwiązania i liczymy na to, że w tym przypadku sugestia zostanie przyjęta życzliwie - podkreślił.
Rzecznik tłumaczy, że problem stanowi przepis, który ogranicza matkom oczekującym narodzin dziecka okres zwolnienia lekarskiego do 182 dni. - To kończyło się czasem na tydzień lub dwa przed porodem - mówi.
Jak podkreślił, ma nadzieję, że nowe przepisy znacznie ułatwią życie wszystkim matkom, gdyż pozwolą im uniknąć wracania do pracy tuż przed rozwiązaniem albo wcześniejszego wykorzystywania urlopu macierzyńskiego. Sprawę rozpatrzył już Międzyresortowy Zespół do spraw Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych pod kierownictwem wicepremiera Ludwika Dorna. - Uznano za zasadne wydłużenie okresu pobierania zasiłku chorobowego dla kobiet ciężarnych do 270 dni - powiedział nam Witold Lisicki, rzecznik Ludwika Dorna.
Według niego, uzasadnione jest rozwiązanie, które pozwoli wprowadzić odrębne regulacje w odniesieniu do matek oczekujących dziecka. - Zespół zwrócił się już do ministra pracy z prośbą o pilne podjęcie stosownych działań ustawodawczych - stwierdził Witold Lisicki. Uważa on, że nawet gdyby sygnalizowany przez "Nasz Dziennik" problem dotyczył niewielkiej liczby osób, to "należy się nad nim jak najszybciej pochylić i dokonać zmian obowiązujących regulacji prawnych w tym zakresie".
Obecnie okres zasiłku chorobo wego wynosi 182 dni w roku, a tylko w razie zachorowania na gruźlicę - 270 dni. Osoby, które po wykorzystaniu okresu zasiłkowego są nadal niezdolne do pracy, mogą uzyskać świadczenie rehabilitacyjne przez okres do 12 miesięcy, jeżeli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że rokują w tym czasie odzyskanie zdolności do pracy. Ta ogólna zasada dotyczy też kobiet w ciąży. Jednak świadczenie rehabilitacyjne powinno się przyznawać tym niezdolnym do pracy, w stosunku do których może być orzeczona konieczność rehabilitacji leczniczej. Do tej grupy na pewno nie można zaliczyć kobiet niezdolnych do pracy w okresie ciąży. Proponowane rozwiązanie zdaniem rzecznika wicepremiera Dorna pozwoliłoby także na zdecydowanie łatwiejsze uzyskiwanie świadczeń bez konieczności przechodzenia procedur przewidzianych dla świadczeń rehabilitacyjnych.
Anna Skopinska
BRAWO KACZORY!