Wyniki wyszukiwania dla zapytania: swiadczenia rehabilitacyjne swiadczenie rehabilitacyjne

A to się wie. Tyle, że po 183 dniu też troszkę inaczej wygląda kwestia
dochodów...


tutaj też jestem zabezpieczony na kolejne pół roku poprzez tzw. świadczenie
rehabilitacyjne, które, o ile dobrze rozumiem ustawę o świadczeniach
pieniężnych z ubezpoieczenia społecznego, pod względem dochodu nie różni się
zbytnio od zasiłku chorobowegoWitam, mam następujące pytanie, a mianowicie czy świdaczenia z ubezpieczenia społecznego ( mam tutaj na myśli odszkodowania, dodatki..) przysługują tylko gdy mamy doczynienia z wypadkiem przy pracy i sporządzamy protokół powypadkowy, a także gdy mamy doczynienia z wypadkami traktowanymi na równi z wypadkiem przy pracy i wtedy sporządzamy karte wypadku, a także gdy mamy doczynienia z wypadkami w szczególnych okolicznościach i wtedy także sporządzamy kartę wypadku; bo w przypadku wypadku w drodze do pracy i z pracy świadczeń z ubezpieczenia społecznego poza zasiłkiem chorobowym i świadczeniem rehabilitacyjnym nie ma, czy mam rację, proszę o rozwianie moich wątpliwości w tym temacie?

nikt nie może zadecydować za matkę, to kobieta występuje do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego i od tego dnia przysługuje zasiłek macierzyński; prawo przewiduje możliwość udzielenia urlopu macierzyńskiego na conajmniej 2 tygodnie przed terminem porodu ale są to sporadyczne przypadki (np. jeśli kobieta przed porodem nie nabyła prawa do zasiłku choroobwego); nikt nie może zadecydować za kobietę; nie wiem jak było w przypadku Kryszki ale wiem, że ani zus ani pracodawca sam z siebie nie przyzna urlopu macierzyńskiego przed porodem; przecież dziewczyny, które są całą ciążę na zwolnieniu, a więc nie wystarczy m ustawowego okresu zasiłkowego (182 dni) składają wnioski o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, które dostają na okres brakujący do rozwiązania; na każdej decyzji o świadczeniu jest dopisek, że od dnia, od którego ubezpieczona ma prawo do urlopu macierzyńskiego, przysługuje jej zasiłek macierzyński

Eliska, teraz juz "po ptakach", ale z mojej wiedzy i ogolnych informacji, jakie znalazlam w internecie tak wynika - zachodzisz w ciaze i skladasz wniosek o anulowanie wypowiedzenia.. ale nie podam Ci zadych konkretnych przepisow to regulujaych, bo po prostu niczego takiego nie znalazlam..
a jesli chodzi o ZUS, to oni bardzo czesto zwlekaja z wyplata swiadczenia, zwlaszcza na poczatku albo przy jakichs zmianach (np. konczy sie zwolnienie i przechodzisz na swiadczenie rehabilitacyjne).. czesto tez przy pomylkach w naliczeniu informuja, ze wyrownanie wysla z nastepnymi pieniedzmi. absolutnie nie maja do tego zadnego prawa i wynika to w wiekszosci przypadkow z lenistwa pracownikow i polityki tego organu.. nalezy ich monitowac i wtedy pieniazki najczesciej duzo szybciej znajduja sie na naszym koncie..

Ela, sprobuj zadzwonic do tych dziewczyn z kadr i podpytac, jakie rozwiazanie bedzie dla Ciebie najkorzystniejsze..
pozdrawiam


Dzisiaj ZUS pokazał co potrafi ?????
Pisałam ostatnio że otrzymałam orzeczenie-świadczenia rehabilitacyjne na 6 miesiecy.
Ponieważ minęło już sporo czasu a ja oprócz tego orzeczenia nic wiecej nie otrzymałam,zadzwoniłam do ZUS.Wykonałam 7 telefonów i nikt nic nie wie !!!!!!!!
Po długiej wymianie zdań z panią z ZUS,wkońcu zainteresowano się moją sprawą.
Miałam dostac z Katowic z ZUS wniosek o nieprzyznaniu renty-którego nie dostałam.
A ponieważ nie należy mi się renta,trzeba napisac wniosek o swiadczenie rehabilitacyjen ( które już mi przyznano) i jutro dowieźc.
Czy ktoś może mi powiedziec ,co oni ze mną robią ???????

Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:
zasiłek chorobowy,
świadczenie rehabilitacyjne,
zasiłek wyrównawczy,
jednorazowe odszkodowanie,
renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa,
renta rodzinna,
dodatek pielęgnacyjny,
dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej,
pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą.

Nasuwa mi się pytanie. Jak wygląda sprawa pozostałych świadczeń, macie doświadczenia z ZUS, łaskawie uznaje świadczenia ?
Sama nie miałam kontaktu ze świadczeniemi innymi niż zasiłek chorobowy i jednorazowe odszkodowanie.
pozdrawiam
Monika

USTAWA
z dnia 30 października 2002 r.
o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
(Dz. U. Nr 199, poz. 1673)
Art. 8. 1. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu.
2. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy.
4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do świadczenia rehabilitacyjnego.
Art. 9. 1. Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Uważam, że wypłata 100% zasiłku następuję w momencie uznania przez komisję zdarzenia za wypadek. W przypadku zaistnienia wypadku tak postępujemy.

"Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:
+ zasiłek chorobowy,
+ świadczenie rehabilitacyjne,
+ zasiłek wyrównawczy,
+ jednorazowe odszkodowanie,
+ renta z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta szkoleniowa,
+ renta rodzinna,
+ dodatek pielęgnacyjny,
+ dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej,
+ pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą. "

--takie oto mamy świadczenia.. także ze stronki ZUS

Chodzi jak sądzę o świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, bo tych świadczeń może być wiele.
Jeśli tak to PO ZAKOŃCZENIU LECZENIA I EW. REHABILITACJI zgłasza się zdarzenie wypadkowe do pośrednika który powinien być w większych zakładach lub bezpośrednio do właściwej placówki PZU.
Poinformują Cię jakie dokumenty należy donieść (różne w zależności od rodzaju zdarzenia).
Następnie oczekujesz na wezwanie do lekarza orzecznika i po badaniu dostajesz decyzję o procentowym uszczerbku na zdrowiu i odszkodowanie wg umowy na jaką opiewał 1% trwałego uszczerbku z tytułu nieszczęśliwego wypadku.

ok, ciagnąc dalej ten watek chciałbym zapytac kto ma obowiązek dostarczenia protokołów i reszty dokumentacji do ZUSw sytuacji gdy gosc nie jest juz naszym pracownikiem, ale przebywa dalej na zwolnieniu (rehabilitacji) i pobiera z tego tytułu swiadczenia własnie z ZUS jak to wyglada w takiej sytuacji.

Intereuje mnie dokładnie czy poszkodowany w takiej sytuacji jesli nie jest juz pracownikiem zakładu (wygasniecie umowy) a pobiera chorobowe(zasiłek) z ZUS moze zanosic dokumentacje sam do ZUS czy jest to nadal obowiązek zakładu pracy?
Sprawa komplikuje mi sie troche poniewaz poszkodowany dostał swój komplet dokumentów w związku z ta sprawa, i zaniosł sam osobiscie niekompletna! dokumentacje do jakiegos oddziału ZUS. ZUS w tej chwili zada pełnej dokumentacji w celu przyznania swiadczen z poszkodowanym dogadac sie nie moze i zwraca sie do nas po pełną dokumentacje. Zastanawiam sie jak to powinno byc, moze ktos podpowie

witam,

niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży [to moja druga ciąża - pierwszą przepracowalam do 8 miesiąca]. poinformowałam szefa, że wybieram się do lekarza i zamierzam wziąć zwolnienie lekarskie, bo teraz nie czuję się najlepiej, chciałabym odpocząć, posiedziec w domu, wciąż chce mi się spac, mam nudności itp...

szef odpowiedział mi, zebym się zastanowiła, bo jak wykorzystam 182 dni chorobowego przyslugujące na dany rok kalendarzowy, to później zostanie mi tylko świadczenie rehabilitacyjne, którego ZUS moze mi nie przyznac i wtedy co? wtedy będę musiala wrocic do pracy?

pierwszy raz zetknęłam się z takim problemem. bardzo chciałabym poznać zdanie osób, które są w temacie i mogłyby mi udzielic niezbędnych informacji. czy ZUS może odmówić mi takiego swiadczenia? dodam, że pracuję w administracji pewnego zakładu, 8 godzin dziennie przy komputerze.

serdecznie dziękuję za pomoc.
pozdrawiam.

Witam was po długiej przerwie - chyba od końca kwietnia na bajbusie nie byłam !
ale sie rozpisałyście
Mój mąż robił remont przez cały długi weekend i teraz jest super !!!
pokoik dla maleństwa prawie gotowy - jeszcze jakaś kosmetyka
co do reszty przygotowań to większość mam kupione poza kosmetykami
no i mam dylemat czy już prać i prasować ubranka czy jeszcze za wcześnie ???
Z ZUS-em też miałam przejęsie - bo za późno te świstki o świadczenie rehabilitacyjne zaniosłam
- no bo nie wiedziałam, że trzeba coś takiego zanosić ...
i teraz jestem na bumelce : bo nie mam świadczenia rehabilitacyjnego,
zwolnienie skończyło mi się 4 dni temu, a do pracy też nie chodzę - no bo jak ???
niech żyje ZUS !!!

A ja dopiero wczoraj u kadrowej zostałam oświecona, że sama sobie muszę załatwiać tą komisję!?
Ja ten okres 160 dni chorobowego kończę w połowie sierpnia, a z papierami jestem w lesie!
Jak w ogóle wygląda ta cała komisja? Przeglądają tylko papiery, czy też badają?

Bea - 29w4d


Jak nie chce kadrowa, Co dla mnie jest bardzo dziwne!!!!!!!!!!! Idziesz do ZUSU na informację zasiłkową i tam dostaniwesz następujące druki:
1. Zus Np-7 WNIOSEK O ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE
2.N-10 WYWIAD ZAWODOWY
3.N-9 ZAŚWIADCZENIE O STANIE ZDROWIA
4. OŚWIADCZENIE

Pkt. 4 wypełniasz sama, pkt.3 wypełnia lekarz, a 1i2 zakład pracy. Pkt. 2 spowinien wypełnić insp. BHP i podpisać pracodawca!!!!!!!!!! Ja jeszcze skłądałam wszystkie karty ze szpitala i inne które świadczyły o leczonej niepłodności, plus badania, które w ciąży wyszły żłe

Składasz w Zus i czekasz na werzwanie ok. 14 dni. Przychodzi wezwanie. Ja miałam komisję po kolejnych 7 dniach. Tradycja w Radomiu 7 rano.....
Lekarz wezwał mnie, zapytał czy jestem w ciąży, ile ważę, który to tydzień. Spytał się czy mam jakieś dodatkowe dokumenty, na co mu odpowiedziałam, że dwie koszulki różnych badań Nie chciał ogląsdać...... Zapytał mnie tylko czy może dotknąć brzucha i czy dzidzia bardzo kopie no i jakie mam objawy ciążowe (zawroty głowy, mdłości, zgaga....) Kazał mi wyjść i skserować kartę ciąży i mu dać. Po jakiś 10-15 mni. miałam decyzję o przyznaniu świadczenia reh. do dnia porodu............ Tak to wyglądało. Nie było to takie straszne. Spokojnie zdążysz z dokumentami.
Mam nadzieję,że pomogłam.....

Właśnie przed chwilą wróciłam z ZUS, z komisji w sprawie ponownego przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Pani przejrzała dokumenty, porozmawiałysmy chwilę i zapytała: "rehabilitujemy, czy nie chce pani juz wracać do pracy", "rehabilitujemy!" (to ja)..."no to rehabilitujemy ".
Jeszcze w sierpniu wyjade do sanatorium. Świadczenie zostało przyznane na 6 miesięcy (6 juz wyczerpałam) i mam nadzieję, że po tych 6 miesiacach to ja juz bedę "nówka sztuka"
Mam dobry humor.....ludzie różnie mówią o komisjach orzekających, czy to powiatowych, czy ZUS-owskich. Ja nic złego powiedzieć nie mogę, jakos tak mam szczęście, że trafiam na dobrych ludzi, aż sie cisnie na język, że tam sami tacy siedzą. No!, ale aż tak pieknie, to pewnie nie jest

MAM pytanie:
Gdzie byście postawili krzyżyk wypełniając druk:
DO MIEJSKIEGO ZESPOŁU DO SPRAW ORZEKANIA
O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
ZWRACAM SIĘ Z PROŚBĄ O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DLA CELÓW:*
1 - ODPOWIEDNIEGO ZATRUDNIENIA
2 - SZKOLENIA
3 - UCZESTNICTWA W TERAPII ZAJĘCIOWEJ
4 - KONIECZNOŚCI ZAOPATRZENIA W PRZEDMIOTY ORTOPEDYCZNE I ŚRODKI POMOCNICZE
5 - KORZYSTANIA Z SYSTEMU ŚRODOWISKOWEGO WSPARCIA W SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI (KORZYSTANIA Z USŁUG SOCJALNYCH, OPIEKUŃCZYCH, TERAPEUTYCZNYCH I REHABILITACYJNYCH)
6 - KORZYSTANIA Z KARTY PARKINGOWEJ (ART. 8 USTAWY Z DNIA 20.06.1997R. PRAWO O RUCHU DROGOWYM)
7 - KORZYSTANIA ZE ŚWIADCZEŃ POMOCY SPOŁECZNEJ
8 - UZYSKANIA ZASIŁKU PIELĘGNACYJNEGO
9 - UZYSKANIA PRZEZ OPIEKUNA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO
10 - ZAMIESZKIWANIA W ODDZIELNYM POKOJU (ART. 5 UST. 3 USTAWY Z DNIA 21 CZERWCA 2001R. O DODATKACH MIESZKANIOWYCH)
11 - UZYSKANIA PRZEZ OPIEKUNA URLOPU WYCHOWAWCZEGO W DODATKOWYM WYMIARZE
12 - KORZYSTANIA Z INNYCH ULG (JAKICH?):

Kartę parkingową już mam i jakie cele można wybrać starając się o podniesienie grupy? Mam umiarkowaną, a chcę mieć znaczną i tylko tyle!
Trzymam rękę na sercu i nic mi nie mówi, nic mi nie pasuje, a ja muszę coś zaznaczyć. Jeśli czytacie to czekam niecierpliwie na odzew. Dziękuję...

Karinko - więc jedziemy na tym samym wózeczku, bo ze mną też rozwiązali umowę w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego. Różnica jest taka, że wytrzymali ze mną trochę dłużej, bo ponad 8 miesięcy zanim mnie kopnęli w tyłek. Lecz jak zrozumiałem - Sebastian ma "zamiar" chorować pół roku, potem miesiąc na urlopie, a potem znów na chorobowe półroczne (tak pisał). O ten okres chodzi, a jest pewna różnica między 182-ma dniami chorobowego, a późniejszym ewentualnym świadczeniem rehabilitacyjnym, które może trwać do roku i rzeczywiście pracodawca może w tym czasie rozwiązać umowę. W ogóle, to uważam, że przynajmniej do związków zawodowych powinien się zwrócić o poradę prawną, a najlepiej do prawnika. Wiedza - jak to TERAZ jest z tym prawem - nie zaszkodzi. Szukałem już w Internecie czegoś na ten temat, ale znajdowałem tylko materiały mocno stare, więc nie wiem czy aktualne. Kodeks Pracy często nasze posły aktualizują, więc trzebaby chyba gdzieś trochę poszperać. Pozdrawiam gorąco!

Kobietki, właśnie wyszukałam nasze orzeczenie i tak: pierwsze dostaliśmy na 3 lata, i w 2005 stawaliśmy znowu i dostaliśmy też na 3 lata - do 2008r.
Odwoływaliśmy się jedynie do punktu 8:"konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji". Mieliśmy odnośnik - nie wymaga . I tym sposobem nie należało się nam świadczenie pielęgnacyjne: 420 zł miesięcznie (mąż jest tym opiekunem). Oprócz tego przysługuje nam zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153,00zł miesięcznie i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w wysokości 60,00zł miesięcznie.Także jeżeli chcemy ubiegać się o te świadczenia punkt 6 i 8 muszą być na "TAK, TAK - WYMAGA"
A punkt 6 brzmi: "korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji (korzystania z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych).
P.S. Nie wiem jak dziecku z zespołem Downa mogli określić "nie, nie wymaga" punkt 6 i 8 Dlatego zawsze w takiej sytuacji trzeba się odwołać.

No nie, nie moge uwierzyć! Żeby dziecko z ZD pozostało bez orzeczenia o niepełnosprawności. Pracuje w pomocy społecznej , mam częsty kontakt z mami dzieci niepełnosprawnych, w tym z zd ale z czyms takim sie nie spotkałam, owszem czasem matki mają problem z zapisem w niektórych punktach orzeczenia, zwłaszcza ważny jest pkt 7 który mówi o potrzebie stałej opieki i rehabilitacji dziecka i jest decydujący do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego dla osób które rezygnują z pracy w celu sprawowania stałej opieki, ale ja zawsze namawiam jeżeli rodzice nie zgadzają się z orzeczeniem, żeby sie odwoływać. Często jest tak, że orzeczenie instytucji odwoławczej (Wojewódzki Zespół ds Orzekania o Niepełnosprawności) jest zupełnie inne, z korzyścią dla matki.
My z Agatką mieliśmy komisję w wieku ok 3 m-cy, odbyła się zaocznie (tzn. dziecko nie musiało byc na niej obecne, lekarz na zaświadczeniu na komisje musi zaznaczyć odpowiedni punkt że dziecko nie może dotrzeć na komisje z przyczyn zdrowotnych) orzekano na podstawie dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku, z której wynikała wada genetyczna, orzeczono niepełnosprawność na 6 lat.
Walczcie o swoje prawo, odwołujcie się, przeciez takie orzeczenie to furtka do wielu świadczeń medycznych, rehabilitacji. Nie dajcie się!!!

1

*renika*, pobierasz ze strony www.zus.pl druki: N-9, Np-7 i N-10

N-9 wypełnia Ci lekarz. (ten druk jest ważny tylko miesiąc!)
N-10 zakład pracy
Np-7 cz. I wypełniasz Ty, natomiast cz. II zakład pracy (bo rozumiem, że to firma zatrudniająca powyżej 20 osób )

komplet tych druków składasz do wydziału zajmującego się Świadczeniami Rehabilitacyjnymi, najlepiej złożyć miesiąc przed zakończeniem okresu 182 dni chorobowego, po około 2 tygodniach dostaniesz wezwanie na komisję lekarską, no i ta komisja lekarska przyznać Ci może świadczenie od 2 do 12 msc. zwykle przyznają do dnia porodu, ponieważ wraz z urodzeniem dziecka przechodzi się standardowo na macierzyńskie

według mnie nie ma czego się bać, to tylko rutynowy 'zabieg', żeby babeczka będąca w ciąży nie musiała np 2 msc przed porodem zasuwać do pracy

1

Zaplaca Ci świadczenie rehabilitacyjne dopiero jak dostaną DECYZJĘ z ZUS, samo orzeczenie nie upoważnia do wypłaty świadczenia (taka jest niestety biurokracja w razie kontorli w zakładzie pracy przez ZUS).
Natomiast co do macierzyńskiego to na dzień dzisiejszy na drugie dziecko należy Ci się 20 tygodni , a do tej pory kto Ci płacił za zwolnienie lekarskie?? i do kiedy masz umowę o pracę? bo skoro firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników to zasiłek chorobowy jak i zasiłek macierzyński będzie Ci wypłacał ZUS, jeśli firma zatrudnia 20 pracowników i powyżej, to kase wypłaca Ci zakład pracy .
Natomiast jeśli masz umowę do dnia porodu, to macierzyński będzie Ci wypłacał ZUS w takim wypadku radziłabym się zgłosić do ZUSu zaraz po urodzeniu dziecka i dopytać się jakie dokumenty musisz im złożyć, na bank Twój zakład pracy musi przesłac do ZUSu druk Z-3, ale Ty chyba musisz jeszcze do ZUSu dostarczyć podanie o urlop macierzyński wraz z oryginalnym aktem urodzenia dziecka ( co do tego podania to musisz sie jednak dopytać w swoim ZUSie)

Dlaczego w takim razie świadczenie przedemerytalne jest okresem nieskładkowym, chociaż płaci się z niego również tylko składkę zdrowotną?[/quote]
Jak wobec tego rozumieć Art.7 pkt 2 ustawy emerytalnej - (okres pobierania renty chorobowej jest okresem nieskładkowym) ?[/quote

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie się moim pytaniem. Pobuszowałem trochę w necie i znalazłem odpowiedz którą wklejam. W myśl art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 ze zm.) okres pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu ubezpieczenia społecznego z innego tytułu, zaliczany jest do okresów nieskładkowych. Należy przypomnieć, że taka renta była wypłacana wiele lat temu, w oparciu o ustawę z 1974 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która obecnie już nie obowiązuje.

Renta chorobowa została zastąpiona świadczeniem rehabilitacyjnym.

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest innym świadczeniem, funkcjonującym na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach. Dlatego też okres jej pobierania nie jest zaliczany do okresów składkowych i nieskładkowych, chyba że pobieranie tej renty łączone jest z działalnością zarobkową podlegającą ubezpieczeniu i opłacaniu składek.

Gazeta Pomorska

Dlaczego w takim razie świadczenie przedemerytalne jest okresem nieskładkowym, chociaż płaci się z niego również tylko składkę zdrowotną?

Jak wobec tego rozumieć Art.7 pkt 2 ustawy emerytalnej - (okres pobierania renty chorobowej jest okresem nieskładkowym) ?[/quote

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie się moim pytaniem. Pobuszowałem trochę w necie i znalazłem odpowiedz którą wklejam. W myśl art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 ze zm.) okres pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu ubezpieczenia społecznego z innego tytułu, zaliczany jest do okresów nieskładkowych. Należy przypomnieć, że taka renta była wypłacana wiele lat temu, w oparciu o ustawę z 1974 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która obecnie już nie obowiązuje.

Renta chorobowa została zastąpiona świadczeniem rehabilitacyjnym.

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest innym świadczeniem, funkcjonującym na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach. Dlatego też okres jej pobierania nie jest zaliczany do okresów składkowych i nieskładkowych, chyba że pobieranie tej renty łączone jest z działalnością zarobkową podlegającą ubezpieczeniu i opłacaniu składek.

czyli futka jest !!!!

Każdy człowiek,który ma rentę czy inne świadczenie nie zrezygnuje z tego nawet jakby miał w pracy zarobek 2,3 czy nawet 5-ciokrotnie wyższy.


Nie jest to prawda, że "każdy". Pisałam wcześniej o moim ojcu. Mógł "się zakręcić" wokół jakiegoś dłuższego zwolnienia lekarskiego po utracie pracy, przeciągać je, skorzystać potem jeszcze ze świadczenia rehabilitacyjnego. Wielu jego znajomych rzeczywiście tak robi, żeby jak mówią "zwrócić sobie składki" które przez lata płacili. On nie chciał bo po pierwsze uważał za nieetyczne udawanie chorego lub "dogadywanie się" z lekarzami, a poza tym mimo że te świadczenia miałby w maksymalnej możliwej po zwolnieniu z pracy wysokości czyli coś koło średniej krajowej, on CHCE PRACOWAĆ choćby za mniejsze pieniądze (a ma staż taki że gdyby miał wiek emerytalny to by mu wystarczyło by dostać emeryturę). Nie nalezy więc generalizować, szanowny Gościu.

Dla mnie absurdem prawnym jest przyznawanie świadczenia rehabilitacyjnego dla kobiet ciężarnych.Zlikwidowano przedłużony zasiłek chorobowy i w to miejsce wprowadzono świadczenie. Wiąże się to z całą procedurą. Mianowicie złożenie odpowiedniego wniosku w odpowiednim czasie , czekanie na orzeczenie a następnie czekanie przez 3 tygodnie na uprawomocnienie się decyzji orzecznika.Absurdalne totalnie. W praktyce oznacza to długą przerwę w otrzymaniu pieniędzy. Nie wszystkie bowiem kobiety wiedzą w jakim czasie należy złożyć ten wniosek , bo ,nie ukrywajmy, nie wszyscy pracodawcy o tym informują gdyż nawet sami o tym nie wiedzą. Takimi sprawami zajmują się dla nich biura rachunkowe. I to czekanie na uprawomocnienie się decyzji. Co w takiej sytuacji mają zrobić samotne matki? A świadczenia trzeba płacić i płacą je wszyscy, chociażby za energię elektryczną, podstawowe rzeczy do normalnego funkcjonowania. I to na tyle , jeśli chodzi o politykę prorodzinną naszego rządu.

Maciek ma zasiłek pielęgnacyjny od czwartego roku życia,w styczniu 2002roku kiedy zmieniły się przepisy stawałam z nim na komisje,nie dostał orzeczenia o niepełnosprawności,wygrałam dopiero w Sądzie Pracy,ma orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia i przyznane tylko ze względu na ADHD bo niskorosłość i kamicę nerkową zdiagnozowano póżniej.Warto walczyć o orzeczenie bo za tym idą pieniądze tak potrzebne na leczenie dziecka.Matka lub ojciec jeżeli w związku z chorobą dziecka nie mogą podjąć pracy lub muszą z niej zrezygnować jeżeli dochód na osobę nie przekroczy kryterium do zasiłku rodzinnego i mają wpisane w orzeczeniu konieczność stałej lub długotrwałej opieki i konieczność stałego współudziału na codzień w procesie leczenia rehabilitacji i edukacji mogą st arać się o świadczenie pielęgnacyjne to jest 420zł miesięcznie,od tego odprowadzane są składki na ZUS bo ten czas pobierania świadczenia zaliczany jest do lat pracy.Oczywiście dostaję też dotatek na rehabilitację i szkolenie 70zł.Można też odliczać sobie od dochodu przy rozliczeniu podatkowym 2280 zł jeżeli dziecko wożone jest na rehabilitację samochodem rodziców.Dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności ma ulgi na przejazdy innymi środkami lokomocji
Tak że naprawdę warto starać się o orzeczenie.
Acha jeszcze jedno jeżeli komuś przekracza kryterium i nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego aze względu na chorobę dziecka nie może pracować to ośrodek pomocy społecznej w danej miejscowości musi mu opłacić składki na ZUS.
I nie mylić tu zasiłku pielęgnacyjnego bo ten dostaję wszyscy i nie jest on zależny od dochodu wystarczy że dzecko zostaje zaliczone do osób niepełnosprawnych.

Do Basi
Swiadczenie pielęgnacyjne zastąpiło od 1 maja 2004 roku zasiłek stały.Dostaną go osoby które spełniają warunki takie jakie napisałam w poprzednim poście.Konieczne są te dwa punkty w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka do lat 16,
1.Konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
2.Konieczność stałego współudziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji.
W orzeczeniu Maćka są to punkty 7 i 8 i są zaznaczone,tak wymaga,wiem że w niektórych województwach na orzeczeniach są inaczej punktowane ale treść ta sama.
Jeżeli nie masz tych punktów na tak wymaga to nie dostaniesz świadczenia pielęgnacyjnego a co za tym idzie nie opłacą za ciebie składek.Składki MOPS opłaca tylko w przypadku jeżeli nie dostałabyś świadczenia ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego takiego samego jak w przypadku zasiłku rodzinnego.

Aniu tu napewno nikt nie posądzi cię o chciwość bo te pieniądze są nam potrzebne na leczenie dzieci.Jeżeli dostaniesz orzeczenie o niepełnosprawności dziecka otrzymasz 144 zł zasiłku pielęgnacyjnego,dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego do 5 roku życia to jest 50 zł powyżej 5 lat 70 zł.Jeżeli w orzeczeniu będziesz miała wpisane punkty:
-konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji-tak wymaga
-konieczność stałego wspóludziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji-tak wymaga
i dochody twojej rodziny nie przekroczą 583 zł na osobę oraz nie podejmujesz lub rezygnujesz z zatrudnienia w związku z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym dostaniesz świadczenie pielęgnacyjne 420 zł.W związku z otrzymywaniem świadczenia pielęgnacyjnego jeżeli nie ma więcej niż dwoje osób pełnoletnich mających dochody otrzymasz ulgę na abonament radiowo telewizyjny,czyli nie płacisz wtedy nic ale to trzeba załatwić tam gdzie otrzymujesz książeczkę opłat,ja korzystam z takiej ulgi.
Zasiłek pielęgnacyjny jest niezależny od dochodu,a w związku z jego otrzymywaniem możesz sobie odpisywać ulgi podatkowe ustalone na dany rok podatkowy.
Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji zależny jest od dochodu i tu nie może przekraczać 583 zł na osobę.
Są też uldi na przejazdy ,tu musisz wyrobić dziecku legitymację ucznia niepełnosprawnego.
Zyczę ci powodzenia na komisji.

Do świadczenia pielęgnacyjnego nie można nic dorobić,w ustawie(z dn.28 listopada 2003r. Dz.U.Nr 228 poz.2255 z późn.zm. art 17) jest napisane:". Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy
zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje
matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje
lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu
sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności
łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej
opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością
samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na
co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji..)Interpretacja jest taka,że pod sformuowaniem"inna praca zarobkowa" kryje się i umowa o dzieło i zlecenie(chyba że jakaś gmina uzna inaczej,ale o tym nie słyszałam).
Droga Szarawaro,jak rozumiem sama wychowujesz dziecko(jeśli się mylę-przepraszam).W takiej sytuacji przysługują Ci alimenty,gdy ojciec nie płaci-zaliczka alimentacyjna,gdy nie można zasądzić alimentów(tak bywa)-zasiłek dla osób samotnie wychowujących dziecko(jako dodatek do rodzinnego).Jednak jeśli nie masz zasądzonych alimentów,a wychowujesz dziecko sama -nie otrzymasz rodinnego(są trzy wyjątki).Trochę takich trudniejszych spraw udało się nam pomyślnie rozwiązać-w razie potrzeby służę pomocą.
Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

Świadczenia pielęgnacyjne na dziecko z orzeczeniem niepełnosprawności wypłaca MOPS, urząd miasta lub PCPR w zależności od miasta.

Świadczenia przysługują osobie, jeżeli dochód rodziny nie przekracza 583 zł.

Zasiłek rodzinny wiadomo...
1. zasiłek rodzinny 48,00 (do ukończenia 5 roku życia)
64,00 (powyżej 5 roku życia ale do ukończenia 18 lat )
68,00 ((na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat jeśli się uczy )

2. zasiłek pielęgnacyjny 153 zł
3. dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji 60 zł (do 5 roku życia)
80 zł (powyżej 5 roku życia)

4. jedno z rodziców które ze względu na sprawowanie stałej opieki otrzyma świadczenie pielęgnacyjne 420 zł pod warunkiem że dziecko spełnia 7 i 8 punkt na orzeczeniu a dochód rodziny nie przekracza kryterium dochodowego 583 zł

dodatkowo jeśli dziecko uczy się w innym mieście otrzyma dodatek z tytułu dojazdów do szkoły poza miejscem zamieszkania 50 zł.
lub w związku z zamieszkaniem w miejscowości w której znajduje się siedziba szkoły 90 zł miesięcznie

można jeszcze w urzędzie gminy - wydział edukacji złożyć wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka do szkoły integracyjnej lub wystapić z wnioskiem o zorganizowanie bezpłatnego dowozu do szkoły.

Lienko ja jestem na zwolnieniu od początku ciąży. Całośc jest płatna. Tylko do 182 dni jest to zasiłek chorobowy a później to się nazywa świadczenie rehabilitacyjne czy jakoś tak. Na kilka tygodni przed upływem tych 182 dni składasz wniosek do ZUSu o przyznanie tego świadczenia. Ja musiałam miec druki (nie pamiętam ich numerków, ale w ZUSie dadzą Ci odpowiednie):
1. wypełniany przez lekarza
2. Wypełniany przezemnie i zakład pracy
3. wypełniany przez zakład pracy
Musiałam miec jeszcze kopie karty ciaży i kopie kart ciąży prowadzonej w przychodni (potwierdzona zgodnosc z oryginałem).

Potem dostajesz orzeczenie od ZUSu a zakład pracy decyzje. Na tych drukach pisze, żeby złożyc je ok 6 tyg przed upływem tych 182 dni.

MałaGosiu zakład pracy płaci chorobowe tylko przez 33 dni. Prześliczne te zdjęcia.

Motylko (nie umiem się przyzwyczic do Twojego nowego nicka) teraz to już na pewno wszystko z górki będzie.

Płatność świadczenia rehabilitacyjnego następuje na podstawie otrzymanej decyzji oddziału ZUS. Przez okres na który zostało orzeczone świadczenie rehabilitacyjne, nie trzeba już dostarczać do zakładu pracy dalszego L-4 .
Kukuniu dzięki ja też już znalazłam.Mam jakiegoś niedouczonego gina.Złości mnie coraz bardziej.
W takim razie nie idę dziś do tej lekarki.Jak będę w Radomiu odwiedzę swojego gina.On mnie dobrze zbada, powie o wszystkim, sprawdzi łożysko.Ma super sprząt więc zrobi odpowiednie pomiary małego.Już nie mogę się doczekać.Zaraz zadzwonię i się umówię na wizytę.

Kasiu, te zmiany, o których piszesz musiałyby wynikać nie z Prawa Pracy, a z definicji świdczenia pielęgnacyjnego, któro tak naprawdę nie jest zdefiniowane, póki co zdecydowaliśmy się na wersję, że świadczenie zastępuje dochody z pracy, której opiekunowie nie mogą podjąć opiekując się niepełnosprawnym dzieckiem. Takie podejście ma nam zagwarantować odpowiednio wysoką kwotę świadczenia...

W przyszłości planowane jest budowanie specjalistycznych ośrodków dziennego pobytu dla niepełnosprawnych dzieci, gdzie będzie pełna rehabilitacja i opieka, wtedy rodzice będą mogli wybrać ośrodek i praca czy świadczenie i pozostanie z dzieckiem w domu... niestety te rozwiązania to przyszłość...

Czegoś tutaj nie rozumiem , bo logicznie jeśli będą odprowadzane tak niskie składki na ubezpieczenie społeczne , to przyszła emerytura nie bedzie niczym się różnić od świadczenia pielęgnacyjnego i tak te same pieniądze i to same ministerstwo.


Ewuś, "Państwo przewidziało emerytury minimalne (dziś to 683 zł), ale tylko dla osób, które miały minimalny staż pracy - kobieta 20 lat, mężczyzna 25. Takim osobom, choć z wyliczeń wynika niższe świadczenie np. 350 czy 500 zł będzie wypłacana emerytura minimalna, do której będzie dopłacało państwo." Ale wypłacac będzie ZUS.

"Jeżeli jednak ktoś pracował krócej, i z wyliczeń wyjdzie mu 10 zł, tyle będzie dostawał. O pomoc będzie się mógł zwrócić do opieki społecznej."

Jolu, zastanawiam się nad wliczaniem sprzętu rehabilitacyjnego, pomocniczego do tych naszych zestawień, nawet rocznych. To są urządzenia na lata. Musimy byc wiarygodni...Może zatem, oprócz zestawienia wydatków miesięcznych i rocznych, dodajmy osobno jeszcze jedno - sprzęt, wyposażenie, przystosowania architekt. i in.,które trzeba było kupic(dopłacic) od poczatku niepełnosprawnosci. Wydatki poniesione nawet kilka lat temu, ale np. dzięki zaciągniętym kredytom, wpływają przecież na dzisiejszą sytuację finansową rodziny.

A może prawo do wcześniejszej emerytury mogłoby być zastąpione prawem do świadczenia pielęgnacyjnego (i składek) po przepracowaniu 20 lat?


I tu jest istota rzeczy, jeżeli matka czy ojciec czy opiekun prawny będzie przez czas sprawowania opieki otrzymywał godziwe świadczenie pielęgnacyjne od którego będą odprowadzane składki emer.- rent. niespieszno nam będzie do emerytury, która co oczywiste będzie bardzo niska.

Masz racje Grzegorz popieram tą myśl i byłabym jeszcze za tym aby osoby bedace na swiadczeniu miały prawo sobie dorobic na pół etatu oczywiscie które byłyby w stanie to kontynuowac bo nie każdy moze sobie na to pozwolić ze wzgledu na różny stan dzieci. W czasie przebywania chwilowego na swietlicy badź w szkole czy chocby na rehabilitacji. A to równiez wpłyneło by na wysokosc późniejszej emeryturki bo składki automatycznie by sie zwiekszały z latami i rodzice mieli by polepszony aktualny byt finansowy na utrzymanie, leczenie i rehabilitacje.


Na dzień dzisiejszy jest wstępna akceptacja ze strony Minister Fedak co do;
-całkowitego zniesienia progu dochodowego, co za tym idzie
-każdy pobierajacy zasiłek pielegnacyjny będzie miał prawo do świadczenia pielegnacyjnego.
Równocześnie będzie:
-możliwość podjęcia pracy przez osobę pobierajacą to świadczenie np.pracy zleconej.

Serdeczne dzięki dla delegacji za reprezentowanie nas "w jaskini lwa".
Cieszę się bardzo z propozycji zniesienia progów co oczywiście oznacza to co jest w pkt. poniżej.
Natomiast jeśli chodzi o możliwość podjęcia pracy ( której od początku byłam przeciwna) to sami widzicie czytając relacje ,co z tego wyszło. Większość opiekunów ON , którzy wymagają całodobowej opieki i współdziałania w rehabilitacji nie będzie mogła podjąć żadnej pracy, nawet zleconej. Dlatego,że nie ma na to czasu i sił. A ministerstwo to chętnie wykorzysta,bo skoro chcecie pracować to po co Wam większy zasiłek?
Taki pewnie jest ich tok myślenia i dlatego nam nie zechcą podnieść świadczenia o tyle ile żądamy. Musimy im udowodnić,że my nie mamy możliwości podjąć pracy ze względu na opieką nad ON. Nawet Ci którzy na kilka godzin mają dzieci w szkołach czy innych placówkach, to w tym czasie muszą zrobić zakupy, ugotować obiad, często pozałatwiać sprawy w urzędach ( sami wiecie ile jest chodzenia przy załatwianiu sprzętu itp.) czy u lekarza.To jedyny czas wolny jaki mają. Potem muszą go poświęcić ON która do końca swoich dni będzie wymagać rehabilitacji w każdej chwili życia. Kto chce pracować i ma możliwość to na pewno już pracuje. Takie jest moje zdanie , mam nadzieję ,że zbytnio się nie naraziłam

Witam...ale tu się dzisiaj działo. Przeczytałam wszystkie posty i w głowie całkowity mętlik.
Od początku byłam za całkowitym zniesieniem progów ale po dzisiejszej lekturze wacham się czy to byłoby dla nas dobre...pewnie by nas sporo przybyło tych pobierających świadczenie...więc pewnie za wiele to ono by nie wzrosło...
Dlatego wydaje mi się że ten próg o którym wspomniała Jola jest bardziej realny.....może źle napisałam...bardziej sprawiedliwe, że to świadczenie ma być dla tych najbardziej potrzebujących.

Madziu gdybyś sięgnęła do naszej Petycji to zauważyłabyś, że proponowana przez nas wartość progu dochodowego uzależniona jest od progu do dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego w ustawie o rehabilitacji społecznej, a ten skolei wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia (w trzecim kwartale 2008 r. wyniosło 2968,55 zł.) na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, co oznacza, że na dłuzszą metę inflacja ma się nijak do otrzymywania tego świadczenia... Jednym słowem, na chwilę obecną te 50% to 1.484 zł na osobę. Przy czteroosobowej rodzinie to kwota 5.936 zł. Im członków rodziny jest więcej tym kwota dochodu uprawniająca wciąż do pobierania świadczenia jest większa...


Myślę, że chyba nikt z nas tu na forum nie przekroczył by go.
Chyba że się mylę
Dla mnie marzenia...takie dochody mojej rodziny...5x1.484 =

Ja myslałam o tym ze to miałoby słuzyc dorabianiu do swiadczenia na jakas sume tak jak jest dorabianie obecnie do renty dla osób niepełnosprwanych bo trudno jest przy dzisiejszych kosztach egzystencji bedac samotna osoba z niepełnosprawnym utrzymac sie za 420 zł. To chyba racjonalne podejscie do sprawy o czym kazdy rzadzacy powinien wiedziec. Dlatego chciałabym aby nas objeto ustawami tak jak ON przy statusie pracy. A tak dali nam pare groszy i radź sobie człowieku z ta jałmurzna. Sama logika mówi ze jest to niemozliwe aby za to życ i jeszcze sie leczyc i rehabilitowac. Obecne pieniadze otrzymywane jako swiadczenie to nedza i ubóstwo
Sporo sie tego uzbierało a jeszcze jest pare działow i dobrym by było gdyby Jola to wszystko zgrupowała wybrała najwazniejsze dla niepracujacych i pracujacych i tylko takie kwestie wybrała do przedstawienia je rzadowi.
A na co wyraza zgode i co dla nas postanowia to i tak od nich zalezy co bedzie mozliwe do zmiany. Najwazniejsza dla nas jest kwestia finansowa i rehabilitacyjna bo od tego sie wszystko zaczyna i to decyduje o naszej egzystencji a potem reszta. tak uwazam.

czy dyskutowaliście też nad opcją dla rodzin, które przekroczą próg dochodowy( również podwyższony) o symbooliczne 50 zł, co często wynika ze skorzystania z przysługującej ulgi w rozliczeniu rocznym, a de facto dochód miesięczny jest niższy... czy nie można by wrócić do systemu: ile przekroczyłeś, tyle ci odejmiemy od przysługujących świadczeń...

Masz rację, to bardzo ważne.

W ostatniej wersji petycji mamy
1.(..) Wprowadzenie realnej wysokości limitu, którego przekroczenie skutkowałoby pomniejszeniem świadczenia o kwotę o jaki limit został przekroczony ( do dyskusji : zob. regulację art.10e ustawy o rehabilitacji )

1. Podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego oraz zdecydowane podwyższenie jego żenująco niskiej stawki, przez przyjęcie w miejsce obecnie obowiązującej stawki – kwoty minimalnego wynagrodzenia, które na dzień..... wynosi ....., a w miejsce obowiązującego progu dochodowego - limitu obowiązującego w artykule 10 e ustawy o rehabilitacji społecznej, którego przekroczenie skutkowałoby pomniejszeniem tego świadczenia o kwotę o jaką został ten limit przekroczony.

Musiałam mocno się wczytać, żeby wyłapać sens tak złożonego zdania

1. Podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego oraz zdecydowane podwyższenie jego żenująco niskiej stawki, przez przyjęcie w miejsce obecnie obowiązującej stawki – kwoty minimalnego wynagrodzenia, które na dzień..... wynosi ...... Natomiast w miejsce obowiązującego progu dochodowego wprowadzenie limitu obowiązującego w artykule 10 e ustawy o rehabilitacji społecznej, którego przekroczenie skutkowałoby pomniejszeniem tego świadczenia o kwotę o jaką został ten limit przekroczony.

W ten sposób wydaje mi się stylistycznie bardziej czytelne:) A co do merytoryki to ok. Jedna uwaga upierałabym się, aby przekroczenie limitu skutkowało odjęciem powyższego od sumy należnych świadczeń, bo od doch, zależny jest i zasiłek rehabilitacyjny i pielęgnacyjny i rodzinny i wsio ogółem... dawno mnie tu nie było i z lekka zagubiona jestem, ale zdaje mi się,że mieliśmy postulować o zastąpienie świadczenie pielęgnacyjnego asystentem. A teraz bijcie:)

A co do merytoryki to ok. Jedna uwaga upierałabym się, aby przekroczenie limitu skutkowało odjęciem powyższego od sumy należnych świadczeń, bo od doch, zależny jest i zasiłek rehabilitacyjny i pielęgnacyjny i rodzinny i wsio ogółem... dawno mnie tu nie było i z lekka zagubiona jestem, ale zdaje mi się,że mieliśmy postulować o zastąpienie świadczenie pielęgnacyjnego asystentem. A teraz bijcie:)

Dokładnie o to wnioskujemy jeżeli limit (nowy próg zostanie przekroczony) to świadczenie zostanie o to przekroczenie pomniejszone i wypłacone w pomniejszonej wysokości... Co do asystenta uznaliśmy, że na dzień dzisiejszy zastąpienie nim świadczenia pielęgnacyjnego będzie zdecydowanie trudniejsze do wywalczenia więc poki co wnosimy o podwyższenie świadczeń i stworzenie uwarunkowań prawnych dla zawodu asystenta-pielegniarza dlla rodzica (trochę opcjonalnie)

Witam!

Mam taką sprawę, a nie widzialem jej w petycji:

Aby otrzymywac swiadczenie pielegnacyjne nalezy zrezygnowac z pracy, prowadzenia dzialalnosci itp w celu opieki nad dzieckiem niepelnosprawnym.

Weszla wlasnie w zycie nowa ustawa o zawieszaniu dzialalnosci, niestety zawieszanie nie umozliwia otrzymywania świad. piel. (pytalem w urzedzie, ministerstwie), chociaz w definicji zawieszenia jest wyraznie napisane ze rezygnuje sie z prowadzenia (na czas okreslony), nie mozna prowadzic dzialalnosci itp itd.

Proponuje poszerzenie kryterium przyznawania swiadczen o osoby, ktore zawiesily dzialalnosc.

Takie rozwiazanie ulatwilo by zycie wielu osobom. W moim przypadku żona opiekuje sie naszym 6-letnim synem, chcialaby jednak takze sie realizowac zawodowo. Nasz synek jest dosc sprawny, robi duze postepy dzieki rehabilitacji. Ma isc do szkoly za dwa lata, liczymy na to, ze bedzie coraz bardziej samodzielny. Teraz chcielismy sie z zona zamienic, ja zajmowalbym sie Adasiem a zona robila by studia podyplomowe i zbierala doswiadczenie zawodowe.
Po dwoch latach odwiesilbym dzialalnosc, a moja zona dzieki czasowi poswieconemu na rozwoj zawodowy moglaby pracowac jako grafik komputerowy np na 1/2 etatu albo zdalnie. Wtedy zrezygnowalibysmy w ogole ze swiadczenia pielegnacyjnego i ulzylibysmy Budzetowi, co chyba jest w interesie Panstwa.

Jolu, Dołączyłam adresy Waszych stron, ale bardziej tu chodzi o pokazanie sytuacji ekonomicznej rodzin , czyli tego o czym piszemy w petycji. Mało już jest czasu , bo można by zrobic anonimową ankietę i zebrac inf. ile osob ma świadczenia, ile jest bez pracy i bez świadczeń, ile miesięcznie pochłania leczenie i rehabilitacja..itd..itp

Ponieważ tyle przysługuje zwolnienia w czasie ciąży.Ale znalazłam jakieś rozwiązanie. Przerwa w zwolnieniu lub i tutaj cytuje:

"Ze zwolnienia lekarskiego może Pani skorzystać w każdej chwili. Zasiłek chorobowy przysługiwać będzie przez 182 dni. Co najmniej 6 tygodni przed upływem 182 dni należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku ZUS Np-7 i załączyć inne dokumenty o których poinformuje ZUS jeśli to on jest płatnikiem zasiku chorobowego lub pracodawca jeśli wypłaca zasiłki chorobowe. Następnie składa Pani wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego i korzysta Pani z niego do dnia rozwiązania. O potrzebie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS, ale w przypadku kobiet w ciąży można potraktować to jak formalność. Zgodnie z art. 180 § 3 k.p. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Ale to Pani decyduje czy chce skorzystać z tego uprawnienia"

Także wolałam Ci powiedzieć, żebyś się zorientowała w temacie, aby sobie czegoś nie zawalić
Pozdrawiam.

...niteczko- ale angel ZUS płaci więc też musi się starac o zasiłek


Jeśli jest ciągłość zwolnienia to przez 33 (lub 32 nie pamiętam dokładnie)pierwsze dni płaci zakład pracy, później płaci ZUS do 182 dnia i jeśli przysługuje to też swiadczenie rehabilitacyjne i macieżyński też.

to skad przychodzą pieniążki zależy od wielkości firmy w której sie pracuje, jeśli jest duza (chyba >20 pracowników) to fizycznie płaci pracodawca ale pieniędzmi ZUS-u (sam o tyle mniej przelewa na konto ZUS za składki wszystkich pracowników), a jesli firma jest mała to pieniądze przesyłane są bezpośrednio z zus-u

angel0025 - weź kalendarz i policz ile dni jesteś na zwolnieniu - od 16 listopada - łącznie z sobotami i niedzielami, a jak masz wątpliwości to zadzwoń do swojej kadrowej - ona to musi policzyć, bo tak czy siak oni też musza wypełnić stosowne druki do świadczenia rehabilitacyjnego

Jolcia ja mam świadczenie rehabilitacyjne. Co chcesz wiedzieć to chętnie odpowiem Ci na pytania.


Kasia25 wiem tylko tyle że muszę złożyć odpowiednie dokumenty w ZUS i dostanę wezwanie na komisję z tym, że ja mam 182 na 3-01 a termin na 17 luty. Mój lekarz powiedział mi o tym teraz o boję się, może być za późno.
Poza tym, co jeżeli nie przyznają mi tego świadczenia? Czy będę musiała wrócić do pracy? Tylko, że ja nie mam bardzo gdzie wracać bo mój szef zawężył działanośc i osoby któr zajmowy się tym co ja zostały zwolnione, a ja, że byłam w ciąży a firma nie likwidowała siuę całkowicie zostałam poproszona o pójście na zwolnienie i co teraz?

Mikula - jak masz L4 na ciążę - to płacą 100% zarobków, inne L4 - 80 %.
Po 182 dniach przysługuje świadczenie rehabilitacyjne - można je dostać na max 12 miesięcy, alke w ciąży zwykle dają do dnia porodu i jego wysokość zależy od tego na jakim L4 byłaś, ale ono jest waloryzowane już od pierwszego miesiąca świadczenia - czyli że jak współczynnik, który określany jest raz na kwartał (znajdziesz to na stronach zus), wynosi powyżej 1 to wypłacą ci więcej.

We wczorajszej GW dodatek praca - pisali o jednej ciekawej sprawie, ale ja tego w żadnych przepisach nie znalazłam, a szukałam sporo. A mianowicie tam napisali że zanim skończy się te 182 dni i wrócisz do pracy (musisz mieć wóczas zaswiadczenie od lekarza medyny pracy że możesz na nowo pracowac) i weźmiesz od razu jeden dzień urlopu na żądanie, a po nim drugiego dnia przyniesiesz zwolnienmie na inną chorobe to liczą sie te dni od początku.
Jak już pisałam ja tego w przepisach nie znalazłam, a znalazłam info ze po długim zwolnieniu aby móc mieć od nowa liczone te 182 dni trzeba przepracować 60 dni kalendarzowych.

Ciekawe od czego zależy ta interpretacja przepisów?

Pozdrawiam

Podbijam, żeby nie powielać wątków, bo trasznie krzyczycie...
Przeczytałam uważnie wszystko, co już napisane zostało, ale mam kilka wątpliowści:
na L-4 jestem od 1 czerwca, termin porodu mam wyliczony na 31 stycznia i właśnie rodzina dostała pocztą orzeczenie z ZUS-u o przynaniu mi świadczenia rehabilitacyjnego na okres 3 miesięcy, ale przeczytam jak przeleci pocztą do mnie 300 km, bo zameldowana jestem i zatrudniona 330 km od Warszawy, a 180 dzień L-4 mija 27 listopada

W związku z tym, że nie widziałam tego papieru na oczy jeszcze, to chcę się upewnić,
czy oprócz orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydaje osobną decyzję w tej sprawie?
w jakim ewentualnie terminie?
czy jeśli pracodawca (zatrudnia powuyżej 20 osób) wypłaca mi pobory "z góry", to swiadczenie rehabilitacyjne też w ten sam sposób, czy jak ZUS renty i emerytury, tzn. "z dołu"?
na jakiej podstawie wypłacane są zasiłki macierzyńskie? oblicza się z PIT-u za ubiegły rok kalendarzowy, czy za ostatnie 3 miesiące i kto to ewentualnie wypłaca?
Strasznie dużo mam tych wątpliwości, ale nie cierpię niczego załatwiać, jeśli podobne sprawy są tu gdzieś omówione to proszę o przekierowanie mnie tam, ale jakoś nie znalazłam, może coś przeoczyłam

Od 1 stycznia 2009 r. na mocy obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów wzrosła minimalna stawka wynagrodzenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynosi ona 1276 zł. Kwota ta jest wyższa niż ustalona w 2008 r. o 150 zł. W związku z tym pracodawcy, których pracownicy mają ustalone pensje na poziomie minimalnym, zobowiązani są podnieść im wynagrodzenia.
Dodatek za pracę w porze nocnej

Dodatek za pracę w porze nocnej stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aby obliczyć jego wysokość w poszczególnych miesiącach 2009 r., obowiązujące minimalne wynagrodzenie będziemy musieli dzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w tych miesiącach.

I tak:

• w styczniu, w kwietniu, w czerwcu i w grudniu będzie on wynosił 1,52 zł/godz.,

• w lutym, w maju, w sierpniu i w listopadzie - 1,60 zł/godz.,

• w marcu, we wrześniu, w październiku - 1,45 zł/godz.,

• w lipcu - 1,39 zł/godz.
Odprawa z tytułu zwolnień grupowych

Wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych zależy od zakładowego stażu pracy, ale jednocześnie jest ograniczona kwotowo i nie może przekraczać 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W związku z tym od 1 stycznia 2009 r. maksymalna kwota wyniesie 19 140 zł.
Inne świadczenia dla pracowników

Od kwoty płacy minimalnej uzależniona jest również wysokość:

• minimalnego odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu,

• z tytułu rozwiązania umowy w związku z mobbingiem,

• minimalnych świadczeń za czas gotowości do pracy lub przestoju.
Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Od minimalnego wynagrodzenia za pracę zależna jest również podstawa wymiaru zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Wzrost płacy minimalnej oznacza również wzrost tej podstawy.

Od 1 stycznia 2009 r. podstawa wymiaru zasiłków dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia.
http://kadry.infor.pl/rap...-minimalne.html

...na randke ZUS zaprosza Cie, patko drogo doooopiero po 180 dniach nieprzerwanego zwolnienia, stajesz na komisji ZUS z zaswiadczeniami i jezeli rokujesz wyzdrowienia jak np ja /trzymac kciuki marzec przypominam / to dostajesz tzw zasilek rehabilitacyjny na rok!...platny
Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze: po 182 dniach nieprzerwanego L4 o takie świadczenie możesz się starać, ale papiery musisz złożyć co najmniej na miesiąc przed upłynięciem owych 182 dni. Wtedy dostajesz wezwanie na komisję (w moim wypadku jednoosobową). I nie dostaje się od razu na rok, w każdym razie ja nie dostałam... Dali mi na 3 miesiące z komentarzem, że powyżej 3 miesięcy świadczenia przestaję być chroniona przez prawo i mogę zostać zwolniona z pracy, a jak będzie potrzeba, to mam składać dalej o przedłużenie świadczenia. Tyle, że mogę stracić pracę... Mnie akurat na pracy zależało, więc zebrałam się w sobie i do roboty wróciłam, ale może wypowie się jeszcze ktoś bardziej biegły w meandrach prawa - ale z tego co ja usłyszałam w ZUS-ie, to tylko 3 pierwsze miesiące jesteś bezpieczna... Potem pracę możesz stracić. Ale w Twoim wypadku to chyba i tak nie byłaby tragedia, bo nie o utrzymanie starej pracy Ci chodzi, tylko o czas na znalezienie nowej. A co do komisji kontrolującej zwolnienia, to ja byłam na trzech, za każdym razem było.... bardzo miło... I raz 2 ponure panie z ZUSU odwiedziły mnie w domu. Ja w przeciwieństwie do większości Forumowiczów, mam bardzo dobre doświadczenia z orzecznikami, tzn. byli bardzo mili, sympatyczni, życzyli szybkiego powrotu do zdrowia i na pożegnanie nawet rękę podawali. Wyjątek potwierdzający regułę?
Patko! Jeśli chcesz jeszcze jakichś szczegółów, to pisz na PW. Pozdrawiam. I powodzenia!

Pojecia nie mam jak to dalej wyglada bo nigdy nie chorowalem.

Deprim, ja oczywiście w miarę znajomości tematu, mogę się też powymądrzać Już kilku osobom z tego forum udało się dostać z ZUS-u i świadczenie rehabilitacyjne i rentę. Mnie też. Ale takie konkretne informacje co do okresów zasiłkowych, to trzeba zasięgnąć i skonsultować w ZUS-ie. Bo ja znalazłem w necie takie informacje:

"Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień stwierdzonej niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Przysługuje on przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą – nie dłużej niż przez 270 dni.
Okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, nawet spowodowane różnymi chorobami, zalicza się do jednego okresu zasiłkowego. Do jednego okresu zasiłkowego wliczane są takie okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni."

Dlatego powinieneś zapytać w ZUS-ie, jak oni będą interpretować Twoje okresy przebywania na L-4. Bo przy najmniej korzystnej interpretacji, to by znaczyło, że jeżeli dobrze policzysz Twoje okresy na zwolnieniu, to 15 kwietnia był Twoim już 154 dniem na L-4, a więc do 182 dni zostało Ci już tylko 28 dni. Bo między 6.11.2006 a 20.12.2006 nie ma odstępu 60 dni, a było to zwolnienie na tę samą chorobę, czyli nerwicę. Więc dla ZUS-u to jest ciągłość zwolnienia. A potem jak rozumiem bezpośrednio po tym zwolnieniu dostałeś następne od 09.02.2007 już na CU i jak rozumiem, trwało ono do wczoraj. A to daje razem 154 dni, jeżeli coś mi sie nie pomerdało w rachunkach

W takim razie, jeżeli nie czujesz się na siłach, aby iść do pracy, to trzeba już szybko zabierać się za załatwianie świadczenia rehabilitacyjnego. Ustal to w Twoim ZUS-ie, jak to jest, jak długo możesz jeszcze być na L-4 i zdecyduj, czy chcesz się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne. A wtedy coś pomyślimy jak to załatwiać dalej.

Deprim, jeżeli w w googlach wpiszesz "świadczenie rehabilitacyjne", to wyświetli Ci się mnóstwo stron z informacjami.
Np. ZUS: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435
lub e-medyk : http://www.e-medyk.info/s...08bbb951cbedffc

Tam możesz też pobrać i wydrukować formularze wniosku "Np-7" i zaświadczenia o stanie zdrowia "N-9". A najlepiej te druki wziąć sobie z ZUS-u i tam od razu poinformują co z tym dalej robić. Z tymi drukami trzeba iść do najważniejszych lekarzy, którzy Cię leczyli, aby wypełnili swoje części w zaświadczeniu o stanie zdrowia. Im więcej tych opinii, tym lepiej. A więc lekarz POZ, lekarz od CU (14 maja to już będzie za póżno), lekarz od wątroby i kamyków, coś wspominałeś o oczach, a to też może być choroba towarzysząca CU, więc trzeba iść do okulisty po opinię, i innych specjalności, jeżeli do nich chodziłeś. I potem trzeba jak najszybciej to zanieść do ZUS-u i czekać na wezwanie na badanie do lekarza orzecznika. Jest już o tym napisane multum na forum w dziale "Porady prawne" to też poczytaj. Każdy z nas był na początku w tym zielony, ale tego nie przeskoczysz, musisz sam się tym zainteresować.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, to jest przez pierwsze 3 miesiące około 90% tego co dostawałeś teraz za L-4, a potem 75% tej sumy.

Jeżeli te moje wyliczenia co do Twojego okresu na L-4 okażą się prawdziwe, to już jest bardzo póżno ze staraniem się o świad. rehab. Nieraz trzeba się odwoływać, a nawet iść do sądu, a to trwa bardzo długo. Więc musisz się liczyć z tym, że będziesz bez jakiegokolwiek świadczenia przez jakiś czas. Więc dobrze to obmyśl, poczytaj, porozmawiaj z lekarzem. I jeżeli chcesz się o to starać, to zacznij to już. I dostęp do lekarzy musisz mieć na już a nie na 14 maja. Ale jest to do wygrania, tylko trzeba mocno sie sprężyć z tymi papiurami, a potem dużo cierpliwości i konsekwencji w zabawach z ZUS-em. Oczywiście myslę, że nikt Ci tu nie odmówi pomocy

A wracając do 100% wynagrodzenia. Wszystkie zwolnienia związane ze skutkami wypadku płatne są 100%. Choćby i po 5 latach od zdarzenia. I nie ważne ile było w tym okresie innych zwolnień i czy pracownik pomiędzy zwolnieniami był zdolny do pracy i czy pracował.

Ustawa "wypadkowa" artykuły od 6 do 10. Między innymi:

Art. 7. Przy ustalaniu prawa do świadczeń wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 1-3, podstawy wymiaru i ich wysokości, a także przy ich wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.

Art. 10. Prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i świadczenie to oraz zasiłki wypłacają:
1) płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa i ich wypłaty;
2) Zakład - w pozostałych przypadkach.


Ustawa o świadczeniach pienięznych z tytułu choroby i macierzyństwa.


Art. 11. 1. Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku.
1a. Miesięczny zasiłek chorobowy, z zastrzeżeniem ust. 2, za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 % podstawy wymiaru zasiłku.
2. Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, o której mowa w art. 6 ust. 2:
(...)
3) powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
(...)


Pracownik twierdzi, że ma zwolnienie związane z leczeniem skutków wypadku przy pracy i ma na to papiery "medyczne". Moim zdanie brak podstaw do wypłacenia innego chorobowego niż 100%.

Koniec bezpłatnej służby zdrowia?

Nasz Dziennik” pisze o proponowanej przez minister zdrowia Ewę Kopacz nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych.

Podstawowa zmiana w stosunku do ustawy z 2004 roku to nowa definicja świadczeń gwarantowanych. Proponowana nowela rządowa definiuje je jako świadczenia finansowane w całości lub współfinansowane ze środków publicznych na zasadach i w zakresie określonym w ustawie.

Obowiązujące przepisy mówią, że świadczenia publiczne są w całości finansowane ze środków publicznych.

Na takie rozwiązanie nie zgadza się opozycja. – „Przedkładana ustawa budzi poważne wątpliwości naruszenia norm konstytucyjnych. Przypomnę artykuł 68 ustęp 2 Konstytucji, który jasno i wyraźnie mówi, że obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych” – przypomina poseł PiS Czesław Hoc. – „Rząd PO i PSL cichcem przemyca bardzo istotną kwestię współfinansowania przez pacjentów dowolnego świadczenia w dowolnej wysokości” – stwierdza poseł.

Hoc podkreśla, że proponowane zmiany uderzą przede wszystkim w dzieci, niepełnosprawnych i osoby w podeszłym wieku.

Zdecydowany sprzeciw opozycji budzi również zawężenie zakresu świadczeń gwarantowanych. Z katalogu wykreślono badania i terapię psychologiczną, badania logopedyczne, świadczenia lecznicze rehabilitacyjne, diagnostykę w ramach opieki długoterminowej oraz zaopatrzenie w produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki pomocnicze (przy czym pozostawiono zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi).

Nowa ustawa nie gwarantuje także bezpłatnej opieki profilaktycznej, w tym kobietom w okresie ciąży, porodu, połogu i laktacji oraz noworodkom i dzieciom zdrowym.

Ministerstwo zdrowia proponuje również zmianę w zakresie sposobu finansowania świadczeń medycznych. To minister zdrowia, a nie Sejm ma określać zasady ich finansowania ze środków publicznych na podstawie rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznej.
http://wolnemedia.net/?p=14715

Będzie długie, uprzedzam

W styczniu tego roku miałam wstawianą endoproteze stawu biodrowego. W maju chciałam wrócic do pracy. Lekarz prowadzący nie widział przeciwwskazań, lekarz zakładowy owszem; sam jest posiadaczem endoprotezy i mówił, że dojazdy (50 km), że siedzenie itp. itd....ogólnie, że za szybko. Wydał zgodę na pracę, bo go o to prosiłam, ale zasugerował, że powinnam sobie okreslic stopień niepełnosprawności, dla własnego bezpieczeństwa (do dziś nie wiem, co miał przez to na mysli, choc chyba zaczynam rozumieć). Wróciłam do pracy- jestem urzędnikiem i moja praca polega na siedzeniu za biurkiem z oczyma wbitymi w przepisy i pisanie, pisanie i pisanie raz jeszcze; potem te moje pisaniny trzeba zapakować w teczki, jak to w biurze bywa. Po dwóch tygodniach pracy dostałam pismo od pracodawcy, że kieruje mnie na ponowne badania kontrolne, bo ma wątpliwosci, że mogę wykonywac swoja pracę, uzasadniajac to wszystko wzgledami Bhp. Ogólnie- lekarz miał zezwolic na dzwiganie 15 kg (takie są normy Bhp dla kobiet), pomimo, że ja takich ciężarów w pracy nie dzwigam Nie przeszłam tych badań Wisze, bo ani pracuje, ani nie- nie zostałam dopuszczona do pracy, teraz w środe mam komisję w ZUS w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, nie dostaje póki co zadnych świadczen, ani pensji, ani kasy z ZUS.
Złozyłam tez papiery na komisje w starostwie w sprawie stopnia niepełnosprawności- komisja chciała mi dać znaczny stopień niepełnosprawności, uprosiłam, żeby nie, bo bedę miała problemy w pracy.....pani z komisji dała mi umiarkowany....i tu niespodzianka; odbieram decyzje, a tam wskazanie do zatrudnienia zakład pracy chronionej. Mój zaklad takim nie jest, więc teraz nie wiem, co z tym mam zrobić. uczciwość wewnętrzna nakazuje mi pokazać to pracodawcy, czerwone światełko w mózgu każe mi to głeboko schować, bo to woda na młyn dla pracodawcy- zwolni mnie z czystym sumieniem Co robić?

Rodzice mogą odpisać ulgę rodzinną na dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wiek dziecka oraz uzyskiwane przez nie dochody (źródło: Gazeta Prawna)

Syn podatniczki w wieku 26 lat, o znacznym stopniu niepełnosprawności do końca listopada 2007 r. pobierał zasiłek pielęgnacyjny. Dodatkowo otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 920 zł miesięcznie. Matka może skorzystać z ulgi rodzinnej na syna. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga przysługuje m.in. na dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny. Z obowiązujących przepisów jednoznacznie wynika zatem, że jedynym kryterium korzystania z ulgi w przypadku dzieci niepełnosprawnych jest otrzymywanie zasiłku pielęgnacyjnego. Warto pamiętać, że zapis ten obejmuje dzieci dorosłe. W przypadku dzieci małoletnich ulga rodzinna przysługuje bowiem bez żadnych dodatkowych warunków. Oznacza to, że w praktyce wymóg otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego dotyczy dorosłych, niepełnosprawnych dzieci. W przypadku tych dzieci ustawodawca nie wprowadził górnej granicy wieku ani ograniczenia w zakresie uzyskiwanych przez nie dochodów. W praktyce mogą to być przede wszystkim dochody z tytułu renty inwalidzkiej lub socjalnej czy też świadczenia rehabilitacyjnego. Otrzymywanie takich dochodów nie pozbawia rodzica prawa do odpisania od podatku ulgi rodzinnej. Warto podkreślić, że przepisy regulujące zasady korzystania z ulgi rodzinnej rzeczywiście przewidują kryterium braku dochodów po stronie dziecka, jednak odnosi się ono wyłącznie do zdrowych, pełnoletnich dzieci, do ukończenia 25 lat, które ponadto muszą spełniać warunek pobierania nauki.

Ważne ! W przypadku dzieci małoletnich oraz dzieci (bez względu na wiek) otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny ulga rodzinna przysługuje bez względu na uzyskiwane przez nie dochody.

W opisanym przypadku prawa do ulgi nie wyłącza również fakt, iż zasiłek pielęgnacyjny pobierany był do końca listopada 2007 r., a zatem przez część roku podatkowego. Ustawa nie uzależnia prawa do skorzystania z ulgi rodzinnej od minimalnego okresu otrzymywania świadczenia. Oznacza to, że dla zachowania ulgi rodzinnej wystarczy, aby w roku podatkowym, którego dotyczy ulga, dziecko otrzymało zasiłek pielęgnacyjny choćby przez krótki okres. Matka dziecka zachowa zatem prawo do odliczenia ulgi za 2007 rok. Jeżeli w kolejnym roku podatkowym dziecko w ogóle nie będzie otrzymywało zasiłku pielęgnacyjnego, ulga ta nie będzie już rodzicowi przysługiwać.

Świadczenie to wypłacają Ośrodki Pomocy Społecznej (MOPS, GOPS) lub
urzędy miasta, gminy w zależności, która instytucja zajmuje się wypłatą zasiłków.

Świadczenie pielęgnacyjne
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 420 zł. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 583 zł. miesięcznie. Świadczenie pielęgnacyjne przysługujące za niepełne miesiące kalendarzowe wypłaca się w wysokości 1/30 świadczenia pielęgnacyjnego za każdy dzień. Należną kwotę świadczenia zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.

8. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia:

1) wysokość dodatku za rozłąkę oraz zwrotu kosztów codziennych dojazdów, szczegółowe warunki ustalania wysokości należności, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz warunki korzystania z tych uprawnień;

2) rodzaj, wysokość i zakres świadczeń, o których mowa w ust. 6, a także warunki korzystania z tych świadczeń.

9. Rozporządzenie, o którym mowa w ust. 8, powinno w szczególności uwzględniać, że wysokość dodatku za rozłąkę jest uzależniona od stawki diety określanej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, oraz, że wysokość kosztów codziennych dojazdów, o których mowa w ust. 2, jest uzależniona od kosztów przejazdów publicznymi środkami komunikacji, a także przypadki, w których z powodu nie wykonywania przez żołnierza zawodowego zadań służbowych w miejscu pełnienia służby należności te nie będą wypłacane. W przypadku świadczeń socjalno-bytowych, o których mowa w ust. 6, rozporządzenie powinno w szczególności przewidzieć, że świadczenia te są przeznaczone na zakup lub dofinansowanie usług związanych z wypoczynkiem albo rehabilitacją żołnierza zawodowego lub członków jego rodziny, a także uzależnić wysokość tych świadczeń od poziomu dochodów uzyskiwanych na członka rodziny żołnierza zawodowego, w tym także sposób określania wysokości tych dochodów oraz przewidzieć możliwość wypłaty zaliczek na realizację świadczeń socjalno-bytowych i terminy ich rozliczania.


Niestety rozporzadzenie do wypłaty rozłąkowego jest potrzebne.

Cytując, naciśnij przycisk i podaj źródło oraz w celu sprawdzenia jak to wygląda. Poprawiłem

Wkroczylem na wyzszy level podatkowego oblakania - dzwoniac do KIP ostatnio zauwazylem, ze nie chca ze mna gadac mile panie konsultantki, tylko wylacznie mile panie ekspertki!

Sprawa roznic kursowych wyglada tak: jest art.20, kory jest bardzo ciekawy. Definiuje co ustawodawca uwaza za przychody z innych zrodel. Jak na razie nic dziwnego. Zacytuje art.20:

"1. Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
2. Za zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, o których mowa w ust. 1, uważa się kwoty wypłacanych przez zakład pracy lub organ rentowy zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.
3. Wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
<4. Wydatki poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według zasad określonych w art. 11 ust. 3 i 4.>"

Arturze, o tym mowi punkt 8. O tym, ze zajmujesz sie dzieckiem. Problem w pkt. 7. Twoje dziecko nie ma ograniczonej mozliwosci samodzielnej egzystencji, mimo, ze jest dzieckiem. Ten punkt mowi o znacznej niepelnosprawnosci. A to tylko dziecko....Ktore wymaga opieki bo jest dzieckiem, do tego chore dziecko, dla ktorego Twoja zona zostaje w domu bo je leczy, rehabilituje i edukuje.
W prawie nie mozesz patrzec tylko na czesc zdania...to co cytujesz to przeceiz wstep do dalszego warunku "w zawiazku ze znacznie ograniczona mozliwoscia samodzielnej egzystencji". Lekarz wydajacy orzeczenie slusznie mi napisal "NIE" bo moje dziecko nie jest az tak chore! Po prostu wymaga stalej opieki i rehabilitacji i zupelnie sie zgadzam z orzeczeniem. Chociaz jest a raczej juz bylo w tragicznym stanie i teraz jest lepiej tylko dzieki ... przypadkowi, odkryciu kilku znaczacych alergenow i pomocy formumowiczow, ktorzy pomogli mi znalezc kilka sposobow na diete i pielegnacje. No trudno, nie dostane swiadczen pielegnacyjnych...bo moje dziecko sie do nich nie kwalifikuje i tyle. Szkoda, ze nie dostane, super, ze sie nie kwalifikuje!
Mysle, ze nie ma sie co doszukiwac wyzszej filozofii, przepisy okreslaja warunki dosc precyzyjnie a lekarz dosc konkretnie wypowiedzial sie na etmat niepelnosprawnosci. ja sie w ogole ciesze, ze ta choroba sie kwalifikuje...mamy chociaz zasilek pielegnacyjny i wyzszy zasilek rodiznny. Razem 644 zl czy jakos tak okolo. To naprawde duzo jesli chodzi o swiadczenia ze strony miasta, bo mysle, ze takich ludzi jest sporo...a miasto nie ma tylko leczyc. A szkoda...bo przydalyby sie pieniazki....!!!!
Pisze jakos tak w obronie miasta, ale to nie tak...po prostu trzeba realnie patrzec. Mnie najbardziej wkurza brak informacji, rzetelnej! Ja przez to stracilam caly rok zasilku wychowawczego ,nie wiedzac ,ze mi przysluguje jednak...Ale tez obwiniam w sumie glownie siebie, bo trzeba bylo bardziej wniknac.
Bardziej martwi mnie tutaj przypadek kajaa, (zerknij na watek w dziale Dziecko: viewtopic.php?t=2237&start=105

• Dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego wypłacono w 2007 r. przeciętnie miesięcznie
218,5 tys., z czego 35,8 tys. (16,4%) na dziecko do ukończenia 5 roku życia oraz 182,7 tys. (83,6%) na dzieci powyżej 5 roku życia. Liczba ta wzrosła o 1% w porównaniu do okresu IX-XII 2006 r., kiedy to wypłacono przeciętnie miesięcznie 220,8 tys. dodatków.

• Zasiłków pielęgnacyjnych w 2007 r. wypłacono przeciętnie miesięcznie 727,8 tys., czyli o 7,7% więcej niż w 2006 r. (676,1 tys.). Wzrost ten był spowodowany przede wszystkim wzrostem liczby orzeczeń o znacznym stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia.

• Świadczeń pielęgnacyjnych przyznano w 2007 r. średnio miesięcznie dla 70,4 tys. osób, czyli o 1,6% mniej niż w 2006 r. (71,5 tys.).

1) wydatki na świadczenia rodzinne wyniosły 7.916 mln zł, z tego na:
• zasiłki rodzinne - 3.112 mln zł (co stanowiło 39,3% ogółu wydatków
na wypłatę wszystkich świadczeń rodzinnych),
• dodatki do zasiłku rodzinnego – 2.656 mln zł (33,6%),
• świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne) – 1.686 mln zł (21,3%),
• jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka – 380 mln zł (4,8%),
• składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, opłacane za osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne – 82 mln zł (1,04%).

żródło:
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Departament Świadczeń Rodzinnych
Informacja o realizacji świadczeń rodzinnych
w 2007 r.
http://64.233.183.104/search?q=cache:p559hRv1nwIJ:www.mps.gov.pl/_download.php%3Ff%3Duserfiles%252FFile%252FDepartament%2BSwiadczen%2BRodzinnych%252FRTFInformacjaswrodzinne2007.rtf+Informacja+o+realizacji+ustawy+o+%C5%9Bwiadczeniach+spo%C5%82ecznych&hl=pl&ct=clnk&cd=1&gl=pl

Przyznali mi świadczenia rehabilitacyjne na jeden miesiąc ale tam nie ma daty kiedy sie to zaczyna.

Właśnie obliczyłąm że do wczoraj - czyli tak jak miałam L4 mam 175 dni chorobowego wiec do świadczenia brakuje 7 dni.
A czy przy świadczen. nie trzeba L4??

DZIEWCZYNY OKRES ZASIŁKU CHOROBOWEGO SIĘ ZMIENIA Z 182 NA 270 DNI

taki artykuł znalazłam:

Ile chorobowego dla ciężarnej w 2009 r.
Anita Gwarek , Krystyna Tymorek 17-12-2008, ostatnia aktualizacja 17-12-2008 07:23

[color=#004000]W styczniu 2009 r. zatrudniona wykorzysta 182-dniowy okres zasiłkowy z powodu zagrożonej ciąży. Czy zyska wydłużony okres zasiłkowy, czy też będzie się musiała starać po staremu o świadczenie rehabilitacyjne?

Od 1 stycznia 2009 r. brzemienna pracownica będąca na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży ma prawo do 270 dni zasiłku chorobowego.

Jednak kobieta, o której mowa w pytaniu, znalazła się na pograniczu starych i nowych zasad. A w takiej sytuacji rozstrzygają przepisy przejściowe, czyli konkretnie art. 17 noweli. Według tego przepisu decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydana do 1 stycznia 2009 r. powoduje objęcie zainteresowanej obecnymi jeszcze regulacjami. Jeśli więc opisana kobieta dostanie decyzję potwierdzającą nabycie świadczenia rehabilitacyjnego, wydaną po 1 stycznia 2009 r., zyska prawo do 270-dniowego okresu zasiłkowego. Gdy uzyska ją wcześniej, przejdzie na świadczenie rehabilitacyjne.

Pracownica jest w tej chwili na zasiłku chorobowym z powodu ciąży. Okres zasiłkowy w wymiarze 182 dni upłynie z końcem marca nowego roku. Czy musi się wówczas ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne?

Nie. Kobieta skorzysta z nowelizacji z 6 grudnia br. i nabędzie prawo do 270-dniowego okresu zasiłkowego. Będzie zatem przebywać na zasiłku chorobowym do chwili porodu, od kiedy zyska zasiłek macierzyński.

Anita Gwarek jest głównym specjalistą do spraw legislacji w Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Krystyna Tymorek jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej
Rzeczpospolita[/color]

iziac jestem z Tobą całym sercem.... nie wiem co napisać, ogromne mi przykro

Chciałam jeszcze poinformować, przebywające na L-4, że od 1 stycznie zasiłek chorobowy zmienia się z 182 na 270 dni, czyli na całe 9 miesięcy i nie trzeba się martwić o zaświadczenie rehabilitacyjne. Można chorować od początku ciąży. Artykuł przeczytałam w Rzeczpospolitej:

Ile chorobowego dla ciężarnej w 2009 r.
Anita Gwarek , Krystyna Tymorek 17-12-2008, ostatnia aktualizacja 17-12-2008 07:23

W styczniu 2009 r. zatrudniona wykorzysta 182-dniowy okres zasiłkowy z powodu zagrożonej ciąży. Czy zyska wydłużony okres zasiłkowy, czy też będzie się musiała starać po staremu o świadczenie rehabilitacyjne?

Od 1 stycznia 2009 r. brzemienna pracownica będąca na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży ma prawo do 270 dni zasiłku chorobowego.

Jednak kobieta, o której mowa w pytaniu, znalazła się na pograniczu starych i nowych zasad. A w takiej sytuacji rozstrzygają przepisy przejściowe, czyli konkretnie art. 17 noweli. Według tego przepisu decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydana do 1 stycznia 2009 r. powoduje objęcie zainteresowanej obecnymi jeszcze regulacjami. Jeśli więc opisana kobieta dostanie decyzję potwierdzającą nabycie świadczenia rehabilitacyjnego, wydaną po 1 stycznia 2009 r., zyska prawo do 270-dniowego okresu zasiłkowego. Gdy uzyska ją wcześniej, przejdzie na świadczenie rehabilitacyjne.

Pracownica jest w tej chwili na zasiłku chorobowym z powodu ciąży. Okres zasiłkowy w wymiarze 182 dni upłynie z końcem marca nowego roku. Czy musi się wówczas ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne?

Nie. Kobieta skorzysta z nowelizacji z 6 grudnia br. i nabędzie prawo do 270-dniowego okresu zasiłkowego. Będzie zatem przebywać na zasiłku chorobowym do chwili porodu, od kiedy zyska zasiłek macierzyński.

Anita Gwarek jest głównym specjalistą do spraw legislacji w Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Krystyna Tymorek jest radcą prawnym w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej
Rzeczpospolita

Dodam jeszcze że okres ochronny po macierzyńskim wynosi rok. ( nie wiem ile wynosił wcześniej, ale to też zmiana)

1

Witam,
Chciałabym prosić o poradę kogoś, kto zna się na prawie, ZUS-ie i kadrach.
W tym roku kalendarzowym byłam 71 dni na zwolnieniu (przed wakacjami) - przeważnie jedna jednostka chorobowa (jestem przewlekle chora). Od października byłam 24 dni na zwolnieniu od laryngologa i teraz jestem i będę ciągiem 39 dni na zwolnieniu od gastrologa (do świąt aż dojdę do siebie). Gastrolog nie pozwala mi już wrócić do pracy.
Okazało się, że jestem w ciąży (6 tydzień). Stąd moje pytanie, czy gastrolog od stycznia może wystawić mi zwolnienie z zaznaczeniem ciąży? Jestem stale pod jego kontrolą (co 2 tygodnie wizyta). Dopiero w przyszłym tygodniu mam wizytę u gastrologa i u ginekologa i chciałabym wiedzieć jak to wygląda.
Czy ZUS policzy mi wszystkie dni zwolnienia z tego roku (przed i po wakacjach), czyli 110 dni zwolnienia? Wakacyjna przerwa i wrzesień dały mi ponad 90 dni przerwy pomiędzy zwolnieniami, więc nie wiem, czy zaczęłam w październiku 182 dni dozwolonego chorobowego w danym roku kalendarzowym od początku?
Czy tylko ginekolog i internista mogą wystawić zwolnienia w ciąży, czy mój gastrolog też może?
Poród będę miała prawdopodobnie w lipcu, więc czy od 5 stycznia mogę być na zwolnieniu do rozwiązania - to będzie 28 tygodni (o. 196 dni). Czy poprzednie zwolnienia będą się wliczać do 182 dni chorobowego? Czy to będzie nowy cykl? Jak to będzie rozliczać ZUS i kadry?
Czy na ferie też trzeba brać zwolnienie? Co ze świadczeniem rehabilitacyjnym? Czy mam sama pilnować terminu składania podania, czy szkoła tego pilnuje
A jeśli mi nie przyznają tego świadczenia?
Wiem, że to sporo pytań, ale nie mam się kogo poradzić i będę wdzięczna za wskazówki i rady! W szkolnym sekretariacie nie za bardzo sobie radzą w tych sprawach i odsyłają nas gdzie indziej.

| Zwykla VC - oczywiscie jest autoryzacja, ale co z tego? To moment,
| zadne tam minuty. Zwlaszcza na stacji benzynowej, nie wiem czy bym
| zauwazyl brak.

Przyjedz do mnie na stacje Shella i zobaczysz ile trwa autoryzacja i ile razy sie nie udaje :)
Juz nie raz widzialem ludzi, ktorzy zostawiali jakis dowod i jechali do bankomatu po gotowke :) A mieli VISA i MC roznych bankow
:)


No wlasnie, zauwazam ze w miare jak coraz wiecej osob placi kartami jest
coraz gorzej z autoryzacja. Dawniej, jeszcze z rok temu w ogole nie bylo
tego problemu, obecnie w wielu punktach zdecydowanie zbyt dlugo czekam
na autoryzacje. Prawdziwy koszmar to juz weekendy - zwlaszcza w sieciach
handlowych, nieraz trzeba czekac ze 2-3 minuty i ze 2 proby... Karta ma
ulatwiac zycie a nie utrudniac. AmEx w takcih sytuacjach mi je wlasnie
ulatwial. Zauwazylem tez, ze o wiele gorzej jest z autoryzacja MC (w moim
przypadku Rajfi czyli Polcard) niz z VC (Multi czyli tez Polcard).

To, ze problem istnieje swiadczy chocby to, iz w Tesco w okresach
okoloswiatecznych zmieniaja FL na kartach, placilem juz po 150-200 zl
przed gwiazdka bez autoryzacji (VC). Tyle ze Amexem autoryzacje
to srednio jakies 20% wszystkich transakcji.

A akceptowalnosc bardzo sie poprawila. Ok. 2 lat temu szukali handlowcow
(nawet sam chcialem u nich pracowac :-)) i widze, ze duzy nacisk zostal
postawiony na afiliacje punktow. W sumie logiczne bo dopiero wtedy mozna
karte opchnac, ale wczesniej z logika bywalo u nich roznie.

Kiedys w Empiku nie dzialaly im terminale, a ja spokojnie podszedlem z Amexem i poprosilem o "przeciagniecie" karty. Przeszlo bez
autoryzacji :)
Wszyscy spojrzeli na mnie dziwnym wzrokiem :)


No na "mojej" stacji tez sie klienci dziwili (obsluga nie, bo karty zna),
zwlaszcza jak byly jakies problemy.

| No tak, ja juz tak mam ze srednio wierze w ubezpieczenia, a zwlaszcza
| takie "wiazane".

Do tego Amexa z Mille jest ubezpieczenie towarow zakupionych karta. Kiedys kupilem pilke rehabilitacyjna i po ok. miesiacu kot nam
ja poszarpal, Zlozylem wniosek i po 2 tygodniach mialem pieniadze zwrocone na konto :)
To byl przy okazji test, ktory mial zdecydowac czy zostawiam Amexa czy nie. No i zostawilem, bo zwrocil mi sie ponad roczny koszt
utrzymania karty przez to ubezpieczenie, gdybym musial kupic druga taka pilke.


Assistance jest dobre, poprawili nawet warunki ostatnio - 8 lat auto/120kkm,
bez limitow na poszczegolne swiadczenia. Ale wszystko jest fajnie, kiedy mam
te "dodatki' w cenie karty. Kiedy zaplacic za to blisko 10 zl/mc !! to juz zabawa
przestaje miec sens.

| awaryjne
| dostarczenie gotowki/karty w 24h w dowolnym miejscu na swiecie (za
| symboliczna
| oplata bodajze 50 pln a nie 200 czy 300 usd jak liczy Visa).

| 50 zl to znow nie taki symbol.
| Np. WU moze byc korzystniejszy, i nie zalezy od jakichs ukladow
| karcianych, limitow i takich tam.

Gdzie w krajach arabskich (Egipt, Tunezja, Turcja itp.) masz WU ?
Bo ja nie widzialem w zadnym ich banku w miastach turystycznych :)
A 50 zl, gdy ukradna ci np. portfel za granica to chyba nie jest duzo w porownaniu do np. 175 USD w mbanku :)


No wlasnie o to chodzi - wszedzie (przynajmniej w teorii) - ale tak ponoc
wlasnie dziala marka AmEx. A WU dla przykladu wymaga udzialu osob
trzecich, ktore nie zawsze sa pod reka.

Kiedys tak samo narzekalem na Amexa, ale dzis kiedy akceptacja jest na dla mnie wystarczajacym poziomie (wszystkie duze sieci
handlowe, Decathlon, stacje benzynowe, wiekszac aptek, nawet male sklepiki osiedlowe w mojej miejscowosci), czeste platnosci bez
autoryzacji oraz przydajace sie czasami ubezpieczenie od zniszczenia towarow zakupionych przy uzyciu karty, daja mi wystarczajay
powod, aby jeszcze przez jakis czas nie rezygnowac z niej.


Mojej proby nie przeszedl :-) ale moze kiedys do niego wroce... jak mi sie
zebra na karcie Rajfiego znudzi ;-))

Pozdrawiam,
Wilczek


W koszyku 300 świadczeń medycznych niegwarantowanych ze środków publicznych znalazły się m.in.: zapłodnienia metodą in vitro, zabiegi związane ze zmianą płci przez transseksualistów, cesarskie cięcie na żądanie, a także chirurgia plastyczna i niektóre szczepienia ochronne.Także zabiegi z chirurgii ogólnej: wycięcie niedystroficznych paznokci, wycięcie żylaków odbytu metodą Longo, założenie balonu do żołądka, niegwarantowane dla osób z BMI poniżej 40. Zgodnie z projektem, nie będą finansowane zabiegi przyrodolecznicze i rehabilitacyjne w szpitalach, uzdrowiskach i sanatoriach, nie związane z chorobą podstawową będącą przyczyną skierowania do nich.

Zapłacić trzeba będzie za nieobowiązkowe szczepienia na choroby zakaźne.

Zapłacić trzeba będzie za nieobowiązkowe szczepienia na choroby zakaźne, m.in. grypę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, meningokoki, ospę wietrzną, rotawirusy, wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu oraz zakażenie bakteryjne układu moczowego.
Płatne będą zabiegi związane z metodą zapłodnienia in vitro, bankowanie własnej krwi pępowinowej noworodka, operacje zmiany płci przez transseksualistów, odsysanie tkanki tłuszczowej oraz leczenie zaburzeń oddychania podczas snu za pomocą protezy stomatologicznej. Nie będą finansowane ze środków publicznych bez względu na zakres ich zastosowania zabiegi chirurgii plastycznej i zabiegi kosmetyczne w przypadkach niebędących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstw jej leczenia. Pacjenci będą też sami płacić za leczenie ciężkiej osteoporozy teriparatidem, badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego z dostarczeniem energii termicznej do mięśnia zwieracza dolnego przełyku i wpustu żołądka, w celu leczenia choroby refluksowej, enteroskopię kapsułkową jelita grubego oraz złożoną komputerową ocenę chodu z zapisem wideo i trójwymiarową kinematyką.

W koszyku świadczeń niegwarantowanych znalazły się niektóre zabiegi kardiologiczne i kardiochirurgiczne

W koszyku świadczeń niegwarantowanych znalazły się także niektóre zabiegi kardiologiczne i kardiochirurgiczne, m.in. przezskórna implantacja zastawki aortalnej z wyjątkiem pacjentów ze stenozą zastawki aortalnej, zdyskwalifikowanych od leczenia operacyjnego, rehabilitacja psychofizyczna u pacjentów po implantacji kardiowertera defibrylatora, wszczepienie defibrylatora dwujamowego z funkcją defibrylacji przedsionkowej i komorowej oraz telefoniczna transmisja zapisu ekg, nadzorowanie i monitorowanie 24-godzinne; ocena przez lekarza, interpretacja i opis.
Ponadto będą płatne: leczenie wrodzonych i nabytych deformacji palców stopy, które nie upośledzają jej funkcji, diagnostyka i leczenie zaburzeń smaku, zastosowanie komory hiperbarycznej w leczeniu stwardnienia rozsianego, ozonoterapia w leczeniu schorzeń oczu, laserowa stymulacja plamki żółtej, leczenie mięśniaków drogą embolizacji.
W koszyku umieszczono również niektóre zabiegi chirurgii szczękowo-twarzowej, medycynę sportową i medycynę transportu, m.in. badania wstępne i okresowe kierowców pojazdów kategorii A,B,C,D,E,T.

Świadczenia częściowo finansowane ze środków publicznych

Świadczenia częściowo finansowane ze środków publicznych to m.in. refundacja leków, leczenie stomatologiczne, świadczenia pielęgnacyjne-opiekuńcze i paliatywno-hospicyjne. Resort zdrowia zapowiada, że koszyk świadczeń gwarantowanych i niegwarantowanych umożliwi dalsze prace nad ustawą o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Dzięki wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia będzie można otrzymywać bezpłatnie lub z dopłatą świadczenia, które nie znalazły się w koszyku gwarantowanym. Szczegółowe wykazy procedur medycznych będą opublikowane na stronie internetowej resortu (źródło: PAP)

Wkrótce zakopiemy się we wnioskach podwładnych o przeliczenie świadczeń chorobowych wypłaconych im w ciągu trzech ostatnich lat. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo, że odsetki obciążą kieszenie pracodawców

Pracownicy mogą bowiem występować teraz z wnioskami do nas o dokonanie korekty uiszczonych im wynagrodzeń za czas choroby zgodnie z art. 92 kodeksu pracy, zasiłków chorobowych, opiekuńczych i macierzyńskich oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Prawo takie zyskali po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06), opublikowanym w Dzienniku Ustaw nr 119 (poz. 771) z 7 lipca 2008 r. Znaczy to, że właśnie od tego dnia (7 lipca 2008 r.) obowiązuje. Trybunał zakwestionował w tym orzeczeniu dotychczasową wykładnię stosowaną przez ZUS co do wliczania premii i nagród do podstawy wymiaru wskazanych należności. Wykładnia ta bardzo wąsko interpretowała art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Według niej do podstawy wchodziły wyłącznie te składniki wynagrodzenia, których zawieszenie bądź obniżenie za czas przebywania na wynagrodzeniu chorobowym lub zasiłku wyraźnie przewidywały przepisy wewnątrzfirmowe, np. układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania czy indywidualne angaże. Taka interpretacja pogarszała pozycję załóg mniejszych firm zatrudniających poniżej 20 osób. Nie muszą one tworzyć regulaminów płacowych, nie są też zwykle objęte układami zbiorowymi, a pracodawcy zazwyczaj zapominają regulować kwestie naliczania nagród w umowach o pracę. Nie były też uwzględniane nagrody, jeśli wedle regulaminu płacowego szef mógł je wypłacić za okres korzystania ze zwolnienia lekarskiego czy zasiłku. Takie właśnie praktyki zakwestionował Trybunał. Stwierdził, że cytowany przepis jest sprzeczny z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim wyklucza z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych składniki wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe i których nie dostaje za czas pobierania zasiłku chorobowego.

LICZĄ SIĘ OPŁACONE SKŁADKI I BRAK WYPŁATY ZA CZAS ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO

Od 7 lipca 2008 r. do podstawy wymiaru przyjmujemy zatem składniki pensji, od których odprowadziliśmy składkę chorobową, a których nie uiściliśmy zatrudnionemu za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku

Warunki te muszą zachodzić łącznie – tłumaczy ZUS w obszernych wyjaśnieniach zamieszczonych na swojej stronie internetowej.

Wykluczamy jednak te składniki pensji, co do których obowiązujące u nas przepisy płacowe albo umowy o pracę (jeśli nie jesteśmy zobowiązani do tworzenia regulaminów wynagradzania) przyznają podwładnemu prawo za okres przebywania na zasiłku. Przypomnijmy, że regulaminów płacowych nie musimy uchwalać, zatrudniając przynajmniej 20 osób nieobjętych układem zbiorowym lub objętych, ale na tyle ogólnym, że nie da się ustalić na jego podstawie indywidualnych poborów.

Takie nagrody czy premie nie zwiększały i nie zwiększają świadczeń chorobowych. Nie musimy wobec tego dokonywać żadnych przeliczeń w celu włączenia ich wskutek wyroku Trybunału do podstawy ich wymiaru. W razie braku takich postanowień w naszych przepisach wewnętrznych albo angażach pracowników uznajemy, że nie wypłacamy zatrudnionym danego składnika wynagrodzenia za czas przebywania na wynagrodzeniu chorobowym czy zasiłku. A skoro tak, to powinniśmy go wliczyć do podstawy wymiaru tych świadczeń, ale w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

więcej znajdziecie tutaj:
http://www.rp.pl/artykul/..._i_zasilki.html

W stosunku do pracowników ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują pracodawcy. Szczegółowe zasady oraz tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzór karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz termin jej sporządzenia określa rozporządzenie MPiPS z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (DzU. Z 2002r. nr 237, poz. 2015). Zgodnie z tym rozporządzeniem, ubezpieczony, zwany poszkodowanym, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, zawiadamia pracodawcę niezwłocznie lub po ustaniu przeszkód uniemożliwiających niezwłoczne zawiadomienie o wypadku. Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy następuje na podstawie oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków, co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia, informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy, ustaleń sporządzającego kartę. Ustalenie okoliczności wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest dokonywane w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Kartę wypadku pracodawca sporządza po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Kartę sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje poszkodowany lub członek jego rodziny, drugi przechowuje się w dokumentacji powypadkowej. Odmowa uznania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy wymaga uzasadnienia.

Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi w drodze do pracy i z pracy przysługują świadczenia określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z przepisami ustawy, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy prawo do zasiłku chorobowego przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Miesięczny zasiłek chorobowy w takim przypadku wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Także świadczenie rehabilitacyjne z tytułu niezdolności do pracy, która powstała na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy wynosi 100% podstawy wymiaru. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Okres pobierania wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy wlicza się do okresu zasiłkowego. Jeżeli wypadek w drodze do pracy lub z pracy spowoduje całkowitą lub częściową niezdolność do pracy ubezpieczonemu przysługuje renta na zasadach określonych w ustawie emerytalnej.

Proszę bardzo

2008-09-12

Choć nakładów na ochronę zdrowia jest coraz więcej, nadal za wiele świadczeń udzielanych nam przez zakłady opieki zdrowotnej musimy płacić dodatkowo. Zanim więc udasz się do lekarza, zorientuj się za co może żądać od Ciebie opłaty.
Świadczeniobiorcy na podstawie ustawy nie przysługują:

1. orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz inne orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie świadczeniobiorcy, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej, orzecznictwa o niepełnosprawności lub uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego;
2. świadczenia opieki zdrowotnej niezakwalifikowane jako gwarantowane.
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, art. 16 pkt 1

Zaświadczenia bezpłatne
orzeczenia i zaświadczenia wydawane przez lekarza na życzenie ubezpieczonego:
- zaświadczenia, jeśli są one związane z dalszym leczeniem lub rehabilitacją
- orzekające niezdolność do pracy
- pozwalające na kontynuowanie nauki
- związane z uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych oraz w zorganizowanym wypoczynku
- dla celów pomocy społecznej
- orzecznictwo o niepełnosprawności
- uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego

Zaświadczenia płatne
wszystkie pozostałe wydawane na życzenie ubezpieczonego:
- orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych
- zaświadczenie lekarskie dla ZUS, KRUS na potrzeby postępowania rentowego oraz o przyznanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy czy chorób zawodowych, w postępowaniach o odszkodowania, np. dla PZU- dla potrzeb orzeczeń sądowych oraz obdukcje w celach sądowo-lekarskich
- wpisy do pracowniczej książeczki zdrowia oraz zaświadczenia lekarskie wykorzystywane w medycynie pracy (dopuszczające pracownika do pracy na określonym stanowisku - dotyczy stanowisk pracy bez narażenia na czynniki szkodliwe, a także dla uczniów i studentów, którym do dalszej nauki niezbędna jest książeczka zdrowia lub zaświadczenie o przydatności do wykonywania zawodu)
- zaświadczenie o stanie zdrowia dla zakładów pracy lub innych instytucji w celu uzyskania świadczeń rzeczowych lub pieniężnych
- zaświadczenia lekarskie wydawane w celu podjęcia pracy za granicą
- zaświadczenia dla potrzeb sanitarno-epidemiologicznych
- zaświadczenia wydawane na życzenie pacjenta w innych celach pozaleczniczych

UWAGA! Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia na zlecenie prokuratury lub sądu pokrywane są z budżetu państwa, choć przepisy nie wyłączają możliwości obciążenia strony postępowania tymi kosztami.

Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, orzekaniem o niepełnosprawności oraz ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych, są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie.

Biuro Rzecznika Prasowego
Śląskiego OW NFZ

O tym, kiedy pracownik uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy decydują przepisy prawa. Na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS należy przyjąć, że za wypadek w drodze do pracy lub pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych najdogodniejsza. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się, oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, lub miejsca zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych, miejsca zwykłego spożywania posiłków, albo też miejsca odbywania nauki lub studiów.

W stosunku do pracowników ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do pracy lub z pracy dokonują pracodawcy. Szczegółowe zasady oraz tryb uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzór karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz termin jej sporządzenia określa rozporządzenie MPiPS z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (DzU. Z 2002r. nr 237, poz. 2015). Zgodnie z tym rozporządzeniem, ubezpieczony, zwany poszkodowanym, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, zawiadamia pracodawcę niezwłocznie lub po ustaniu przeszkód uniemożliwiających niezwłoczne zawiadomienie o wypadku. Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy następuje na podstawie oświadczenia poszkodowanego, członka jego rodziny lub świadków, co do czasu, miejsca i okoliczności zdarzenia, informacji i dowodów pochodzących od podmiotów badających okoliczności i przyczyny zdarzenia lub udzielających poszkodowanemu pierwszej pomocy, ustaleń sporządzającego kartę. Ustalenie okoliczności wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest dokonywane w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Kartę wypadku pracodawca sporządza po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Kartę sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje poszkodowany lub członek jego rodziny, drugi przechowuje się w dokumentacji powypadkowej. Odmowa uznania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy wymaga uzasadnienia.

Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi w drodze do pracy i z pracy przysługują świadczenia określone w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z przepisami ustawy, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy prawo do zasiłku chorobowego przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Miesięczny zasiłek chorobowy w takim przypadku wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Także świadczenie rehabilitacyjne z tytułu niezdolności do pracy, która powstała na skutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy wynosi 100% podstawy wymiaru. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Okres pobierania wynagrodzenia z tytułu niezdolności do pracy wlicza się do okresu zasiłkowego. Jeżeli wypadek w drodze do pracy lub z pracy spowoduje całkowitą lub częściową niezdolność do pracy ubezpieczonemu przysługuje renta na zasadach określonych w ustawie emerytalnej.